Cari denge Ekim'de fazla verdi!

Türkiye'nin cari işlemler hesabında ekimde 186 milyon dolar, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında da 5 milyar 67 milyon dolarlık fazla oluştu.

GİRİŞ 11.12.2023 10:18 GÜNCELLEME 11.12.2023 14:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Cari işlemler hesabı Ekim'de 186 milyon dolar fazla verdi. Beklentiler 800 milyon TL dolayın cari fazla verileceği yönündeydi.

Cari işlemler hesabı yıllıklandırılmış 50,74 milyar dolar açık verdi.

Cari işlemler hesabı Ocak-Ekim döneminde ise 40,68 milyar dolar açık verdi. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama ve rakamlar şöyle;

CARI İŞLEMLER HESABI

Ekim ayında cari işlemler hesabı 186 milyon ABD doları fazla kaydetmiştir. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 5.067 milyon ABD doları fazla vermiştir.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4.866 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 6.035 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 4.748 milyon ABD doları olmuştur.

Birincil gelir dengesi kalemi 1.001 milyon ABD doları net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 18 milyon ABD doları net giriş kaydetmiştir.

FINANS HESABI

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 638 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Portföy yatırımları 689 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 423 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 16 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 348 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1.267 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1.089 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 198 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1.287 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, diğer sektörler 301 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmişken, bankalar ve Genel Hükümet sırasıyla 509 milyon ABD doları ve 50 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde bu ay 247 milyon ABD doları net artış olmuştur."

BAKAN BOLAT: CARİ AÇIKTA DÜŞÜŞ SÜRECEK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Dış ticaret açığındaki azalışın kasım ayı cari işlemler hesabına pozitif katkısını bekliyoruz. Yıllıklandırılmış bazda cari açıkta düşüşün süreceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 2
  • hak 4 ay önce Şikayet Et
    Ne anlayalım.. Bilemedik...İyi bir şey göremezken gözlerimida mi bir problem var..
    Cevapla
  • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
    Ey bu haberi yapan kişi niye türkiye ekonomisinden bahsederken yavancı para reklamı yapıyorsun kimliksiz kişiliksiz misin
    Cevapla