Trafik poliçesinde de indirim başladı!

Trafik poliçelerinde fahiş fiyatlar kademeli olarak aşağı iniyor.

Trafik poliçesinde de indirim başladı!
Trafik poliçesinde de indirim başladı!
GİRİŞ 13.08.2016 11:02 GÜNCELLEME 13.08.2016 11:06
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Son 3 yıldır neredeyse yüzde 500’ü bulan trafik sigorta primlerindeki yükseliş, kademeli olarak düşmeye devam ediyor.

Hazine’nin sigorta şirketlerine yaptığı müdahale sonrası, trafik poliçelerinde ağustos ayı itibariyle bazı şirketlerde yüzde 10-15 arasında fiyat indirimine gidildi. Star'dan Kaan Zenginli'nin haberine göre poliçe fiyatlarında indirime gitmeyen sigorta şirketleri de bulunuyor. Konut faizlerinde ilk indirime giden kamu bankaları, trafik poliçe fiyatlarını da aşağı çeken ilk kurumlar olarak göze çarpıyor. Ziraat Bankası sıfır kilometre binek bir otomobilin trafik poliçesini 345 liraya kadar çekti.

Buna karşın özel şirketlerde fiyatlar halen 800-900 lira civarında seyrediyor. Bazı şirketlerde ise binek otomobil trafik poliçesi fiyatı 1.200 liralara kadar çıkıyor. Türkiye Sigorta Birliği’nce (TSB) trafik sigortası primlerindeki düşüşün ağustos ayı itibarıyla ilk defa trafiğe girenlerde yüzde 15’i, tüm araç grupları ile tüm basamaklarda ise ortalama yüzde 10’u bulduğu bildirildi. Birlikten yapılan açıklamada, trafik sigortası primlerinde mayıs ayından itibaren başlayan düşüşün ağustos ayı itibarıyla ilk defa trafiğe girenlerde yüzde 15’e, tüm araç grupları ile tüm basamaklarda ortalama yüzde 10’a ulaştığı kaydedildi. 

ADALETSİZ ORTAM DÜZENLENDİ

Türkiye Sigorta Birliği’nden yapılan açıklamada, şunlara yer verildi: “Trafik sigortasında sektörün kronikleşmiş sorunlarının çözümünü sağlayan, yaşanan belirsiz ve adaletsiz ortamın düzeltilmesinde önemli bir adım olan 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişiklikler bilindiği üzere 26 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Değişikliklerin yürürlüğe girmesinin ardından mevzuatın sektör ve yargı organları tarafından aynı şekilde yorumlanma beklentisi,  sektörümüz açısından öngörülebilir bir ortamın oluşmasını sağladı. Sonuç olarak şirketler de yeni yasal çerçeveyle oluşacak maliyetlerine göre trafik sigortası primlerini yeniden belirlemeye başladı.”  

DÜŞÜŞ % 15’İ BULDU

Mayıs ayı itibarıyla primler de tüm araç grupları ve tüm basamaklarda düşüş eğilimine girildiği ifade edilen açıklamada, ağustos ayının başı itibarıyla primlerdeki düşüşün ortalama yüzde 10’u, sisteme ilk defa giren ve fiyat artışlarından en çok etkilenen grup olan 4. basamaktaki prim düşüşünün ise yüzde 15’i bulduğu bildirildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Orhan Küçükönder 3 yıl önce Şikayet Et
  Sigortan olsa da %100 kusurlu isen karşı tarafın zararını sigortan ödemiyor. Ne saçma sapan bir iş bu. Komple kaldırılmalı. İyiler kötülerin zararını ödemek zorunda değil.
  Cevapla
 • taruamrabi 3 yıl önce Şikayet Et
  ahh yurdum insanı poliçe düşer bağkur zamlanır.bir yerden düşer bir yerden kalkar
  Cevapla
 • turgut 3 yıl önce Şikayet Et
  trafik sigortalarında hiçbir düşüş. olmadı 5000 liralık arabaya 3000 lira sigorta fiyatı veren şirketler var hala.. denetim yetersiz değil hiç yok..sigortacılar vatandaşa kazığı iki taraftan geçirdi. devlet desteğini istedikleri yasayı çıkartarak arkalarına aldılar.. sigorta poliçe fiyatlarını da düşürmediler.. ohhh ne güzel memleket.. trafik sigortası zorunlu olmaktan kesinlikle çıkmalı.. zaten ülkemizde yapılan bütün trafik sigortalarının yapılış usulü haram.
  Cevapla
 • ozgur 3 yıl önce Şikayet Et
  epey bi düşmüş bitanede fazladan mı yaptırsam acaba
  Cevapla
 • deli dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu trafik sigortası halka artık zulüm olmaya başladı. Ama yöneticiler ya duymuyor yada bu şirketler ile ortak çalışıyor. Başka açıklaması yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle