Mazda, dizel gibi çalışan benzinli motor üretti

Skyactiv-X benzinli motorunu tanıtan Japon üretici Mazda, yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknolojide benzinli araçlarda yaklaşık yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlamayı başardı.

Mazda, dizel gibi çalışan benzinli motor üretti
Mazda, dizel gibi çalışan benzinli motor üretti
GİRİŞ 09.08.2017 13:41 GÜNCELLEME 09.08.2017 13:41

Japon otomobil üreticisi Mazda, yeni nesil Skyactiv-X benzinli motorunu tanıttı. Dizel motorlar kadar verimli olduğu belirtilen ve yerini aldığı motora göre yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknoloji, içten yanmalı motorlar için bir yenilik olarak sıkıştırmalı ateşleme sistemi ile çalışıyor.

Mazda, 2019 yılındaki araç modellerine yerleştireceği bu ünite ile söz konusu teknolojiyi seri üretim otomobillerinde kullanan ilk marka olacak. 

Motorun çalışma prensibi dizellerde olduğu gibi, yakıt-hava karışımının yüksek basınç ile pistonlar tarafından sıkıştırılıp ani şekilde yanması üzerine kurulu. Skyactiv-X, mevcut motora göre yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlayacak. 

Yeni motor teknolojisi, aynı zamanda Mazda'nın 2008 yılındaki benzer motorlarına nazaran da yüzde 35-45 daha yüksek verimlilikle çalışıyor.

Mazda Başkan Yardımcısı Akira Marumoto, Skyactiv-X’in diğer markalara tedarik edilmeyeceğini belirtirken, otomobil dünyasında Mazda'nın bu hamleyle Daimler ve General Motors gibi rakiplerinin önüne geçebileceği konuşuluyor.

Mazda'nın otomobil motor mühendisliği firması olan AEMSS Başkanı Ryoji Miyashita, bu gelişmeyi "Sektörde çığır açacak bir yenilik." şeklinde yorumladı.

Japon üretici Mazda, geçtiğimiz günlerde şirket hisselerinin yüzde 5 hissesini açıklanmayan bir fiyat karşılığında Toyota'ya satmış ve ABD'de 1.6 milyar dolar yatırımla da ortak bir fabrika kurma kararı almıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Yasin 11 ay önce Şikayet Et
  Ah ulan şimdi tokyoda yaşamak vardı
  Cevapla
 • Vesselam 11 ay önce Şikayet Et
  Bizde burdan bakalım Vosvosun motorunu övelim Kayserili hasan ustamızın buluşundan bi haber olalım
  Cevapla
 • turkuvazi 11 ay önce Şikayet Et
  cok satar yok satar bu motor
  Cevapla
 • mercek 11 ay önce Şikayet Et
  ey mazdaaa niye durduk yerde icad çıkarıyorsun. daha biz yerli motoru yapacaktık. motoru yapmadan çöp olacak desenize
  Cevapla
 • superman 11 ay önce Şikayet Et
  nette baktım bu motor daha öncede denenmiş ancak yakıt sarfiyatında dizeli yakalayamadığı için bırakılmış,japonlar yal-kıtta başarılı olduysa süper derim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle