Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın dördüncü enflasyon raporu için bilgilendirme toplantısı düzenledi. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi 7 puan artarak yüzde 58'den yüzde 65'e çıktı.

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti
Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti
GİRİŞ 02.11.2023 13:08 GÜNCELLEME 02.11.2023 13:36
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, piyasaların yakından takip ettiği enflasyon raporunu açıkladı.

Enflasyonla kararlı şekilde mücadele ettiklerini belirten Hafize Gaye Erkan, "Yüksek ve oynak enflasyonu kontrol altına alma uzun ve zorlu süreç olacak." dedi. TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58'den yüzde 65'e çıkarıldı.

Erkan, enflasyonun Mayıs 2024'te zirve seviyesini göreceğini, sonrasında dezenflasyon sürecinin başlayacağını söyledi.

TCMB Başkanı, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın süreceği mesajını verdi.

Erkan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"TCMB olarak görevimiz fiyat istikrarı doğrultusunda dezenflasyonun en kısa sürede tesis edilmesidir. 

"ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALMA UZUN VE ZORLU OLACAK"

Enflasyonla kararlı şekilde mücadele ediyoruz. Yüksek ve oynak enflasyonu kontrol altına alma uzun ve zorlu süreç olacak. 

Tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Parasal sıkılaştırmanın etkileri zamana yayılmakta.

İç talepte dengelenmeye ilişkin şimdiden bazı öncü sinyaller alıyoruz. 

"DEZENFLASYON SÜRECİ 2024'ÜN İKİNCİ YARISINDA"

Dezenflasyon sürecinin 2024'ün ikinci yarısında başlamasını bekliyoruz. 

Küresel büyüme zayıflarken, öncü göstergeler küresel yavaşlamanın devamına işaret ediyor. 

"PORTFÖY ÇIKIŞI ENFLASYON ÜZERİNDE RİSK"

ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ve jeopolitik risk algısı sonucunda son aylarda gelişmekte olan piyasalardan portföy çıkışı gözleniyor. Bu çıkışlar enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturuyor. 

"ŞOKLAR BİR ARADA GERÇEKLEŞTİ, BEKLENTİLER BOZULDU"

Enflasyonun belirleyici unsurları arasında haziran-eylül döneminde akaryakıt öne çıktı. Ayrıca kurdaki artış da maliyet kanalıyla etkili oldu. Ayrıca vergi ve yönetilen fiyatlarda yapılan güncellemeler kısa dönemde gerçekleşti. Şokların bir arada gerçekleşmesi beklentilerde de bozulmaya yol açtı. Enflasyon üzerinde etkili temel unsur talebin yapısı ve talebin dengelenmesi. Eylül enflasyonu, ekimdeki yüksek frekanslı veriler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığına işaret etmektedir.

"TALEPTE AŞIRILIK KADEMELİ ORTADAN KALKIYOR"

Talepteki güçlü seyir devam etmekle birlikte bazı göstergeler aşırılığın kademeli ortadan kalktığına işaret ediyor. Toplam talep koşulları enflasyonist olmaya devam ediyor. 

İkinci çeyrekte zirveyi gören çıktı açığı azalmakla birlikte üçüncü çeyrekte hala pozitif bölgede. Güçlü tüketim talebi hem cari dengede hem de cari denge kanalı ile enflasyon üzerinde etkili oldu. 

"KİRADA FİYAT ARTIŞLARINDA YAVAŞLAMA SİNYALLERİ ALIYORUZ"

Yıllara yayılmış yüksek enflasyonun sonucu olarak hizmet grubundaki katılıkta kiralar da etkili. Kiralarda artış yüksek oranda sürmektedir. Büyükşehirlerde kiralık ev ilanlardaki fiyat artışlarında yavaşlama sinyalleri alıyoruz.  Enflasyona yansıması zaman alacak. 

"ENFLASYON BEKLENTİSİNDEKİ BOZULMA YAVAŞLADI"

Enflasyondaki ataletin kırılması beklentilerin çıpalanmasına bağlı. Enflasyon beklentilerindeki bozulma aydan aya yavaşladı. Ekim ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret ediyor. 

Parasal sıkılaştırma sürecini bütünsel şekilde tasarladık. Faiz artırımları, miktarsal sıkılaştırma, seçici kredi sıkılaştırması yaptık. Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileriyle enflasyonun ana eğilimini zayıflatmaya devam ederek, dezenflasyonu 2024'te tesis etmekte kararlıyız.

"BİREYSEL KREDİ BÜYÜMESİNDE NORMALLEŞME BAŞLADI"

TL mevduata yönelik adımlarımız parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesi açısından kritik önemde. Politika faizinin mevduat faizine aktarımı güçlendi. Ticari kredi faizleri ile mevduat arasındaki negatif fark sona erdi, sağlıklı bir denge oluştu. Bireysel krediler önemli oranda yavaşladı. Kredi kartlarıyla yapılan harcamalar yüksek seyretmekle birlikte daha ılımlı patikaya doğru ilerlemektedir. Bireysel kredi büyümesinde normalleşme başladı, ticari kredi büyümesi dengeli ve sürekli bir yapıya kavuştu. Özel bankalar da ticari kredi büyümesinde etkili bir rol üstlenir hale geldi. 

"TL'NİN PAYI YÜZDE 5 ARTTI"

TL tasarruf araçlarına ve vadeli mevduata talep arttı. TL mevduatın toplamdaki payı yüzde 5 artmıştır.

"KKM 300 MİLYAR LİRA AZALDI"

Rezervlerimizdeki artış da devam ediyor. Kur korumalı mevduat toplamı 300 milyar lira azaldı. KKM bakiyesinde düşüş olması mevduata geçiş stratejimizin doğru yolda olduğunu göstermektedir. 

Risk primi ve ima edilen kur oynaklığı belirgin iyileşme gösterdi. Olumsuz küresel gelişmelere rağmen finansan koşulları dengeli seyir izlemekte. 

ENFLASYON TAHMİNLERİ GÜNCELLENDİ

2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 65 (önceki yüzde 58), 2024 için yüzde 36 (önceki yüzde 33), 2025 için yüzde 14 (önceki yüzde 15) olarak güncelledik. 

"KASIM, OCAK VE MAYISTA GEÇİCİ YÜKSELİŞLER OLACAK"

Aylık enflasyon patikasında kasım, ocak ve mayısta geçici yükselişler olacağını değerlendiriyoruz. Kasımda doğalgaz kullanımının artması enflasyonda geçici yükselişe neden olacak. Ocak ayında asgari ücret etkili olacak. 

"ENFLASYON MAYIS 2024'TE ZİRVEYİ GÖRECEK"

Enflasyon Mayıs 2024'te zirve seviyesini görecek. Sonrasında dezenflasyon süreci başlayacak. Halen öngördüğümüz dezenflasyon öncesi geçiş dönemini yaşıyoruz. Enflasyonda geçici bir yükselişe şahit oluyoruz. Bu süreçte enflasyonda sürekli düşüşe zemin hazırlıyoruz.

"PARASAL SIKILAŞTIRMA SÜRECEK"

Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Etkileri büyük ölçüde 2024'te göreceğiz." 

"ENFLASYON YÜZDE 70-75'TE ZİRVE YAPACAK"

Soruları yanıtlayan TCMB Başkanı Erkan, gelecek yıl mayıs ayında enflasyonun tepe noktasının yüzde 70-75 arasında olacağını belirterek, mayıstan sonra atılan adımların birikimli etkisiyle zirveden hızlı bir düşüş beklediklerini söyledi. 

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 124
 • Malesef 5 ay önce Şikayet Et
  Kart faizleri belimizi büktü
  Cevapla
 • Merdi 5 ay önce Şikayet Et
  Kullanma
  Cevapla
 • ANALİST NECMİ 5 ay önce Şikayet Et
  Artık gün geçmezken, 2024 Mayıs nedir....
  Cevapla
 • Çiftçi 5 ay önce Şikayet Et
  Faiz düzeni sömürü düzeni,gelin bu sistemden vaz geçin düzeldi sanırsınız ancak nem in duvarı ağır ağır yıktığı gibi hepimizi yiyip bitirecek
  Cevapla
 • Mülker 5 ay önce Şikayet Et
  Martta 72TL’ye satılan bebe bisküvi Eyül Ekim boyunca 50’ye satıldı! Un, şeker, elektrik, asgari ücret vs artmasına rağmen 6 ay sonra ve artan maliyete rağmen bu indirimi nasıl yaptınız? Ya da 6 ay önce ne uçuk kar ile mal satmışsınız! Bunu yapan ise malesef kendimizden bildiğimiz o büyük marka! Yazıklar olsun sana Mülker!
  Cevapla
 • DSL 5 ay önce Şikayet Et
  Cari acigi kapatmak icin enflasyonu faizleri düsürmek icin 1 yil boyunca türkiye ürünleri alin bir yil Telefon alma mecburmusun alman arabasi kullanmaya yurt disindan gelen tüm ürünleri alma dis macununa Kadar söz konusu vatan sa gerisi teferuattir deyip canini veren kefensiz sehitleri düsün sampuan bile alma sabun kullan kurtar Türkiye yi enflasyon canavarindan an kara an birlik Zamani.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle