Vergiler düşüyor

Meclis komisyonunda görüşülen torba tasarı; emlak vergisi, özel iletişim vergisi gibi vergilerde indirim getirirken, gözler MTV’de. Düşüş oranı belli olacak

Vergiler düşüyor
Vergiler düşüyor
GİRİŞ 13.10.2017 11:20 GÜNCELLEME 13.10.2017 11:21

Kamuoyunda 'torba tasarı' olarak bilinen tasarının Meclis maratonu sürüyor. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen tasarının önceki gün 22 maddesi daha kabul edilirken, gözler Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yapılacak artışa çevrildi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün, "Yeni oran komisyonda netleşecek. Kesin düşecek" dedi. Tasarı, vatandaşı ilgilendiren pek çok düzenleme de içeriyor. Belediyelerin emlak vergisi değerlerinde yaptıkları aşırı artışlara karşı vatandaşı korumak üzere tavan uygulaması geliyor. 2018 yılı için yapılacak değer artışı hiçbir şekilde bu yılki değerin yüzde 50'sini geçemeyecek. Cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, sabit telefon görüşmelerinden yüzde 15 ve data hizmetlerinden yüzde 5 oranında alınan özel iletişim vergisi, yüzde 7.5 oluyor. Bu yıl vergi dilimlerindeki artış nedeniyle asgari ücretin bin 404 liranın altına düşmemesi için yasal düzenleme yapılıyor. İlamsız takiplerdeki mal beyanı süresi de 7 günden 15 güne çıkıyor.

ETİKETLER
indirim
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Aykırı ses 9 ay önce Şikayet Et
  Emlak vergileri çok düşük. Emlağın değerine göre vergi alınmalı. Bir evi olandan da vergi alınmalıdır. Asgari ücretten vergiyi kaldırın artık. MTV de hususi ticari ayrımı kalksın, aracın değerine göre vergi alınsın.
  Cevapla
 • evet_isyan 9 ay önce Şikayet Et
  Normalde %10-12 civarında artan vergiyi önce %40 arttırıp sonra %30 arttırmaya karar verince vergi düşürülmüş mü oluyor %30 arttırılmış mı? Halkın aklıyla dalga geçmeyin. Ayrıca Neden hala zenginden vergi alınmıyor? Neden asıl çok kazananların vergi dilimlerinde artış olmuyor, neden vergi denetimleri sıkılaştırılmıyor, vergi kaçıranların cezası arttırılmıyor? Türkiye öyle bir ülke ki vergi kaçıran kaçırıyor hiçbir şey olmuyor ona. Yakalnırsa biraz ceza yiyor ama onu ödemiyor çünkü iki üç yılda bir af çıkıp o cezalar siliniyor. Ne zaman orta ve alt kesimin sırtından inip adaletli bir şekilde zenginden ve holdinglerden vergi alınacak? Bunu istiyoruz!
  Cevapla
 • werty 9 ay önce Şikayet Et
  vergi adaletsizligi tam gaz.iyi günler Türkiye.
  Cevapla
 • M.YAVAŞ 9 ay önce Şikayet Et
  vergi dilimleri çok yüksek. Yük yine işçinin sırtına binecek.Allah yardım etsin biz işçilere...
  Cevapla
 • çepni türkmen 9 ay önce Şikayet Et
  çalışanlardan kesilen vergi adaletsiz. daha zammı almadan vergilerle geri veriyoruz .!!!VERGİDE ADALET İSTİYORUZ
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle