Alman devinden flaş Türkiye açıklaması

Türkiye’de otobüs ve kamyon üretiminde 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk’ün Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün “1 milyar Euro’dan fazla yatırımımız var.

Alman devinden flaş Türkiye açıklaması
Alman devinden flaş Türkiye açıklaması
GİRİŞ 14.07.2017 14:16 GÜNCELLEME 14.07.2017 14:19

Otomarsan adıyla 1967 yılında Davutpaşa’da kurulan ve bugüne kadar 1 milyar euro’yu aşan yatırım yapan Mercedes-Benz Türk, yarım yüzyılı geride bıraktı.

Şirket, kuruluşunun 50. yılını İstanbul Davutpaşa’da, faaliyetlerine ilk başladığı eski otobüs fabrikasında, farklı bir törenle kutladı. Törene Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün’ün yanı sıra Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Kamyon ve Otobüs Grubu Başkanı Martin Daum, Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Britta Seeger, Daimler Otobüs Grubu ve EvoBus Başkanı Hartmut Schick gibi önemli konuklar da katıldı. 

Törende konuşan Sülün, şirketin 1967’de ilk kurulduğunda, Davutpaşa’daki fabrikasında üretime başladığını ve 293 kişiyle o dönemde günde yarım otobüs üretebildiğini hatırlatırken, bugün iki fabrikada 6 bin 300 kişinin çalıştığını belirtti.

Sülün, “Bugün Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 3 bin 500 çalışanımızla günde 16 otobüs ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda bin 800 çalışanımız ile günde 58 kamyon üretiyoruz. Türkiye’de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk olarak biz üretiyoruz” diye konuştu.

Tomarsan adıyla 1967 yılında Davutpaşa’da kurulan ve bugüne kadar 1 milyar euro’yu aşan yatırım yapan Mercedes-Benz Türk, yarım yüzyılı geride bıraktı. Şirket, kuruluşunun 50. yılını İstanbul Davutpaşa’da, faaliyetlerine ilk başladığı eski otobüs fabrikasında, farklı bir törenle kutladı. Törene Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün’ün yanı sıra Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi, Kamyon ve Otobüs Grubu Başkanı Martin Daum, Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Britta Seeger, Daimler Otobüs Grubu ve EvoBus Başkanı Hartmut Schick gibi önemli konuklar da katıldı.

50 yılda, pek çok ilke, yeniliğe ve rekora imza attıklarını belirten Süer Sülün, “Ülke ekonomisine üretim ve istihdam alanlarında katkı yapan İç Anadolu’daki Aksaray Kamyon Fabrikamız ve İstanbul’daki Hoşdere Otobüs Fabrikamızda ürettiğimiz otobüs ve kamyonlar, bugün dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor” dedi. Sülün, bundan sonra da aynı şevk ve kararlılıkla üretmeye, ülkenin potansiyeline yatırım yapmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

EK SORUMLULUKLAR

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Martin Daum ise, Mercedes-Benz Türk’ün bugün üretim, AR-GE ve IT ağı ile Almanya’daki merkez fonksiyonları içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu anımsattı. Daum, “Şirket, kuruluşundan bugüne Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretiminde sanayinin gelişmesine öncülük ederek dünyaya da örnek oldu. Hatta Türkiye organizasyonumuza ilave sorumluluklar verildi” ifadelerini kullandı. Daum, bugüne kadar 50 yılda Türkiye’de toplam 310 bin araç ürettikleri belirtirken, ürettikleri otobüslerin yüzde 80’inin, kamyonların ise yarısının ihraç edildiğini söyledi. Daum, bu yılın sonlarında Aksaray fabrikasında üretimi ikiye katlayacaklarını hatırlatırken, “Türkiye henüz daha gelişiminin başında. Potansiyeli ise hep yüksek. Bu yüzden bize düşen, yatırımlara devam etmek olacak” dedi.

ESKİ FABRİKA

Öte yandan Törenin düzenlendiği Davutpaşa’daki fabrikanın bulunduğu alan, 50. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle özel olarak dekore edildi. 1967’deki atmosferin canlandırıldığı alanda, Mercedes-Benz’in Türkiye’de ürettiği ilk otobüs modellerinden, minibüslere ve bazı klasik otomobillere yer verildi.  Ayrıca üretilen otobüsün banttan indirildiği üretim holü de küçük bir müzeye dönüştürülürken, fotoğraflar ve eski fabrikada kullanılan ekipmanlar sergilendi.

ETİKETLER
Otobüs fabrikası
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  sanki parasıni almadiniz
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Kamyonu otobüsü bırak katma değer otomotivde ondan ne haber?
  Cevapla
 • onaran 9 ay önce Şikayet Et
  hukumetlerinizde bu buyukluge saygi gostersin
  Cevapla
 • Sado 9 ay önce Şikayet Et
  Senede kazandığı nı söylemiyo Senede5milyar yuro kazanıyor
  Cevapla
 • ME~T~İN 9 ay önce Şikayet Et
  Vergisini veriyor ha bu kazanmış ha koç ne farkı var
  Cevapla
 • Fatih 9 ay önce Şikayet Et
  Almayin arkadas avrupa sirketlerinden birsey. Turklerde avrupada bir hafta birlik olup calismassa . Vay ab nin hali durumu .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle