İşte helal gıdada lider Avrupa ülkesi

İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Aqa da, 'Helal gıda ihracatında İsviçre ilk sırada yer alıyor' dedi.

İşte helal gıdada lider Avrupa ülkesi
İşte helal gıdada lider Avrupa ülkesi
GİRİŞ 17.12.2016 09:44 GÜNCELLEME 17.12.2016 09:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünya Helal Zirvesi'nin ikinci günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla gerçekleşti. Zirvede konuşan Bakan Özlü, İslam coğrafyasının zor günlerden geçtiğini belirterek, "Bugün birleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardayız. Zirve bu bağlamda birleştirici etkisiyle büyük önem taşıyor" dedi. 

Dünya nüfusunun yüzde 25'e yakını Müslüman ülkelerin oluşturduğunu vurgulayan Özlü, ancak bunların dünya ticaretinden sadece yüzde 10 pay aldığını söyledi. Özlü, "Bu, kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tabloyu değiştirmek hepimizin görevidir" diye konuştu. 

'HELAL GIDADA İSVİÇRE İLK SIRADA'

Dünya helal pazarının çok hızlı büyüdüğünü belirten İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Sayed Aqa da, 3 trilyon dolar olan dünya helal pazarının 2019'da 3.4 trilyona ulaşacağını söyledi. Aqa, "Bugün dünyada en çok helal gıda ihraç eden ülkeleri arasında İsviçre ilk sırada yer alıyor. Bunu Hollanda, Fransa gibi Müslüman olmayan ülkeler takip ediyor. Onlar bu pazardaki fırsatları görüyor" diye konuştu. 

'ÇOK DAHA ATİK OLMALIYIZ'

İstanbul Valisi Vasip Şahin de dünyada helal tüketimin ve helal üretimin İslam coğrafyası dışında daha fazla öne çıktığını belirterek, "Bizler 3 trilyon dolarlık bu pazarda daha fazla yer almak zorundayız. Çünkü ihtiyacı biz biliyoruz ve onu tüketen de biziz. Bu konuda çok daha atik ve aksiyonel olmalıyız" dedi.

Sabah

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
    müslüman devletler uyumaya devam.elin kafiri helal gıda üretiyor.müslümanlara pazarlıyor.ne garip bir durum.
    Cevapla
  • tosun 2 yıl önce Şikayet Et
    adam müslüman değil helel gidada lider ona o belgeyi verenin çinli kasap misali bakmiş türk kasap harılharıl et satıyor ne görsün camda helal et yazıyo o da gitmiş cama helal domuz etı bulunur yazmiş
    Cevapla