Uzaya araba göndermişti! Gerçeği bugün açıkladı

Tesla, ön sipariş almaya başladığı Model 3 isimli elektrikli otomobil için pil modülünün üretiminde sorunlar yaşadıklarını kabul etti ve şirketi hakkında bir nevi öz eleştiri yaptı.

Uzaya araba göndermişti! Gerçeği bugün açıkladı
Uzaya araba göndermişti! Gerçeği bugün açıkladı
GİRİŞ 08.02.2018 12:48 GÜNCELLEME 08.02.2018 12:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük elektrikli otomotiv üreticisi Tesla, yeni otomobili Model 3’ün pil modülünü ürettiği Nevada fabrikasında üstesinden gelemediği sorunlar yaşıyor. Daha önce basına yansıyan haberleri yatırımcılar toplantısında kabul eden Tesla CEO’su Elon Musk, üretim sorunlarının Tesla’nın pil yapma kabiliyetine “çok güvenmesinden” kaynaklandığını itiraf etti:

Tesla’nın dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığı yatırımcılar toplantısında konuşan ve “İlginçtir ki, pil üretimi normalde bizim en güçlü olduğumuz alan olması gerekirdi.” diyen Elon Musk şöyle devam etti: “Kendimizden biraz fazla emindik; pil yapma kabiliyetimize güvenip çok rahat davrandık.”

 

ABD merkezli şirket, kitle pazarına yönelik ilk otomobili Model 3’ün pil üretim sürecinde birçok sorunla karşılaştı. Tesla, otomobilin üretimi için Nevada’da bulunan Gigafactory isimli fabrikasında bir pil üretim hattı kurmuştu. Ancak bu hattın çalışmasında problemler olması nedeniyle, Tesla mühendislerinin pil ünitelerini “elle yaptıkları” ortaya çıkmıştı.

Pil üretim hattının çalışmaması nedeniyle Tesla Model 3’ün tüm üretim süreci aksadı. Otomobilin üretim sürecindeki tüm hedeflerin ıskalandığı belirtiliyor.

Tesla Aralık ayında her hafta 5.000 Model 3 üretmeyi planlıyordu. Ancak kasım ayına gelindiğinde söz konusu problemlerin bu hedefi imkansız kıldığı anlaşıldı ve Tesla ancak 2018’in ilk çeyreğinin sonunda bu sayıda araç üretebileceğini açıkladı. Ocak ayına gelindiğinde ise şirket üretim tahminlerini yeniden değiştirerek, haftada 5.000 otomobil üretim kapasitesine ancak yılın ortasında ulaşabileceklerini duyurdu.

Elon Musk, 2017 yılında toplam 100.000 otomobil üreten Tesla’nın 2020 yılına gelindiğinde yıllık 1 milyon otomobil üretme kapasitesine ulaşacağını iddia etti.

500.000'den fazla Model 3 ön siparişi ve kaporası alan şirket, üretim sorunlarının içinden çıkılamaması nedeniyle sürekli ertelenen otomobil için verilen 70.000'e yakın siparişin iptal edildiğini kabul etmişti.

UZAYA ARABA GÖNDERMİŞTİ

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketlerden birinin içerisine Tesla Roadster koyarak Mars'a göndermişti.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • süt 11 ay önce Şikayet Et
    adam uzaya araba gönderiyor .bizde daha yapacağız
    Cevapla
  • Sihirbaz 11 ay önce Şikayet Et
    Başka bir fikrin varsa söyle...
    Cevapla