Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Bakanlıktan emeklilere 4 müjde birden

Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor. İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor. Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor...

Bakanlıktan emeklilere 4 müjde birden
Eklenme: 02 Eylül 2013, 08:01 / Güncelleme: 02 Eylül 2013, 16:10 / 79,215 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Emeklilere ve emekli adaylarına müjde niteliğinde düzenlemeler geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekliler ve emekli adayları için, 4 önemli düzenleme bulunuyor. Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemeler, birçok avantaj sunuyor.

Çalışmalar tamamlandığında, emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak. Promosyondan intibak ödenmesine, yeni emeklilik formüllerinden ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan düzenlemeler şöyle...

1- EKSTRA YÜZDE 2 ZAM
Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişiye ekstra zam geliyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması planlanıyor. Kayıt altında çalışmayı teşvik edecek uygulama ile emeklinin maaşına normal zammın yanı sıra, yüzde 2'lik ekstra artış yapılacak.

2- YENİ İNTİBAK GÜNDEMDE
Hükümet, 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı aldı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 2000-2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, bu kişilere de intibak verilmesi için çalışma başlattı. Konu, Çalışma Bakanlığı'nın gündemine taşındı.

3- EMEKLİYE DE PROMOSYON
Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alması için çalışma başlatıldı. Memur-Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebi, Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından olumlu karşılandı.
Bakanlık yetkilileri, bankaların üst düzey yöneticilerinden randevu alıp, promosyon ödemeleri için pazarlık yapacak.

4- YAŞA TAKILANLARA FORMÜL
Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak.

Kaynak : Takvim

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 16 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

fecri-ati

02.09.2013 08:33

takvimse . takvimin hiçbir haberine güvenmeyin kesin yalandır

kemal özyurt

02.09.2013 10:05

sadece gündemi doldurmak için yapılan haber. ayakları yere basan bi haber değil çok yazık buna benzer haberleri çok okuduk dinledik yaşlılarla uğraşmayın

hasan basri

02.09.2013 10:18

çalışana emekli dememeli. işte ekrandaki resim yaşlı çalışamayan emeklidir

Ahmet Ahmetoglu

02.09.2013 10:41

istemez kalsın. işyeri sahibi çalışan emekliden yüzde onbeş kesenler utanmadan arlanmadan yüzde iki verecekmiş ,yazıklar olsun ,biz zaten aldığı emekli maaşını gelir vergisi kdv olarak zaten çıkarıyoruz.zam yaptık ,zam yaptık derler ben biryıldan buyana hep 800 tl alıyorum arttığını görmedim .herhalde yapılan zam yüzde onbeşlik kesintiye gidiyor..istemez kalsın ,vekillerimiz sağolsun .onlara birşey olmasın.onlar olmazsa biz ne yaparız allah muhafaza............

nef arkeder

02.09.2013 13:06

yazıklar olsun !!!!! . utanmadan ! 350 lirayı bulan maaş zaamı mı yapılmış ?? kaç kişiye 3-5 kişiye. çevrem de ne kadar bu zamndan faydalanmış emekli varsa tollam 30 lirayı geçmedi.yuh diyorum !