Diktatörünü devirene G8'den ikramiye!

Arap Baharı’na gelişmiş sekiz ülkenden mali destek geldi. Dün Fransa’da toplanan G8 liderleri, Tunus ve Mısır’a 20 milyar euro mali yardım sözü verdi

Diktatörünü devirene G8'den ikramiye!
Diktatörünü devirene G8'den ikramiye!
GİRİŞ 28.05.2011 14:31 GÜNCELLEME 28.05.2011 14:31

Gelişmiş sekiz ülkenin (G8) liderleri Tunus ve Mısır’a yaklaşık 20 milyar dolar mali yardım sağlanması için anlaştı. Fransa’nın Deauville kasabasında bir araya gelen G8 liderleri, Arap ülkelerinde halkın geniş tabanlı katılımıyla yönetimleri devirdiği hareketlere destek verme kararı aldı.

G8’lerin dönem başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirve sonrası yaptığı açıklamada, Tunus ve Mısır’a 2011-2013 döneminde 20 milyar dolarlık destek vermeyi kabul ettiklerini, söz konusu ülkelere verilecek toplam mali desteğin 40 milyar doları bulacağını söyledi.

Sarkozy’nin açıklamasına göre Körfez ülkeleri 10 milyar dolar yardım yapacak ayrıca ikili anlaşmalarla da bir 10 milyar dolarlık yardım sağlanacak. Sarkozy, “Bahsettiğimiz 20 milyar dolarlık yardım uluslararası kalkınma bankaları tarafından sağlanacak.

Bunun içine Uluslararası Para Fonu (IMF) dahil değil. Bu aşamada IMF’yi dahil etmemenin daha dürüst olduğunu düşündük” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da toplantı sonrası yaptığı açıklamada Arap Baharı’nı desteklemezlerse kendi ülkelerinde daha fazla terör eylemi görebilecekleri, Avrupa’nın güney sınırının ise daha da istikrarsızlaşacağı uyarısını yaptı. Cameron, “Bu ülkeleri desteklemezsek genç insanların öfkesinden faydalanan aşırı dincilere oksijen sağlamış oluruz” dedi.

G8 ülkeleri İran halkına da değişimden yana tavır alırlarsa destek verebilecekleri mesajını verdi. 

‘Berlin Duvarı’nın yıkılışı gibi’

G8 toplantısından sonra yayımlanan açıklamada, Arap Baharı’nda yaşananların Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Orta ve Doğu Avrupa’da ortaya çıkan dönüşümün bir benzeri olabileceği vurgulanırken, “Bölgede özgür, demokratik ve hoşgörülü topluma geçiş sürecine giren tüm ülkelere uzun vadeli küresel ortaklık desteğine hazırız. Mısır ve Tunus’la başlayan bu süreç bölgede dönüşümü destekleyen diğer ülkeleri de kapsayacak” denildi.

Tunus hükümeti, G8’den gelecek beş yıl için 25 milyar dolar isterken, Mısır da mevcut mali yıl için 10-12 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

G8 bildirgesi ayrıca yönetimlerini deviren Arap ülkelerine destek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) görev ve yetki kapsamının da genişletilmesini öngörüyor. Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus ve Mısır’da uzun yıllardır iktidarda olan liderlerin görevlerini bırakmalarıyla sonuçlanan isyanları, Yemen, Fas ve Suriye’deki başkaldırılar izlemişti. Libya’da ise Muammer Kaddafi şubattan beri isyancılarla çatışıyor.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
para yardımı
YAZDIR