Sağlık Bakanlığı 36 bin personel alımı yapacak! Alımlar ne zaman?

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Bakan Ahmet Demircan, Sağlık Bakanlığı bünyesine 36 bin personel alımı yapılacağını duyurdu. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak? 2018 personel alım şartları neler olacak? Sağlık Bakanlığı personel alımı kadroları belli mi? İşte, ayrıntılar...

Sağlık Bakanlığı 36 bin personel alımı yapacak! Alımlar ne zaman?
Sağlık Bakanlığı 36 bin personel alımı yapacak! Alımlar ne zaman?
GİRİŞ 23.01.2018 13:12 GÜNCELLEME 13.02.2018 15:28
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı personel alımı için bakanlık yeni yılda harekete geçecek. Peki, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından yapılan 36 bin personel alım açıklaması ile beraber merak edilen personel alımı tarihleri neler? Sağlık Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak? Sağlık Bakanlığı'na alınacak personel için boş kadrolar açıklandı mı? Sağlık Bakanlığı personel alımına ilişkin tüm ayrıntılar haberimizde...

SAĞLIK BAKANLIĞI 36 BİN PERSONELİ KADROSUNA ALACAK!

Müjdeyi Sağlık Bakanlı Ahmet Demircan verdi. Demircan, "2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah. Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz." diyerek yeni yılda alınacak personel sayısını açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, aile hekimi olarak 23 bin civarında doktorun çalıştığını bu sayıyı 35-40 bin seviyesine yükseltmeyi, aile hekimi başına 2 bin 500 civarında bir nüfusu hedeflediklerini anlattı. 

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından duyurulan Sağlık Bakanlığı 36 bin personel alımının zamanına dair bir açıklama yapılmadı. Ancak yeni yıldan sonra personel alımına ilişkin detayların kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.  Konuya ilişkin net bir tarih verildiği vakit haberimizin detayında yer alacaktır. 

"HATA VE İHMALE YER YOK"

TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde konuşma yapan Ahemt Demircan, sağlık hizmetinin büyük bir fedakarlıkla yapılacağını belirterek, tüm doktor, ebe, hemşire, yardımcı sağlık personelini selamladığını söyledi. Sağlığın siyaset üstü bir alan olduğunu ve  konuya siyaset üstü yaklaşılması gerektiğini belirten Demircan, "Sağlık 7/24 stop etmeden çalışan bir makinedir. Her şeyi doğru ve yerinde yapmak zorundayız, hata ve ihmale yer yok." diye konuştu. 

Türkiye'nin sağlık alanında geçmişle kıyas edilmeyecek kadar büyük yol aldığını ifade eden Demircan, nitelikli yatak noktasında hedeflerin gerçekleştiğini, hastaneleri yenilemeye devam ettiklerini, yoğun bakım ünitelerinin de dünya standartlarına kavuştuğunu kaydetti. Konuşmasında personel ihtiyacı ve atamalara değinen Demircan, hekim ihtiyacını 6-7 yıl içinde kapatacaklarını kaydetti. 

TUS KONTENJANI ARTIRILACAK!

Sağlık Bakanlığı personel ihtiyacının birkaç yıl içinde kapanması için çalışmaların sürdüğünü belirten Demircan, Pratisyen hekim açığının 5-6 yıl içinde kapanacağını öngördüklerini ve ayrıca uzman açığını kapatmak için de Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) katılma kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardıklarını söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR;

"2017'te ataması yapılan, toplam yerleşen personel sayımız yani kura çeken personel sayımız 12 bin 380, bunlardan 11 bin 233'ünün ataması yapıldı. Kalan bin 147 kişinin ise güvenlik soruşturmaları, değerlendirmeleri devam ediyor. Biz mümkün olduğunca bu güvenlik soruşturmalarında atamadan yana tavır içindeyiz, çok açık bir şekilde çünkü bizim ihtiyacımız var. Bizim ihtiyacımız olan bu kadroların görev yapmalarını istiyoruz. Ben ekim ayında bunu bitiririz diye düşünmüştüm, bitmedi ama eridi yani sayı bin 143'e düştü, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gidiyoruz. Zaten önümüzdeki iki hafta, üç hafta sonra da yeni bir kura çekilecek, kura dönemi geliyor. İnşallah, onlar da daha hızlı ilerler. 

2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz en azından, onlar zaten otomatik, mecburi hizmetten dolayı alıyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah. Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz. Bu konudaki yasal düzenlemeden sonra ihtiyacımıza göre bu sefer artık taşeron işçi alınmayacak, yeni düzenlemeye göre alınacak, orada da ihtiyacımızı karşılayacak rakamı alacağız." 

Bakan Demircan, Türkiye'nin OECD ülkeleri içerisinde hekim ve hemşire sayısı açısından en az personele sahip olduğuna dikkati çekerek, "Biz, sağlık çalışanlarının çok büyük bir fedakarlık içerisinde hizmet verdiklerine inanıyoruz. 

YORUMLAR 5
 • Laborant 1 yıl önce Şikayet Et
  Sağlıkçı tabirini kullanmasalar bari biz neyiz acaba?
  Cevapla
 • şükrü 1 yıl önce Şikayet Et
  tıbbı sekretere 1000 atama
  Cevapla
 • diş protez 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten biz sağlıkçı değiliz herhalde sağlık bakanımız bizi sağlıkçı olarak görmüyor galiba 15 i geçmiyor bile alımımiz biz neyiz niçin okuduk peki
  Cevapla
 • Dilek 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep hemşire ebe diger saglikcilardan söz eden yok.
  Cevapla
 • ENES 1 yıl önce Şikayet Et
  ebe ,hemşire ve DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN 27 bin olarak ifade etti
  Cevapla