Bakanlıktan emeklilere 4 müjde birden

Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor. İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor. Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor...

Bakanlıktan emeklilere 4 müjde birden
Bakanlıktan emeklilere 4 müjde birden
GİRİŞ 02.09.2013 08:01 GÜNCELLEME 02.09.2013 16:10

Emeklilere ve emekli adaylarına müjde niteliğinde düzenlemeler geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekliler ve emekli adayları için, 4 önemli düzenleme bulunuyor. Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemeler, birçok avantaj sunuyor.

Çalışmalar tamamlandığında, emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak. Promosyondan intibak ödenmesine, yeni emeklilik formüllerinden ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan düzenlemeler şöyle...

1- EKSTRA YÜZDE 2 ZAM
Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişiye ekstra zam geliyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması planlanıyor. Kayıt altında çalışmayı teşvik edecek uygulama ile emeklinin maaşına normal zammın yanı sıra, yüzde 2'lik ekstra artış yapılacak.

2- YENİ İNTİBAK GÜNDEMDE
Hükümet, 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı aldı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 2000-2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, bu kişilere de intibak verilmesi için çalışma başlattı. Konu, Çalışma Bakanlığı'nın gündemine taşındı.

3- EMEKLİYE DE PROMOSYON
Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alması için çalışma başlatıldı. Memur-Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebi, Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından olumlu karşılandı.
Bakanlık yetkilileri, bankaların üst düzey yöneticilerinden randevu alıp, promosyon ödemeleri için pazarlık yapacak.

4- YAŞA TAKILANLARA FORMÜL
Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak.

YORUMLAR 16
 • anton kanton 4 yıl önce Şikayet Et
  aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış.. doğru, ....... sermaye tabana yayılmadığı müddetçe umutları yeşertmeye devam edelim
  Cevapla
 • muharrem tosun 4 yıl önce Şikayet Et
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِBismillahirrahmanirrahim. gün gelecek avrupaya özenen kardeşlerimiz yaptıkları haksızlıklardan utanacaktır huzurun refahın arttığı sürece güzel şeyler olacağının başlangıç olarak görüyorum..
  Cevapla
 • HalitBinVelit 4 yıl önce Şikayet Et
  intibak yasası sadece 2000,yılından öncekilere yaradı tabi yaşayanlara ... ...ama 2000 yılından sonra emekli olanların aylıkları yerinde saydı? ecevit zamanında hasır altı edilen işci emeklisinin zam farklarına bu hükümetde yattı..yoksa işci emeklisi en düşük 1200-1300 aylık alacaktı..intibak yasası ile bu geçiştirildi..hükümet burada çok büyük hata yapıyor ve hak yiyor?.
  Cevapla
 • Yassı Kaya 4 yıl önce Şikayet Et
  Kaymak Takvim se..... Geç bi kalem....
  Cevapla
 • hakan er 4 yıl önce Şikayet Et
  Adalet. 20.05.1985 yılında ssk girişim var oyılda ssk kaydı yaptığımda nufus hatasından dolayı yaşım 12 görünüyordu gittimi ordan 6 yılım ve halen prim ödemesi yapıyorum 28 yıl olmuş adaletmi hani adaletiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle