Son dakika... EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz akaryakıt fiyatları ile ilgili "tavan fiyat" sinyali de vererek "Fiyatları serbest piyasa koşullarında oluşmaktadır. Bu oluşumda en önemli pay; petrol fiyatları ve dövizdeki hareketlerdir." dedi.

Son dakika... EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama
Son dakika... EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama
GİRİŞ 16.03.2022 18:13 GÜNCELLEME 16.03.2022 19:44
Bu Habere 188 Yorum Yapılmış

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın çağrısı üzerine akaryakıt sektörünün dağıtım ve bayi dernek temsilcilerinin (PET-DER, PÜİS, ADER, TABGİS) katılımı ile toplantı gerçekleştirildiği belirtildi. TÜPRAŞ ve STAR Rafineri yöneticilerinin de katıldığı toplantıda akaryakıt sektörünün içinde bulunduğu durum ve bir süredir gündeme getirilen marj paylaşımı konusunun değerlendirildiği kaydedildi.

'SERBEST PİYASA KOŞULLARINDA OLUŞMAKTA'

Açıklamada, "Öncelikle bir kez daha vurgulamak isteriz ki akaryakıt fiyatları serbest piyasa koşullarında oluşmaktadır. Bu oluşumda en önemli pay; petrol fiyatları ve dövizdeki hareketlerdir. Bunun yanı sıra vergiler ve dağıtıcı- bayi payı ile fiyatlar son şeklini alır. Fiyat oluşumunu sürekli denetleme görevi olan EPDK’nın bu fiyatlara doğrudan bir müdahalesi söz konusu değildir. Ancak dağıtıcı- bayi marjlarında formülasyona aykırı hareketlerin tespit edilmesi halinde tüketicilerin mağdur edilmesinin engellenmesi için EPDK’nın tavan fiyat uygulama yetkisi kanunen bulunmaktadır. Gün gün, bayi bayi akaryakıt fiyatlarına ise kurumumuz internet sitesinden ulaşmak mümkündür" denildi.  

"TAVAN FİYAT UYGULAMASI GÜNDEME GELEBİLİR"

Bugünkü toplantıda EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın, akaryakıt sektörünün serbest ve rekabetçi yapısının korunmasının EPDK'nın önceliği olduğunu vurguladığı, dağıtıcı- bayi arasındaki marj bölüşümü sorununun taraflar arasında adil bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdiği vurgulanarak, "Kamuoyumuz bilmelidir ki halen akaryakıt fiyatları içerisindeki dağıtıcı ve bayi marjları makul bir seviyededir. Bu tutarlar iddia edildiği gibi bayilerin iflasına ve kapanmasına sebep olacak hatta ülkemizi akaryakıt sıkıntısına sokacak düzeyde kesinlikle değildir. İçinden geçtiğimiz süreçte büyük bir kar beklentisi içine girmek de sektörümüz için gerçekçi bir yaklaşım olarak görülmemelidir. Bugünkü toplantıda fiyat oluşumlarında bayi ve dağıtıcı oranlarına ilişkin son verileri de değerlendiren Yılmaz; petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen satış fiyatlarında makul olmayan kar artışları tespit etmeleri halinde 'tavan fiyat' uygulamasının yeniden gündeme gelebileceğini hatırlatmıştır" denildi. 

'TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDEN BAYİLERE YAPTIRIM'

EPDK Başkanı Yılmaz'ın, dağıtıcıların, marj bölüşümünde 'paylaşım kültürüne uygun biçimde' mevki dezavantajı olan ve düşük tonajlı bayilere destek olması gerektiğini vurguladığına işaret edilerek, "Öte yandan tüketicilerimize yük oluşturmadan marj paylaşımı sorununu çözebilecek alternatifler de toplantıda değerlendirilmiştir. Bunlardan en önemlisi rafineri priminin dağıtıcı ve bayiler arasında basiretli ve iyi niyetli bir anlayışla paylaşılmasıdır. Toplantıda taşıt tanıma sistemi (TTS) ile yapılan satışlarda bayilerin mağdur edildiği yönündeki değerlendirmeler de not edilmiştir. EPDK’nın da bir çalışma yaptığı TTS ile ilgili dağıtıcıların bayilere aşırı yük oluşturacak bir mantıkla hareket etmemesi gerektiği hatırlatılmıştır. Bu arada TTS kapsamındaki tüketicilere, kamu araçlarına hatta ambulanslara bazı bayiler tarafından akaryakıt verilmek istenmediğine dair şikayetler kurumumuza ulaşmıştır. Söz konusu bayilerle ilgili gerekli inceleme başlatılmış olup tüketiciyi mağdur eden bayiler ağır yaptırımla karşılaşacaktır" ifadeleri kullanıldı.

'KREDİ KARTI İLE ALANLARI CEZALANDIRMAK ANLAMINA GELECEKTİR'

Toplantıda kredi kartı ile akaryakıt satışları konusunun da gündeme geldiğine dikkat çekilerek,  "Daha önce de bazı sektör temsilcileri tarafından dillendirilen kredi kartı ile satışlara yüksek, nakit satışlara ise indirimli fiyatlandırma konusu EPDK'nın görev alanında değildir. İlgili kanun gereği de herhangi bir mala 'kredi kartı ile tek çekimlerde ödenen meblağ' ile 'nakit ödenen meblağ' farklı olamaz. Bu konunun 'akaryakıtta nakit ödemeye ucuz fiyat önerisi' gibi lanse edilmesi ise doğru değildir. Zira tüketicilerin büyük bir çoğunluğu akaryakıt ürünlerini kredi kartı ile satın almaktadır. Bu talep kredi kartı ile akaryakıt alan tüketicileri cezalandırmak anlamına gelecektir. Akaryakıt sektörümüzün değerli temsilcileri olan bayilerimizin ve dağıtıcılarımızın sağduyu ile hareket ederek, tüketiciye yük olacak herhangi bir beklentinin içine girmeden marj paylaşımı konusunu kendi aralarında çözmesi mümkündür. Son olarak ifade etmek isteriz ki; ne petrol fiyatlarının istikrarsız bir görünüm sergilediği bu günlerde ne de ileride, akaryakıt fiyat oluşumunu etkileyecek tüketici aleyhine herhangi düzenlemeye gidilmesi söz konusu olabilir" denildi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 188
 • Vatandaş. 1 yıl önce Şikayet Et
  Neymiş.. sinyal veriyormuş.. da..bilmem Neymiş de.. Petrol fiyatları bahaneydi.. İNDİRİN ISTE.. Maslak Anlatmayın.. Yeter ARTIK. Yazık muberrak günler de...
  Cevapla
 • Kuzeyy 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimseye yaptırım falan uygulayamazsınız siz. Anca boş konuşursunuz. Eğer akaryakıt fiyatları döviz ve petroldeki harekete endeksli ise sadece yukarı yönlü harekete tepki vermemesi lazım fiyatların öyle değilmi başkan
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkenin bütün nimetlerinden dışarıdan gelenler istifade ediyor acı ama gerçek. İşin garip tarafı bu haberi yapanlar ülkemize göç dalgası geliyor diye nara atıyor. Gelsinlerde kira ve ev fiyatlarını görün
  Cevapla
 • Ender 1 yıl önce Şikayet Et
  maaş aldım para hep 20 lira 40 liralık gaz aldım 2 adet 20 TL verdim Pompacı Abi Parayı Vermedin Diyor Elinde 2 adet 20 lira o benim verdim çıkardım öbür paraları hepsi 20 lik bankadan yeni çektim Ogün gittim kredi kartı aldım yıl 2010 işleri sahtekarlığa dökmüş yıl
  Cevapla
 • EYT 1 yıl önce Şikayet Et
  alayınızın Allah bin belasını versinnnn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle