Çiftlik Bank'tan sonra bir şok soruşturma daha!

Karapınar ilçesinde "süt bankacılığı" modeliyle "DKC Hayvancılık" adı altında yaklaşık bin 500 üyeden 100 milyon lira topladığı iddia edilen şüpheli hakkında nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

Çiftlik Bank'tan sonra bir şok soruşturma daha!
Çiftlik Bank'tan sonra bir şok soruşturma daha!
GİRİŞ 25.03.2018 14:22 GÜNCELLEME 25.03.2018 15:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İlçe Emniyet Müdürlüğünün yaptığı araştırmada şüphelinin, 10 bin civarında inek olması gereken çiftliğinde 134 inekle süt üretimi yaptığı, bir ineği 60 kişiye kiraladığı belirlendi. Yurt içi ve yurt dışından organizasyona katılan mağdurlar, sosyal medya üzerinden örgütlenerek paralarının iadesini istiyor.

Konya'nın Karapınar ilçesinde "DKC  Hayvancılık" adı altında yaklaşık bin 500 üyeden 100 milyon lira topladığı iddia  edilen şüpheli hakkında nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla Karapınar  Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı.

 

AA muhabirinin emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, ilçede  yem üreticisi A.D, 2015 yılında "DKC Hayvancılık" adı altında çok ortaklı süt  üretimi platformu kurdu.

Ticari unvanı ve şirket kaydı bulunmayan "DKC Hayvancılık" adına  açılan "dkchayvancilik.com" internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarından  "İnek kiralama projemiz" başlığı altında yatırımcı arayan A.D, iddiaya göre,  üyelerine cazip yatırım, sıfır risk ve yüksek kar vadetti.

Üye olmak isteyenlere, ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki 140 dekar arazi  üzerine kurulu çiftlikte 750 sağmal inekten süt üretimi yapıldığı bilgisini veren  A.D, kısa zamanda bin 500'e yakın üye topladı.

A.D'nin, 13 maddelik basit sözleşme imzalayan üyelerden yüzde 35 net  kar vaadiyle iki yılda 100 milyon lira topladığı iddia ediliyor.

MAĞDUR ŞİKAYETÇİ OLDU

On ay boyunca 6 bin lira verene aylık 150 lira, 7 bin lira ödeyene ise  180 lira kar taahhüt edilen "sütbank" sisteminde üyelere şubat ayından itibaren  para verilmedi.

Yatırımcılarına "mali kriz nedeniyle ödemeye yapılamayacağı"nı SMS ile  bildiren "DKC Hayvancılık"tan mağdurlar şikayetçi oldu. Bu süreçte "DKC  Hayvancılık", üye topladığı internet sayfasını askıya aldı.

İLÇEDE 12 "SÜTBANK" İŞLETMESİ TESPİT EDİLDİ

Konya'da yaşayan bir üye ise 28 inek kiraladığı sistemden parasını  alamadığı için polise başvurdu.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, onlarca BİMER başvurusuyla hakkını  arayan yatırımcıların da şikayeti üzerine çalışma başlattı.

Emniyetin yaptığı araştırmada, ilçede 12 işletmenin "sütbank"  modeliyle çalıştığı tespit edildi. Şikayete konu olan "DKC Hayvancılık"ın  faaliyetlerini inceleyen ekipler, yaşanan mağduriyete ilişkin rapor hazırladı.

Yapılan çalışmada, her sözleşmede en az 3 ineğin kiralandığı, bin 500  üyeden toplam on bin civarında sağmal ineğin olması gerektiği hesaplandı.

BİR İNEK 60 KİŞİYE KİRALANMIŞ

Üyelere kiralanan ineklerin kulak küpesi ve sigorta poliçesi  numarasının verilmediği ortaya çıktı. "DKC Hayvancılık" adına faaliyetine devam  eden çiftlikte ise 134 ineğin bulunduğu, bir ineğin 60 kişiye kiralandığı  belirlendi.

Sistemin yeni üyelerin paralarıyla önceki yatırımcıların parasını  ödediği, böylelikle yatırımcı toplamaya devam ettiği bildirildi.

Karapınar Cumhuriyet Savcılığı, emniyetin raporunun ardından  soruşturma başlattı.

Yurt içi ve yurt dışından organizasyona katılan mağdurlar ise sosyal  medya üzerinden örgütlenerek, paralarının iadesini istiyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  kaanaat en buyuk zengınliktir
  Cevapla
 • KaFKaS CePHeSi 1 yıl önce Şikayet Et
  bu sistem mükemmel bir sistem. bu işi devlet neden yapmıyor. millet elindeki küçük birikmişini değerlendirmek istiyor arkadaş. bu işi devlet yapsın ciddi manada.
  Cevapla
 • Yüzdeelli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben de diyordum ki bu millet ne kadar rahat; çalışmadan mis gibi yaşıyorlar.
  Cevapla
 • pelinsu 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten memleketin çivisi çıkmış nereye baksanız sahtekarlık hırsızlık ve dolandırıcılk almış yürümüş yazık ....
  Cevapla
 • atak 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde o kadar çok sağılacak inek varki neden et sıkıntısı çekiliyor anlamıyorum.
  Cevapla