Türkiye, yumurta krizini izlemeye aldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa'da baş gösteren ilaçlı yumurta krizine yönelik izleme çalışması başlattı.

Türkiye, yumurta krizini izlemeye aldı!
Türkiye, yumurta krizini izlemeye aldı!
GİRİŞ 12.08.2017 14:11 GÜNCELLEME 12.08.2017 23:28

Türkiye, Avrupa'nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda "fipronil" maddesinin bulunduğu iddialarıyla başlayan krizi yakından takip ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, krizle ilgili izleme çalışması başlattı.

İnsan sağlığına zararlı fipronil maddesinin bazı Avrupa ülkelerindeki yumurtalarda tespit edilmesi üzerine söz konusu yumurtaların üretildiği çiftliklerin faaliyetleri durduruldu, yumurtalar da raflardan kaldırılarak imha edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan bilgiye göre Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye mevzuatı gereği fipronilin gıda değeri olan hayvanlarda kullanımına izin verilmiyor. Türkiye'de bu madde; kedi, köpek gibi gıda değeri olmayan hayvanlarda antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında ruhsatlandırılıyor.

Bitki koruma ürünü olarak ise 500 g/l fipronil aktif maddesini ihtiva edenler tohum ilaçlaması olarak mısır ve ayçiçeğinde ruhsatlı olarak kullanılabiliyor.

Her türlü hayvan barınaklarında uygulanan böcek ilaçları biyosidal ürün olarak Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılıyor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu amaçla ruhsatlandırılmış bir ürünü ise bulunmuyor.

AB'de baş gösteren söz konusu krizle ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da izleme çalışması başlattı. Çalışma çerçevesinde, Bakanlığa bağlı laboratuvarlara Türkiye'deki yumurtalarda da söz konusu maddenin var olup olmadığının tespit edilmesi için analiz yapılması talimatı verildi. Söz konusu talimat çerçevesinde yumurta üretiminin yoğun olduğu yerlerden numuneler alınarak gerekli analizler gerçekleştirilecek.

ULUSAL KALINTI İZLEME PLANI YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye, 2005 yılından itibaren AB'nin direktifiyle uyumlaştırılmış yönetmelik esaslarına göre Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP) yürütüyor. UKİP, hayvansal birincil ürünlerin AB'ye ihracı için AB Konseyi tarafından alınan kararla tüm ihracatçı ülkelerce uygulanması mecburi tutulan bir plan statüsünde bulunuyor ve bir önceki yılın üretim verileri esas alınarak her yıl yeniden hazırlanıyor, düzenlenen planlar mart ayı sonuna kadar AB'ye gönderiliyor. Türkiye, 2006 yılından itibaren kanatlı hayvanlar, su ürünleri, süt ve balda UKİP’i kabul edilen üçüncü ülkeler listesinde yer alırken, 2010 yılında plana yumurta da dahil edildi.

UKİP kapsamında; veteriner ilaç kalıntısı, pestisit, bulaşan ve kullanımı yasaklı maddelerin analizleri yapılıyor. Planlanan numune sayısı, üretim verileri esas alınarak AB direktifine göre belirleniyor ve AB tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya başlanıyor.

"ORTA DERECEDE TEHLİKE"

Fipronil; karıncalar, böcekler, hamam böcekleri, pireler, keneler, termitler, bitki zararlıları, kök kurtları, zararlı böcekleri ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılıyor. Bu maddeden, mısır ve ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, fipronil maddesini "orta derecede tehlikeli" olarak tanımlıyor. Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü, yumurtada tespit edilen 1,2 mg/kg f ibronille çocuklar için geçerli "İnsan sağlığı üzerinde kayda değer bir sağlık riski yaratmayan tek bir öğünle alınabilecek miktar (Akut Referans Doz) değeri"nin aşıldığı sonucuna vardı. Bu durum, söz konusu ilacın bulaştığı tavuk yumurtalarını tüketen çocukların bir sağlık riskiyle karşılaşmalarının muhtemel olduğuna işaret ediyor.

ETİKETLER
yumurta krizi
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Oyanur 10 ay önce Şikayet Et
  Her yıl binlerce gıda mühendisi mezun oluyor hepsi işsiz. Ulkemizdeki gıda terörünün had safhada olduğunu sayın bakanımız siz görün önemseyin ve gıda mühendisi istihdamını artırarak denetim mekanizmasının daha aktif hale getirilmesini saglayın inşallah.
  Cevapla
 • Can 10 ay önce Şikayet Et
  Benim evde yok yumurta yemiyorum
  Cevapla
 • garib 10 ay önce Şikayet Et
  Yumurta ile üretilen ürünleride mi yemiyon? ekmek(siz)!
  Cevapla
 • sezgin 10 ay önce Şikayet Et
  biz Türk'üz hiç bir şey olmaz.Ülkemizde üretilen araçların geri servise çağrıldığını duydunuz mu? ya da İtalya da nutella çikolataların tümü toplandı bir çok örneği mevcut ülkemizde bu durum gözden geçirilmedi bile çünkü bize bişi olmaz. Hastaneler tıklık tıklım kimse demiyor bu insanlar neden bu kadar hastalanmakta?Hastaları izleme birimleri oluşturulmalı.SGK durumu tabike almalı çünkü özel hastanelerde durum iç açıcı değil!
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Olan yurt insanina olacak .bari .ülke icinde pahallanmasin
  Cevapla
 • Oyanur 10 ay önce Şikayet Et
  Allah'ım sen kötü bizleri. Hormondan kimyasala hiç mi doğal birşey yiyemiycez. Para ve zenginlik uğruna adamların yapmadığı bile kalmadı. Bunlar ölümü mü ummuyorlar. Cehennem azabından mı inanmıyorlar. Dünya senin olsa ne olur amellerin seninle gelecek ahirete. Allah ıslah etsin. Artık güvenli gıdaların evimize girmesini sağlığı tehdit eden açık ve pakete girmiş bütün gıdaların yani zehirlerin yasaklanmasını istiyoruz. İçimden bir his Sn.Fakıbaba bakanımızın bu konuda titiz davranarak vatandaşıni koruyacağını söylüyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle