Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan okul hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ABD’de bulunduğu sırada başlattığı kişisel bağış kampanyasında toplanan fonla inşa edilecek Aslan Selim Lisesinin protokol imzası için Adıyaman’ı ziyaret etti.

Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan okul hamlesi
Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan okul hamlesi
GİRİŞ 24.11.2023 16:58 GÜNCELLEME 24.11.2023 17:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 6 Şubat depremlerinden sonra deprem bölgesinde okul yaptırmak için ABD’de bulunduğu sırada yardım kampanyası başlatmıştı. Erkan, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Şambayat Beldesi’nde inşa edilecek Aslan Selim Çok Programlı Anadolu Lisesi protokolünü, bağışçı şirketlerden ABD merkezli Plume’ı temsilen Jasna Mihelj Coustaury ile birlikte imzaladı. Bağış kampanyasına Plume şirketinin kurucusu Fahri Diner başta olmak üzere ABD’nin çeşitli bölgelerinden katılım sağlandı.

TCMB Başkanı Erkan, Adıyaman programına Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek başladı.

“BİR KİTAP, BİR KALEM, BİR ÖĞRETMEN DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR”

Burada 24 Kasım Öğretmenler Günü programına katılan Başkan Erkan, konuşmasında öğretmenlere hitap ederek, "Öğretmenlik mesleğinin ne kadar fedakarlık gerektirdiğini annemden dolayı en iyi bilenlerdenim. Nesil yetiştirmek, eğitim ordusunun bir neferi olmak maddi hiçbir kıstasla değerlendirilmeyecek kadar ulvi ve kutsaldır. Bir kitap, bir kalem, bir öğretmen dünyayı değiştirebilir” dedi.

TCMB Başkanı Erkan daha sonra Adıyaman Valiliğine geçerek burada Vali Osman Varol, Plume şirketi temsilcisi Jasna Mihelj Coustaury ve Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun’un katılımı ile okul protokolünü imzaladı.

“ASLAN SELİM LİSESİ HAYIRLI OLSUN”

Burada bir konuşma yapan Erkan, “Bu lisenin protokolü için buradayız. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir öğretmen çocuğu olarak da annem ve diğer bütün öğretmenlerinde ellerinden öpüyor, hepsini saygı, sevgi, hürmet ve minnetle anıyoruz. Teşekkür ediyoruz. Aslan Selim Lisesi Adıyaman’ımıza ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Adıyaman Valisi Osman Varol, "Güzel bir günde, Öğretmenler Günü’nde gerçekten ilimiz için önemli, anlamlı bir imza merasiminde bir aradayız. Çok kıymetli Merkez Bankası Başkanımız ülkemizden yetişip, başka bir ülkede önemli bir sektörde çok başarılı işler yapmış, ülkemizin gururu olan şu anki bürokratlarımızdan birisi.

Kendi özel çevresinde oluşturduğu olanaklarla, imkanlarla ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, yine yurt içinde bu bölgeye olan hassasiyetini hiç yitirmemiş vatandaşlarımızın katkısıyla yaralarımızın sarılması için bizim acılarımıza merhem olması için çok anlamlı bir destek yapıyorlar.

Bu desteğin eğitim alanında olması bizler için ayrıca çok kıymetli, çok değerli. Bir lise inşa ettirecekler. Ben bu katkılardan dolayı, ben bu işin tabi organizasyonunda bulunan en başta Merkez Bankası Başkanımıza, daha sonrasında bu işe katkı veren şirketlerimize, iş insanlarımıza, tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Jasna Mihelj Coustaury konuşmasında, depremin ilk haftasında Amerika’nın batı yakasından çadırdan hijyen malzemesine kadar bir çok yardımı ulaştırdıklarını ve eğitime kalıcı bir destek vermek için bu protokolde yer aldıklarını söyledi.

Protokol töreninin ardından Başkan Erkan, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ı ziyaret etti.

KAYNAK: İHA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    % 40 faiz yap. İnsanlar nefes alamasın. Hiç bir şeyin fiyatı da düşmüyor. Dolar düşmüyor. Zam için İngiltereden, faiz için Amerikadan kimseye gerek varmıydı.
    Cevapla