Benzin ve motorinde indirimle uyandık, yeni indirim de yolda! İşte güncel fiyatlar

Petrol fiyatlarının 133 dolardan 97 dolara düşmesiyle akaryakıt fiyatlarında gerilme yaşandı. Yaşanan gerileme sonucu benzine 1.76 TL, motorine ise 93 kuruş indirim geldi.

GİRİŞ 16.03.2022 11:47 GÜNCELLEME 17.03.2022 02:39
Bu Habere 293 Yorum Yapılmış

Petrol fiyatlarında düşüsün devam etmesiyle, ilerleyen günlerde de yeni indiriminlerin gelmesi bekleniyor.

Motorin fiyatları için gelen 2,38 TL indirimin ardından bugün de hem benzin hem de motorin için yeni indirimler yapıldı. Buna göre benzin fiyatı 1,76 TL motorin ise 0,93 TL ucuzladı. Petrol fiyatları ise 13,5 yılın zirvesi olan 133 dolardan 97,5 dolar düzeyine kadar çekildi. İşte bayi fiyatlarına göre İstanbul, Ankara ve İzmir için yeni akaryakıt fiyatları.

Rusya'dan son dakika 'Türkiye' açıklaması!Rusya'dan son dakika 'Türkiye' açıklaması!

Türkiye'nin girişimleri sonuç verdi, BM kararı ilan etti!Türkiye'nin girişimleri sonuç verdi, BM kararı ilan etti!

Buna göre akaryakıt firmalarının internet sitesindeki güncel verilere göre;

İstanbul'da yeni motorin fiyatı 19,66 TL,
İstanbul'da yeni benzin fiyatı 18,71 TL,

Ankara'da yeni motorin fiyatı 19,81 TL,
Ankara'da yeni benzin fiyatı 18,81 TL,

İzmir'de yeni motorin fiyatı 19,82 TL,
İzmir'de yeni benzin fiyatı 18,83 TL oldu.

MOTORİN VE BENZİN FİYATI İÇİN PEŞ PEŞE İNDİRİMLER

Petrol fiyatları 2 haftanın en düşük seviyesi olan 100 dolar psikolojik bandının altına çekildi. Bu durumun motorin ve benzin fiyatı başta olmak üzere akaryakıt için indirim olarak yansıması bekleniyordu. Önceki gün 2,38 TL'lik motorin indirimi sonrası, bugün hem benzin hem de motorin için indirim geldi.

Son dakika... EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklamaSon dakika... EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

PETROL HANGİ GELİŞMELERİ FİYATLIYOR?

Son dönemde Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes görüşmelerinin öne çıkması ve iyimser mesajlar verilmesi, Çin'in Covid-19 salgını karşısında katı tedbirlere başvurmasının petrol talebinde artışı yavaşlatacağı beklentileri, AB ülkelerinin Rusya'ya petrol konusunda bir kısıklama getirmemesi ve Rusya'nın da doğal gaz ve petrol ihracatını sürdürmesi nedeniyle fiyatlar geri çekilmeye başladı.

Dünyaca ünlü sanatçıdan Erdoğan sözleri: Çabasına hayranım!Dünyaca ünlü sanatçıdan Erdoğan sözleri: Çabasına hayranım!
Son dakika: Milyonların gözü kulağı bu haberde! 3600 ek gösterge için kritik toplantıSon dakika: Milyonların gözü kulağı bu haberde!

Fransa'dan bomba itiraf! Olası bir savaşta mühimmat 3-4 günde tükenirFransa'dan bomba itiraf! 'Olası bir savaşta 3-4 günde tükeniriz'

BRENT PETROL 13,5 YILIN ZİRVESİNDEN DÜŞTÜ

Serbest piyasada petrol fiyatları 133 dolardan yüzde 25'in üzerinde değer kaybına uğrayarak 100 dolar psikolojik bandını aşağı yönlü kırdı ve 2 haftanın en düşük seviyesi olan 97,5 dolara çekildi.

BENZİN VE MOTORİN İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE NE KADAR OLDU?

Motorin fiyatları için 2,38 TL indirimin ardından bugün de 0,93 TL, benzin fiyatı içinse 1,76 TL indirim yaşandı.

BU GECE DE İNDİRİM BEKLENİYOR

Akaryakıtta petrole paralel indirimlerin sürmesi bekleniyor. 16 Mart'ı 17 Mart'a bağlayacak gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatında motorinde 1 lira, benzinde 62 kuruş indirim yapılması bekleniyor.

Son dakika: Benzin ve motorinde bu geceden itibaren geçerli olmak üzere yeni indirim bekleniyor

AKARYAKIT İNDİRİMLERİ POMPAYA YANSIYACAK

Akaryakıtta yapılan ve yapılacak indirimler pompaya yansıyacak. Ancak kesin indirim veya zam miktarları EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın açıklamasına göre saat 22:00'de belli oluyor.

AKARYAKIT FİYATLARI HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kuru tarafındaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan motorin ve benzin fiyatı, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS, FİYAT DUYURUSU FAALİYETLERİNE ARA VERDİ

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), sosyal medyada üyelerine ve kamuoyuna fiyat duyurusu faaliyetlerine hafta başından bu yana ara verdiğini duyurdu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile fiyat duyurusu faaliyetlerine ara verdiğini bildirdi.

Hafta başında sendika aleyhine suç duyurusunda bulunulduğu ve sürecin adli makamlara intikal ettiğinin kaydedildiği açıklamada, "Adli sürecin selameti açısından sosyal medyada üyelerimize ve kamuoyuna fiyat duyurusu faaliyetlerine hafta başından bu yana ara verilmiştir." denildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, geçen hafta katıldığı bir televizyon programında EPGİS'in vatandaşları manipüle ederek akaryakıt istasyonlarına yönlendirdiğini belirterek, suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı.

YORUMLAR 293
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Zam yapılırken hergün hic kaçırmadan zam yaptılar niye indirm aynı şekilde yapılmıyor
  Cevapla
 • halıl 1 yıl önce Şikayet Et
  böyle ındırımmı olur..hala motorın 19 uzernde 10 tl ınmesı lazım..hesaplamaları yanlış yapıyorlar..Enerjı bakanlığı vede Epdk bu işe el atması gerekır..Tıcaret Bakanlığı malı muşavırlerle beraber mufettışlerle beraber santım santım hesapları doğru yapmak gerekır..Özel söktöre zamları vede ındırımlerı bırakırsanız Vatandaştan çok buyuk tepkı alırsınız..Devlet denetlemesını tam yapamıyor..Elektrıktede öyle..aracı kurumlara vede özel sektöre çok para kazandırılıyor..Vatandaş vede çıftçı çok buyuk ındırım beklıyor..10 tl den aşağı olması şart..
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu binmeyin diyenler, yollar rahatladı diyenler, bana ne benim aracım yok diyenler, beyler benimde aracım yok, ama sizin bu kafalar anlamıyor ki, akaryakıta yapılan bir kuruş zam, iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Bunun yanında akaryakıt ne kadar ucuzlarsa o kadar enflasyonun düşmesi, tarımın canlanması, gıda fiyatlarının da düşmesi demektir. Allah akıl fikir versin size.
  Cevapla
 • N.Ozyurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok yüksek fiyatları gosterip yüksek fiyatlara razı etmek diye buna denir . Ölümü gösterip hastalığa razı etmek gibi.
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Akaryakıt fiyatları hala aşırı fazla, benzen ve motorinin 10 TL'nin altına düşmesi, LPG'ninde 5 TL'nin altına düşmesi lazım ki hem enflasyon etkisi azalsın, hem tarım canlansın ve hemde gıda fiyatları düşsün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle