Merkez Bankası'ndan dijital para açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Dijital para 1. faz çalışmaları raporunun yıl sonuna kadar yayınlanmasını planlıyoruz. İkinci fazda, 2024'te hukuki, iktisadi güvenlik boyutları ele alınacak" dedi.

GİRİŞ 02.11.2023 14:25 GÜNCELLEME 03.11.2023 09:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporunu açıkladı.

TCMB Başkanı Erkan, düzenlediği basın toplantısında dijital paraya yönelik çalışmalarla ilgili son durum hakkında bilgi verdi.

DİJİTAL PARADA İLK TARİH VERİLDİ

Hafize Gaye Erkan, dijital para çalışmalarına ilişkin de bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Dijital para birinci faz çalışmaları raporunun yıl sonuna kadar yayımlanmasını planlıyoruz. İkinci faz çalışmaları kapsamında da 2024'te hukuki, iktisadi ve güvenlik boyutları ele alınacak. Çevrim dışı ödeme, donanım, cüzdanlar gibi ürünler üzerinde çalışılacak. Üçüncü fazda da dijital Türk lirasının tüm boyutlarıyla etkilerine ilişkin nihai çalışmalar ve hukuki altyapısı tamamlandıktan sonra yaygınlaşma değerlendirilecek. Sadece dijital Türk lirası çıkarmaktan ziyade, buradaki teknolojinin kalitesi ve ihraç edilebilir olması da çok önemli. Hem kendi insan gücümüz hem işbirliklerimizle dinamik ve kaliteli bir teknolojinin oluştuğunu belirtmek isterim.''

"DEZENFLASYONU TESİS ETMEKTE KARARLIYIZ''

TCMB Başkanı Erkan, "Toplumun refahı için özverili ve kararlı şekilde dezenflasyonu tesis etmekte kararlıyız. Bu, toplumumuz için yapmamız gereken en büyük hizmet." dedi.

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükselttiMerkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • hıghlander 5 ay önce Şikayet Et
  Ülkelere alt yapı hazırlatacaklar.Sonra her ülke dijital kapital rezerv kapasitesi açıklayacak.Sonra Bitcoin(kodamanların coin'i) takas anlaşmasına imza attırılacak.Ve gelsin dünyayı soymanın yeni versiyonu.Dünyadaki kaynağı belirsiz milyarlarca dolarlık bitcoinleri,ülkelere,dijital değiş tokuşu kabul ettirilecek.İnsanlık tarihinin en büyük küresel kara para aklama,dijital gazze operasy
  Cevapla
 • gonyalı 5 ay önce Şikayet Et
  Dijital paraya güven mi yorum. Garantini kim verecek
  Cevapla
 • Adil 5 ay önce Şikayet Et
  Dijital para dolandırıcılıktır. Dolandırılan için hayali ama dolandıran için reel gerçektir
  Cevapla
 • AKINCILAR 1453 5 ay önce Şikayet Et
  Vergi kaçırma özgürlüğünün sonudur .
  Cevapla
 • Okur 5 ay önce Şikayet Et
  Boş dolarbazlar. Hem kumarbaz hem bilgisizsiniz. Amerika tüm kirli işlerini vergi kaçırma işlerini denetimsizlik alanlarını o dediğiniz sanal paralarla yapıyor. Dünyada kaç kere soyuldu sanal cüzdanlar haberiniz var mı. Yoksa korsan mısınız bu kadar sevindiğinize göre.
  Cevapla
 • Shiko 5 ay önce Şikayet Et
  Doların ve birçok kartelin sonu olur hem devlet kontrolünde olursa caiz olma durumu var diye duymuştum
  Cevapla
 • 691alitahir 5 ay önce Şikayet Et
  Belki de doların sonu olur:))))
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Digital par özgürlügün sonudur.
  Cevapla
 • Nacrug 5 ay önce Şikayet Et
  Siz hangi özgürlükten bahsediyorsun anlamadım.... Özgür değilmisiniz şuan?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle