İstanbul'a büyük müjde!

Milyonlarca İstanbullu'yu ilgilendiren banliyö hatlarının tamamlanması için yeni takvim belli oldu.

İstanbul'a büyük müjde!
İstanbul'a büyük müjde!
GİRİŞ 22.06.2015 18:02 GÜNCELLEME 22.06.2015 18:05
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

 Marmaray Projesi kapsamında banliyö hatlarının iyileştirilmesi çalışmasında Ulaştırma Bakanlığı ile İspanyol OHL- Dimetronic firmaları arasında görüşmelerin sona erdiğini öğrenildi. Bakanlık, firmaya Haziran 2015'te bitmesi gereken hatların tamamlanması için ek süre verdi. İspanyol konsorsiyum uzun bir zaman sonrea 8 Haziran'dan itibaren çalışmalara yeniden başlarken, Gebze-Pendik arasını bu yılın sonunda; Halkalı-Kazlıçeşme hattını Eylül 2016'da; Ayrılıkçeşme-Pendik hattını 2016’nın sonunda bitirmeyi taahhüt etti.

İspanyol OHL-Dimetronic, milyonlarca İstanbullu'nun bir an önce bitmesini beklediği Sirkeci-Halkalı, Gebze-Haydarpaşa banliyö hatlarının iyileştirilmesi projesinde maliyet artışını gerekçe göstererek geçen Ekim ayında işi durdurdu.

Bakanlık, işin durmadığını, banliyö hatlarının Haziran 2015'te biteceğini açıklasa da yapılan görüşmeler sonunda İspanyol konsorsiyumuna ek süre verilmesi kararlaştırıldı.Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, firmanın ek maliyet talebi kabul görmezken, ek süre verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Buna göre Gebze-Pendik arası bu yılın sonunda; Halkalı-Kazlıçeşme hattı Eylül 2016'da; Ayrılık Çeşme-Pendik hattı 2016’nın sonunda bitecek. Ek süre konusunda anlaşmaya varılmasının ardından çalışmalar 8 Haziran tarihinden itibaren tekrar başladı.

AYDA 4.5 MİLYON KİŞİ TAŞIYORDU

Marmaray Projesi’nin 66 kilometrelik en uzun kısmını oluşturan Halkalı-Kazlıçeşme ve Gebze-Söğütlüçeşme arasındaki mevcut banliyö hatlarında günde ortalama 150 bin; aylık 4.5 milyon kişi taşınıyordu. Bu hatların kapatılmasıyla söz konusu yolcuların taşınması için 213 yeni otobüs devreye alındı. 

GEBZE HALKALI 105 DAKİKAYA İNECEK

Proje tamamlandığında, banliyö hatları ile metro hatları Marmaray’a entegre edilmiş olacak. Gebze-Halkalı arasında kesintisiz işletmeciliğe geçilecek. Gebze’den Halkalı seyahat süresi 105 dakikaya inecek.

Marmaray 2. etapta, Asya yakasında 43.8 kilometre, Avrupa yakasında 19.6 kilometre mevcut banliyö hatları iyleştirilip, üçüncü hattın ilavesiyle yüzeysel metroya dönüştürülecek.BAKIRKÖY-BOSTANCI 37 DAKİKA


Proje tamamen işletmeye alındığında; iki hatta banliyö trenleri (CR) çalışacak olup; 3.hat şehirler arası yük ve yolcu trenleri tarafından kullanılacak. Ayrıca Marmaray Projesi ile entegrasyonu sağlandığında Bakırköy-Bostancı arası 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika, Gebze Halkalı arası yaklaşık 105 dakika sürecek.

9 YIL GEÇTİ

Marmaray Projesi kapsamında Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi inşaat, elektrik ve mekanik sistemler ihalesi ilk olarak Şubat 2006'da yapılmıştı. İhaleyi Fransız Alstom, Japon Marubeni ile Türk Doğuş İnşaattan oluşan AMD Demiryolu Konsorsiyumu 863 milyon 373 bin euroluk teklifiyle kazanmıştı. Haziran 2007'de de yer teslimi yapılarak işe başlanmıştı. Ancak AMD, Mart 2010'da düşük fiyat gerekçesiyle sözleşme kapsamında fesih bildiriminde bulunmuş; buna karşı Ulaştırma Bakanlığı yüklenicinin ileri sürdüğü nedenlerin geçersiz olduğu karşılığını vermişti. Bunun üzerine AMD, 13 Temmuz 2010'da ICC Tahkime başvurmuştu. Bakanlık yetkilileri tahkim sürecinin hala devam ettiği bilgisini verdiler.

Ulaştırma Bakanlığı bürokratları, bu projenin finansmanın AB kaynaklarından karşılandığını dolayısıyla da ihale şekli, ihale prosedürü ve fiyatlandırmanın tamamen AB mevzuatı çerçevesinde yapıldığını belirtmişlerdi.179 MİLYON EUROLUK FARK


AMD Konsorsiyumu ilk ihaleyi 863 milyon 373 bin Euroluk teklifiyle kazanmıştı. Ancak onların işi bırakmalarının ardından yapılan ihalede İspanyol konsorsiyumu 1 milyar 42 milyon Euroluk teklifiyle birinci olmuştu. Böylece ilk ihaleye göre fiyat 179 milyon Euro yükselmişti.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ulubatlı 4 yıl önce Şikayet Et
  Yol yakınken şu işi İspanyol'lardan alın. Adamlar battı zaten ve bu işi de tamamlayamayacaklar maalesef. Boşuna zaman kaybı olacak. Olan yine biz İstanbullulara olacak.
  Cevapla
 • Ali Çelik 4 yıl önce Şikayet Et
  Çok aramıilarmı bu firmayı.Kaç sene geçti.Yer üstünde açık alanda ray döşeyecek.Sanki metro yapıyor mübarek adamlar.Metro olsa çpktan biterdi
  Cevapla
 • Murat Bulat 4 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş biriside çıkıp sormuyor ki 9 yıldır neden yapmadınız. Hadi yapmadınız bari işe başlayana kadar eski banlio çalışsaydı onu neden söktünüzde o kadar insanı mağdur ettiniz
  Cevapla
 • refik 4 yıl önce Şikayet Et
  Onlarada karşı çıkacak, itiraz edecek, mahkeme kararı ile durdurmaya çalışacak şer odakları mesaiye başlamıştır!!!
  Cevapla