Goldman Sachs dolardan vazgeçti!

Son yıllarda uluslararası piyasalarda çok hızlı yükselen dolarda algı değişiyor. Goldman Sachs, avro, İngiliz sterlini ve Çin yuanına karşı dolar satın alma tavsiyesinden vazgeçti.

Goldman Sachs dolardan vazgeçti!
Goldman Sachs dolardan vazgeçti!
GİRİŞ 19.04.2017 00:32 GÜNCELLEME 19.04.2017 17:30

Uluslararası yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, Amerikan doları konusunda yatırımcılara verdiği alım yapma tavsiyesini sona erdirdiğini duyurdu.

Goldman Sachs'ten yapılan açıklamada, bankanın geçen yılın 17 Kasım tarihinde yatırımcılara verdiği "Avro, İngiliz sterlini ve Çin yuanına karşı olarak gelecek 12 ay için Amerikan doları satın alma" tavsiyesinin sona erdirildiği belirtildi.

TAVSİYE DEĞİŞİKLİĞİNDE ÜÇ ÖNEMLİ ETKEN

Açıklamada, söz konusu kararla ilgili olarak küresel ekonomideki büyümeye, ABD Başkanı Donald Trump'ın güçlü Amerikan dolarına karşı endişesine ve ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı için yaptığı "şahin" açıklamaların azalmasına işaret edildi.

1. KÜRESEL EKONOMİDEKİ BÜYÜME

Küresel ekonomideki genişlemenin ABD ekonomisindeki büyüme performansını geride bıraktığı bildirilirken, Amerikan ekonomisine dair büyüme öngörüsünün de avro bölgesine ve İngiltere'ye dair büyüme beklentilerine kıyasla daha "ılımlı" kaldığı ifade edildi.

2. TRUMP'IN AÇIKLAMASI

Açıklamada, Trump'ın geçen hafta The Wall Street Journal gazetesine verdiği açıklamada doların çok güçlendiğini söylediği hatırlatılırken, ABD hükümetinin mali ve ticari politikalarla doları etkileyebileceğine dikkat çekildi.

3. FED'İN ŞAHİN AÇIKLAMALARININ AZALMASI

Ayrıca, Fed yetkililerinin geçen aylarda yaptığı "şahin" açıklamaların azaldığına işaret edilen açıklamada, Fed'in faiz artırımı için de acele etmediği bildirildi.

Goldman Sachs, en son mart ayında faiz artırım kararı alan Fed'in, haziran ve eylül aylarında olmak üzere bu yıl iki kere daha faizleri artıracağını öngörüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • sağduyu 1 yıl önce Şikayet Et
  acilen çin istanbul hızlı tren hattı yapılmalıdır.Modern ipek yolu olacak bu batının ekonoımik sonunu getirir.
  Cevapla
 • Gak Guk 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolar global Savaşla kendi sonunu hazırlar inşallah.
  Cevapla
 • yolun sonu 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahudi sermayesi ufaktan amerikayı terk ediyor. Yeni başkentleri Çin.
  Cevapla
 • Kumar ve trump 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçek sebep başka,bunlar hikaye..trump başkan olduktan sonra and agresifleşti bunu en net orduda görebiliriz,bu nedemek daha savaşa yakın politika izleyecek demek,hiçbir yatırımcı savaşa yakın sermayeyi riske atmaz helede her kıtada başka bir düşman kazanan bir abd dış politikası için...kumar oynamaya düşkün trump gerçek bir yenilgi aldığında herşey biter....al sana abd nin sonu...
  Cevapla
 • trump 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunun açıklaması o değil. Kendi adamları gittiği için doları zayıflatmak istiyorlar. Trump savaşa yakındı da obama çiçek bahçesi miydi. Dikkat edin obama ve cia ekibi gitti bombalı eylemler azaldı hatta bitti. Zengin adamlar Trump'ı istemiyor olay bundan ibaret.
  Cevapla