Frey: İstanbul’da 50 bin drone uçacak

Ünlü fütürist Thomas Frey, gelecekte drone’ların hayatımızda büyük yeri olacağını söyledi. Frey, “Yakın zamanda İstanbul’da 50 bin drone uçacak” dedi

Frey: İstanbul’da 50 bin drone uçacak
Frey: İstanbul’da 50 bin drone uçacak
GİRİŞ 12.10.2017 07:21 GÜNCELLEME 12.10.2017 07:21

Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google gelecek bilimcisi (fütürist) Thomas Frey, drone'ların ilerleyen yıllarda insanlığa daha nitelikli hizmet vereceğini belirterek, "Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak ve insanların hayatına 100'den fazla alanda değecek" dedi. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği Futuristanbul etkinliğinde gelecek hakkında öngörülerini paylaşan ünlü fütürist, kurye, ambulans şoförü, polis, ev taşıyıcısı gibi meslekleri gelecekte drone'lara kaptıracağımızı anlattı. Frey, "Drone komuta merkezi görevlileri, veri analistleri ve buna benzer yeni iş tanımları çıkacak. Drone ambulanslar yakında geliyor, taksiler geçen hafta Dubai'de devreye girdi. 2030'da dünyada 1 milyar drone olacak" dedi.

IŞINLANMAYA 100 YIL VAR

Teknolojinin insan hayatının her alanında gözle görülür değişime yol açtığını hatırlatan Frey, teknolojik imkânların demokrasi kültürünün gelişimine de katkı sunacağını belirtti. 3D yazıcıların bir gün içinde yeni bir ev basabileceğini aktaran Frey, bireylerin sıkça evlerini yeniden tasarımını yenileyebileceğini söyledi. Eğitimi yapay zeka sahibi robotlarının 4 ya da 10 kat daha hızlı bir şekilde üstlenebileceğini anlatan Frey, "Eğitim verecek robotlar sizin becerinize göre içerikler verecek ancak eğitimde tek tür bir yapıdan söz edilmeyecek muhtemelen. Işınlanma teknolojisi için 100 yıl kadar beklemememiz gerektiğini düşünüyorum" dedi. Sürücüsüz araçların zamanla çok güvenli olacağını anlatan Frey, "Tüplü taşıma savaşları çıkacak. Araba yıkayıcılığı, emisyon testleri ve park alanları ortadan kalkacak" diye konuştu. İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ise "Gelecek kavramı bizler için gizem olmanın ötesinde bir inşa sürecine, tasarım çabasına dönüştü. Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu da onu inşa etmek için çalışmaktan geçer. İşte Futuristanbul, böylesi bir zamanda İTO'nun gelecek çabasının bir ürünü olarak hayat buldu" dedi.
 

KAYNAK: SABAH
YAZDIR