2018 kreş yardımı kaç TL? Kreş desteği nasıl alınır?

Çalışan annelere verilen kreş yardımına zam yapıldı. Kadın istihdamına destek için verilen kreş yardımına büyük oranda artış yapılarak aylık tutar 304 lira yerine 1015 lira oldu. Detaylar haberimizde...

2018 kreş yardımı kaç TL? Kreş desteği nasıl alınır?
2018 kreş yardımı kaç TL? Kreş desteği nasıl alınır?
GİRİŞ 01.08.2018 09:16 GÜNCELLEME 01.08.2018 09:16
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Resmi Gazetede gazetede yayımlanan habere göre, annelere kreş yardımında verilen aylık 304 lira olan tutara 711 TL’lik zam yapıldı. Kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla yapılan bu zam sayesinde aileler çocuklarını rahatlıkla kreşe verebilecek. Peki kreş desteği nasıl alınır?

1015 TL KREŞ YARDIMI VERİLİYOR!

Ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak zorunda olan fakat kreş fiyatları yüksek gelen aileler için yapılan zam annelerin yüzünü güldürdü. Bilindiği üzere çalışan annelere çocuklarının bakımı konusunda yaşanan zorlu sürece katkı sağlanması amacı ile çocuk başına 304 TL destek verilmekteydi. Bu fiyatın yetersiz olduğundan dolayı büyük bir artışla annelere verilen kreş ücreti 1015 lira oldu.

BRÜT ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50'Sİ

Kadın çalışanlar için işverenlerce dışarıdan alınan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti kapsamında sağlanan gelir vergisi istisnası, her bir çocuk için aylık brüt asgari ücretin yüzde 15'inden yüzde 50'sine çıkarıldı. Böylece, çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 liradan bin 15 liraya yükseltilmiş oldu. Böylece kadının çalışma hayatında yer edinmesi için gerekli ortam da sağlanmış oluyor. Peki desteği yardımı nasıl alınır?

KREŞ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Kreş yardımında yoğun bir başvuru yapılmakta. Maliye Bakanı Naci Ağbal kreş desteği için ayrılan bütçenin 4,3 milyar olduğunu açıkladı. Başvurular ile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının illerde bulunan merkezlerinden yapılabilecek. Kreş desteğinde bulunmak için iş hayatında bulunan çalışan anne olmak gerekiyor. Başvuruların değerlendirilmesinde annenin maaş miktarı da göz önünde bulunduruluyor. Düşük ücretle çalışan annelere öncelik veriliyor.

Öncelikle bu desteği almadan evvel maaş miktarınız göz önünde bulundurulur, sonuç olarak eğer uygun iseniz bu destek iş vereniniz tarafından sağlanır. Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise( çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet elbette kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlayacaktır. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin sağlanması zorlaşır; çünkü ciddi talep olan bu konuda devlet vereceği maddi desteğin gerçekten gereken bir yere gitmesi için titiz davranır.

ETİKETLER
devlet desteği
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • SUAT BACAKSIZ 1 ay önce Şikayet Et
  aile sosyal bakanlıgına gittim evlimisin dediler evet dedim o zaman maliye bakıyor dediler maliyeye gittim vergi dairesi bakıyor dediler vergi dairesine gittim muhasebe mudurlugune yolladılar ordada yasayı okutup yolladılar yani anlayacagınız boş işler
  Cevapla
 • eslembera 4 hafta önce Şikayet Et
  çalıştığınız yerin muhasebecisine söyleyeceksiniz. sizin vergi ödediğiniz miktarla alakalı, maaşınıza max.129 lira gibi bir ek almış olacaksınız. Maalesef hiçbir kurum bu konu hakkında bilgi sahibi değil. yaklaşık 1 aydır bende uğraşıyordum. yalnız sadece çalışan anneye bu hak tanınıyor.
  Cevapla
 • vehbiÇakıl 1 ay önce Şikayet Et
  Hayır onlar sana adamın varsa yardımı alırsın. yoksa böyle gezersin demek istemiş
  Cevapla
 • MehmetS 1 ay önce Şikayet Et
  Başvuru için vaktiniz var.Yeni bir uygulama(2018 yılı). Yalnız bu olayları çarpıtmışlar. Burada inisiyatif tamamen iş verende. ücret işveren tarafından karşılanmaktaymış. sadece işveri yapmış olduğu yardımdan vergi almamaktan muaf ediyorlar. Bunu yapacak iş yeri zaten elden de öder, vergide vermez. eğer isterse....YANİ BURADA İŞ VERİRSE ALIRSINIZ. YOKSA YOK.....
  Cevapla
 • eslembera 4 hafta önce Şikayet Et
  işveren herhangi bir ödeme yapmıyor zaten, çalışanın ödediği vergi azalınca ek olarak maaşı artıyor..
  Cevapla
 • kamil 1 ay önce Şikayet Et
  YAV DEVLET SAĞLIKLI NESİL İSTİYORSA EŞİTLİK VEADALET DE OLMASI BAKIMINDAN HER ÇALIŞAN ANNEYE YAPILSIN BU YARDIM 5000 TL BU DEVİRDE PARA DEĞİL KİRAYDI YAKITTI GİYECEKTİ HER ANNE BU YARDIMDAN YARARLANSIN okadar basit
  Cevapla
 • Hacer 3 hafta önce Şikayet Et
  Bir insan 5000 liraylada geçirmiyorsa yazıklar olsun. Asgari ücretle en az 4 kişiyi geçindiren insan deil ozaman
  Cevapla
 • misafir25 1 ay önce Şikayet Et
  ERZURUM il müdürlüğü bilgi sahibi bile değil !! hangi ara uygulanmaya başladı bu durum? bilgi sahibi olanlar bilgilendirme yapabilir misiniz?
  Cevapla
 • eslembera 4 hafta önce Şikayet Et
  çalıştığınız yerin muhasebecisine söyleyeceksiniz. sizin vergi ödediğiniz miktarla alakalı, maaşınıza max.129 lira gibi bir ek almış olacaksınız. Maalesef hiçbir kurum bu konu hakkında bilgi sahibi değil. yaklaşık 1 aydır bende uğraşıyordum.
  Cevapla
 • ayşezehra 1 ay önce Şikayet Et
  eşimden ayrıyım.beş buçuk yaşında kızım var. çalışamıyorum başvuru yaptım onaylanmadı durumumu anlattım olmadı durumu iyi olanlar bile faydalanırken artık diyecek söz bulamıyorum
  Cevapla
 • eslembera 4 hafta önce Şikayet Et
  bu sadece çalışan anneler için geçerli bir yasa.
  Cevapla
 • Taylan 1 ay önce Şikayet Et
  Başvuruyu nereye yaptınız acaba? İlgili birimlerin konu ile ilgili bilgisi yok maalesef.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle