Kıdem Tazminatı fonu ile ilgili yeni gelişme

Kıdem Tazminatı fonu ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Primleri düzenli yatırmayan işverenlere ceza uygulanacak, vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak.

Kıdem Tazminatı fonu ile ilgili yeni gelişme
Kıdem Tazminatı fonu ile ilgili yeni gelişme
GİRİŞ 18.05.2017 12:19 GÜNCELLEME 18.05.2017 13:04

Kıdem tazminatında yeni sistem için hazırlanan çalışmanın kısa sürede işçi ve işveren sendikalarıyla paylaşılması planlanırken, detaylar da ortaya çıkıyor. Yeni sistemde işveren çalışanın hesabına her ay tazminat ödeneği yatırırken, bu konuda çalışana devlet güvencesi sağlanacak.

İşverenin tazminat ödeneğini yatırmasının sorumluluğu devlette olacak. Primleri düzenli yatırmayan işverenlere ceza uygulanacak, vergi desteği başta olmak üzere teşvik kapıları kapanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sosyal güvenlik primleri gibi tazminat ödeneğinin de yatırılıp yatırılmadığını takip edeceklerini söyledi. Müezzinoğlu, şöyle konuştu: "İşveren yatırmadıysa onu takip etmek, işverenden onu tahsil etmek, o formda çalışanın hakkını korumak yasanın sorumluğunda olacak, hükümetin sorumluluğunda olacak."

EN ÇOK SORULAN SORULAR

Kıdem tazminatının fona dönüşmesi halinde nelerin değişeceği herkesin merak konusu. İşte kafa karıştıran soruların yanıtları...

Kıdem tazminatı fona dönüşürse kıdem tazminatı miktarı azalacak mı?

Kıdem tazminatının fona dönüşmesi tartışması yeni değil. Bu konuda geçmişte en sert tartışmalar kıdem tazminatı miktarının azalması noktasında yaşandı. İşçi sendikaları 30 günden bir gün bile geri adım atılırsa genel grev çağrısı yapacaklarını açıkladılar. Bugünkü düzenlemede çalışılan her bir yıl için bir aylık yani 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu. Bakan Müezzinoğlu konuyla ilgili verdiği röportajda 30 günün korunacağını ifade etti.

Dolayısıyla kıdem tazminatı fona dönüşürse işçilerin kıdem tazminatının miktarı açısından bir kaybı olmayacak. Bu noktada 30 günden geri adım atılmayacak olması işçi kesimini de rahatlatacaktır.

Kıdem tazminatı fonuna kim prim ödeyecek?

Kıdem tazminatı fona dönüşürse, işverenler çalıştırdıkları her bir işçi için bu fona belirlenen oranda prim ödeyecekler. Böylece işverenlerin kıdem tazminatı yükü hesaplanabilir olacak. Her ay belirli bir rakam fona aktarılacak ve işçinin işten ayrılması halinde işverenin karşısına yüklü bir miktar kıdem tazminatı çıkması engellenmiş olacak.

Diğer yandan işçiler de kendi adına biriken parayı takip edebilecek. Bu sayede kıdem tazminatı konusunda şeffaflık sağlanmış olacak. Kıdem tazminatında bir yıla karşılık 30 günlük ücret tutarında tazminat alınabilmesi için işverenlerin ödemesi gereken prim oranı yaklaşık yüzde 8,33. Yani işveren fona asgari ücretli çalışan bir işçi için yaklaşık 148 TL prim ödeyecek.

Kıdem tazminatı fonuna devlet de prim ödeyecek mi?

Kıdem tazminatı fonuna ilişkin düzenlemenin detayları henüz netleşmedi. Kıdem tazminatı fona dönüşürse işverenin bu fona prim ödeyeceği net. Ancak devlet isterse kıdem tazminatı fonuna prim ödeyerek elini taşın altına koyabilir.

Bugünkü uygulamada devlet işsizlik sigortası fonuna prim ödüyor. Kıdem tazminatı fonuna da prim ödemesini öngören bir yapı fon için en ideal formül olacaktır. Bu sayede işçilerin fon konusundaki endişeleri baştan giderilmiş olacaktır. Ayrıca işverenin üzerindeki prim yükünün azaltılması da sağlanacak ve istihdam yaratmanın zorluğu azaltılacaktır.

Kıdem tazminatı fona dönüşürse hangi hallerde kıdem tazminatı alınabilecek?

Kıdem tazminatı fonu ile ilgili detaylar henüz netleşmedi. Ancak Bakan Müezzinoğlu'nun röportajına ve edinilen bilgilere göre kıdem tazminatı emeklilik halinde alınabilecek. İşçi kıdem tazminatında kendisi adına biriken parayı üzerine eklenen getirilerle birlikte emekli olduğunda alabilecek.

Bunun dışında emeklilik için yaş dışındaki diğer şartların sağlanması halinde fonda biriken paranın yarısının alınabilmesi de mümkün olacak. Kıdem tazminatı fonunun bu şekilde yasalaşması halinde işçiler iki durumda kıdem tazminatını alabilecekler.

İşçinin kıdem tazminatı fonunda kazancı ne olacak?

Kıdem tazminatının fona dönüşmesi işçiler açısında bazı faydalar getirecek. Şuan mutlu olmadığı işinde kıdem tazminatını yakmamak için çalışmaya devam eden işçi, kıdem tazminatı fona dönüşürse bu endişeyi taşımadan işinden istifa ederek ayrılabilecek. Çalıştığı sürelere ilişkin prim her ay kıdem tazminatı fonuna yattığı için "işten ayrılırsam tazminatım yanar" diye düşünmeyecek. Bu sayede işçilerin daha verimli ve mutlu oldukları işlerde çalışması mümkün olacak.

Ayrıca kıdem tazminatının fona dönüşmesi sonrası işçinin bir günü bile kaybolmayacak. İşçinin çalıştığı her bir gün için kıdem tazminatı fonuna prim yatırılacak ve işçi emekli olduğunda bütün çalışma süresi üzerinden kıdem tazminatı alabilecek. Bugünkü sistemde olduğu gibi kıdemin yanması söz konusu olmayacak. Dolayısıyla işçiler kıdem tazminatı alamamak, kıdem tazminatının ödenmemesi gibi sorunlarla uğraşmayacaklar. İnternet ortamında kendi adlarına biriken parayı her ay görebilecekler.

İşçinin kıdem tazminatı fonunda kaybı ne olacak? 

Şu an için bazı hallerde istifa ve işverenin işten çıkarması halinde kıdem tazminatı alınabilirken, kıdem tazminatı fona dönüştüğünde yalnızca emeklilik ve emeklilik için yaş dışındaki diğer koşulların sağlanması halinde kıdem tazminatı alınabilecek. Bunun yanında bugün kıdem tazminatı alabilen işçiler çalıştıkları bütün sürenin karşılığını son brüt ücretlerin üzerinden kıdem tazminatı olarak alabiliyorlar.

Kıdem tazminatı fona dönüştüğünde çalışılan dönemdeki ücret üzerinden fona prim yatırılacak. Ancak fonda biriken paranın nemalandırılması ile bu noktadaki fark kapanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • gariban isci 11 ay önce Şikayet Et
  gariban iscinin bir tazminati vardi onuda bir sekilde ic ediyolar ben napiyim 60 yasinda tazminati mezarimami gelip odeme yapcaniz madem iscinin yanindasiniz tazminati vermemek icin degil vermek icin kanun cikartin insanlar askari ucretle geciniyo oda yari ac cocugunu okutamiyo kirasini veremez halde
  Cevapla
 • işçi 11 ay önce Şikayet Et
  hali hazırda çalışmakta olan işçiler yeni sisteme geçmek için işveren ile anlaşma yapması gerekecek derken neyi anlaşacak ? zaten her yıl için 30 günlük prim üzerinden ödenecek deniyor + ben gaziantep büyükşehir belediyesinde asıl iş yapan taşeron işçisiyim bizim sendika sözleşmemizde tazminat hesaplanma konusunda her yıl için 45 günlük brüt üzerinden diye madde var bu ne olacak
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Peki hak edilen 10 yıllık birikmiş tazminat ne olucak veya 3.5 yıllık?
  Cevapla
 • istanbullu 11 ay önce Şikayet Et
  6 yil calistigim yer batti kapandi 5 kurus alamadim tazminat fonu olsaydi en kotu 20 bin tl alirdim o yuzden evet diyorum
  Cevapla
 • Hukumet 11 ay önce Şikayet Et
  Hukumet iscinin cebine girecek paraya goz dikmis . Hic vermemek icin ugrasiyor. Uc kurus para alinacak onuda 60 hasina birakiyor. Cok yanlis bu gecerse ve kimse ses cikartmazsa bu millet ten daha adam olmaz.dusunemeyenler toplumu oluyoruz. Birileri sizin yerinize mi dusunecekler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle