Rekor İran'dan geldi: Sırada Rusya var!

Botaş’ı vergi rekortmeni yapan kaynak İran gazındaki indirimden geldi. BOTAŞ, 6.9 milyar liralık net kârını büyük yatırımlarda kullanacak.

Rekor İran'dan geldi: Sırada Rusya var!
Rekor İran'dan geldi: Sırada Rusya var!
GİRİŞ 12.08.2017 06:45 GÜNCELLEME 12.08.2017 06:48

Bu hafta ekonomi dünyasının süphesiz en çok konuştuğu haber adı açıklanmayan vergi rekortmeni BOTAŞ’ın 8.1 milyarlık brüt kârıydı.

2016’da dünya doğalgaz fiyatlarının 3 bin dolardan 1.639 dolara inmesi ve bunun yanı sıra dolar kurundaki gevşeme elbette BOTAŞ’taki kâr patlamasını izah ediyordu ama gazda sözleşmelerle satın almalar yapıldığı dikkate alındığında asıl katkının İran gazındaki indirim ve daha avantajlı bazı yeni kontratlardan kaynaklandığı görüldü.

Türkiye’nin İran ile doğalgaz fiyatlarına yönelik yaşadığı tartışmaya Uluslararası Tahkim Mahkemesi noktayı koymuş ve Türkiye’nin geriye dönük olarak yüzde 10-15 arası bir indirim ve tazminat almasını kararlaştırmıştı. Hatta yüzde 13.3’lük bir indirim konusunda da taraflarca anlaşma sağlanmıştı. Hal böyle olunca da BOTAŞ’ın kâr rakamı 3.5 kat artmış oldu. Kurumun satışları 2015’te 37 milyar liraydı. Bu rakam fiyatın düşmesiyle 29 milyar liraya indi. Doğalgazın BOTAŞ’a maliyeti ise 34 milyar liradan 21 milyar liraya geriledi.

SIRADA RUSYA VAR

Böylece vergi öncesi faaliyet kârı rakamı 2 milyar 357 milyondan 7 milyar 996 milyona tırmandı. 2016’da 1 milyar 998 milyon lira ile vergi rekoru kıran şirketin net kâr rakamı ise 6 milyar 935 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu rekor kârın elbette gelecek yıllarda da aynı tutarlarda sürmesi mümkün gibi gözükmüyor. Yani BOTAŞ’ı yeniden kurumlar vergisi rekortmeni olarak görmemiz pek de olası değil. Zira olağanüstü bir yılda birikmiş indirimler ve düşen fiyatların rekortmen yaptığı BOTAŞ’ın sırtındaki yükler ağır. Sırada da Rusya ile olan tahkim davası var. O cephede kesinleşmiş bir sonuç henüz yok ama kim bilir oradan da gelecek bir indirim şirketin yatırımlara ayıracağı kaynak için önemli bir cephane olabilir.

HANELERE İNDİRİM 2016’DA YAPILDI

200 ilçeye gaz götürecek BOTAŞ’ın kârı büyük yatırımlara gidecek. Şirket belki de bu yatırımlar için Hazine’den daha az kaynak kullanacak. BOTAŞ’ın Tuz Gölü’ndeki gaz depolama hacmini 1 milyar metreküpten 5 milyara yükseltme yatırımı bulunuyor. Silivri’deki depolama tesisinde kapasite artışı ile TANAP ve Türk Akımı yatırımlarının yanı sıra bu yıl 200 ilçeye gaz götürme projesi de BOTAŞ’ın önemli görevlerinin başında gelecek. Peki indirimleriyle rekor kıran BOTAŞ bunu ne kadar vatandaşa ve şirketlere yansıttı? Bilançosunda yıllarca zarar görmeye çok alıştığımız BOTAŞ yatırımlara kaynak ayırdığı gibi dönem dönem de hanelerdeki fiyatlara zam yapmayarak tüketimi sübvanse etti. Geçen yılın son çeyreğinde metreküp fiyatını hanelerde 1.03 TL’den 0.93 liraya çekerek yüzde 9.7’lik bir indirime gitmişti. Sanayi cephesinde de fiyatlar 0.95 liradan 0.86 liraya çekilmişti.

200 İLÇEYE GAZ GÖTÜRECEK

Gazete Habertürk'ten Yavuz Barlas'ın haberine göre; BOTAŞ’ın kârı büyük yatırımlara gidecek. Şirket belki de bu yatırımlar için Hazine’den daha az kaynak kullanacak. BOTAŞ’ın Tuz Gölü’ndeki gaz depolama hacmini 1 milyar metreküpten 5 milyara yükseltme yatırımı bulunuyor. Silivri’deki depolama tesisinde kapasite artışı ile TANAP ve Türk Akımı yatırımlarının yanı sıra bu yıl 200 ilçeye gaz götürme projesi de BOTAŞ’ın önemli görevlerinin başında gelecek.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Arif 10 ay önce Şikayet Et
  Madem kar var..Bu kar vatandasa yansisin..Kisin az yakarken evde coluk colcuk usuyoruz..evde 60 derecede Kombimizi yakamiyoruz..sarfiat fazla oluyor..450-500 tl aylik oduyoruz..60 derecede rahatlikla combimizi yakabilelim..birim fiati dusurun..rahat kullanalim..ayni Rusyadaki gibi olsun..yoksa Botas Katrilyon kar etsin bize ne faydasi varki..onemli olan Vatandasin rahat rahat isinmasi..Reisten bunu bekliyoruz..Evlerde isinsmiyoruz..Prasi olan zaten isiniyor..Memur isci,orta gelirli,Emekli rahat isinsin..
  Cevapla
 • Halil 10 ay önce Şikayet Et
  Botasin kari varsa vatandasa yansitin..Kis geliyor zam yapmayin..vatandas sevinsin.
  Cevapla
 • Ankaralı 10 ay önce Şikayet Et
  Kendi kara ve deniz sınırlarımız içinde derin sontaj yaparak (15000metre derinliklere inilerek)ve petrolü, gazı olan yabancı ülkelerde ortaklık kurarak mutlaka petrol ve doğalgazımızı bulmalıyız, dışa bağımlılıktan kurtulduğumuz an harcadığımız cari açık dövizimizi kendi ekonomimiz içinde mutlaka kullanmalıyız. Bu durumda hem ülkemiz, hem de insanlarımız rahat yaşarlar, ama her halükarda ülke olarak ÜRETMELİYİZ,İHRAÇ ETMELİYİZ, ZENGİN OLMALIYIZ... Dünya düşmanları haçlı ordusu ve siyonizm ne kadar saldırırsa saldırsın dünyanın ilk 10 ekonomisi içine gireceğiz inşaallah...
  Cevapla
 • ordu akkus 10 ay önce Şikayet Et
  insallah Akkus ilcesine de gaz verirsiniz. dort gozle bekliyoruz.
  Cevapla
 • Vatandaş. 10 ay önce Şikayet Et
  Hanelere indirim yapılmalı insanlar ısınmalı yoksa bunların ne önemi var .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle