Asırlardır aynı yöntem! Kilosu 50 TL

Bitlis'in Hizan ilçesinde bağ bozumunun başlamasıyla özenle toplanan üzümler, geleneksel yöntemlerle pekmeze dönüştürülüyor. Doğal yöntemlerle üretilen pekmez, çevre il ve ilçelere gönderilerek kahvaltı sofralarına renk katıyor.

GİRİŞ 05.10.2021 10:07 GÜNCELLEME 06.10.2021 17:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İlçeye bağlı Akşar köyünün Kılavuz mezrasında çiftçilerin ilkbahardan bu yana hiç bir katkı maddesi kullanmadan büyük emeklerle yetiştirdiği üzümler, pekmeze dönüştürülüyor.

Sabah erken saatlerde bağa giden vatandaşlar, özenle topladıkları üzümleri araçlarla köye taşıyor. Daha sonra ocakların üzerinde kaynatılan üzüm suyu, meşakkatli sürecin ardından pekmeze dönüştürülerek tüketime hazır hale getiriliyor.

ASIRLARDIR KATKISIZ ÜRETİLİYOR

Asırlardır katkı maddesi kullanılmadan doğal yöntemlerle üretilen pekmez, Bitlis'in yanı sıra çevre il ve ilçelere gönderilerek kahvaltı sofralarını şenlendiriyor.

Kılavuz mezrasında topladığı üzümden pekmez yapan Sadullah Özer (65), ürettiği pekmezi sipariş üzerine bazı illere de gönderdiğini söyledi. Hizan pekmezinin karaciğer hastalıklarına, ağız yaralarına ve mide hastalıklarına da iyi geldiğini anlatan Özer, pekmezin p,yasadaki kilosunun 50 TL olduğunu söyledi.

300 KİLO ÜZÜMDEN 35 KİLO PEKMEZ ELDE EDİLİYOR

Özer, “Bizim köyün bulunduğu bölge üzüm bağlarının bol olduğu bir yerdir. Dedemizden, babamızdan öğrendiğimiz bu yöntemle her yıl pekmez üretiyoruz. Pekmezin iki hammaddesi olan üzüm ve maya toprağı bu köyde bulunuyor.

Bizler her yıl bu dönemde yamaçlarda oluşan bağlardaki üzümleri toplayarak köye getiriyoruz. Burada yaptığımız havuzlarda çizmelerle çiğneyerek suyunu çıkarıp posasını ayırıyoruz.

Daha sonra çıkan şırayı büyük varillerde toprakla mayalıyoruz. 2-3 saat beklettiğimiz şırayı, altında ateş yaktığımız kazanlarda 5-6 saat boyunca kaynatıyoruz. Üstüne çıkan köpükleri de alarak temiz ve berrak oluncaya kadar bekletiyoruz.

300 kilogram üzümden yaklaşık 35 kilogram pekmez elde ediyoruz. Buna hiç bir şekilde katkı maddesi girmediği için de doğal oluyor. Bölgede bütün vatandaşlarımızın tercihidir. Zaman zaman da batı illerine gönderiyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • ertan 11 ay önce Şikayet Et
  300 kg uzum kg 5 tl den 1500 tl eder. 35 kg pekmez elde ediliyorsa kg fiyatı 42 tl. 50 tl den satılırsa 8 tl kar kalır. Peki kesme toplama ucreti, taşıması, yakıt odun, uzum ezme işçilik, kaynatma işçiliği, ambalaj maliyeti nolacak? 35 kg da 280 tl para kalır. hesaba katılmayan giderler nolacak.... çalışanlar yemek ücreti?
  Cevapla
 • dddd 11 ay önce Şikayet Et
  Çocukken teknede az üzüm çiğnemedim pekmez yapılırken. Ayaklarımızı yıkar tekneye çıkarırlardı çocukları. Büyükleri sokmazlardı tekneye.
  Cevapla
 • Abdurrahman 11 ay önce Şikayet Et
  Allah bol kazançlar nasip etsin.
  Cevapla
 • Mnnn 11 ay önce Şikayet Et
  İnşaAllah kaynar halde plastiklere koymuyorsunuzdur pekmezi
  Cevapla
 • yaman 11 ay önce Şikayet Et
  Sizin gibi çok bilmişler yüzünden insanlar bıkıyor bu gibilere doğal şeyler haram diye sahtelerini iteliyorlar. Yılların adamı pekmez iki gün dinlenmeden neden koysun plastiğe akıllı herif.
  Cevapla
 • VECİHİ 11 ay önce Şikayet Et
  sen merak etme oradaki insanlar geri zekalı değil,yazdığın yorumun cevabını 5 yaşındaki çocuğa sorsan,sen kafayımı yedin sıcak pekmez plastiğe koyulurmu der yani.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle