ABD'de aylık enflasyon beklentilerin altında geldi

ABD'de enflasyon nisan ayında aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında yükseldi. Yıllık enflasyon beklentilere paralel yüzde 3,4 artış gösterdi. Ortalama kazançlar ise yüzde 0,4 düşüş kaydetti.

GİRİŞ 15.05.2024 15:53 GÜNCELLEME 15.05.2024 16:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Çalışma Bakanlığı, nisan ayına ilişkin tüketici fiyat verilerini açıkladı.

ABD'de enflasyon nisan ayında aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında geldi. Beklentiler enflasyonun aylık bazda yüzde 0,4 yükseleceği yönündeydi.

Yıllık enflasyon yüzde 3,4 ile beklentilere paralel açıklandı.

Enerji ve gıda fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek enflasyon da beklentiler dahilinde aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 yükseldi.

Ortalama haftalık kazançlar aynı ayda yüzde 0,4 düşüş gösterdi.

ABD'de enflasyon mart ayında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 3,5 olarak açıklanmıştı.

ÜRETİCİ FİYATLARI BEKLENTİLERİ AŞTI

Dün açıklanan veriler ülkede üretici fiyatlarının nisanda tahminlerin üzerinde yükseldiğini göstermişti. Veriler enflasyonun ikinci çeyrekte de yüksek seyrini sürdürdüğüne işaret etmişti.

Fed Başkanı Jerome Powell, üretici fiyatlarındaki artışı güçlü olduğunu belirtmişti.

ABD ENFLASYON VERİSİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEDİ?

ABD enflasyon verisi sonrası hazine tahvilleri ile dolar endeksi güç kaybederken; altın, hisse senetleri ve kripto paralar yükselişe geçti.

Ons altın veri sonrası 2 bin 380 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin, yüzde 5'e yakın artışla 64 bin 500 doları test etti.

Analistler, aylık enflasyonun beklentilerin altında kaldığına dikkat çekerek, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin kuvvetlendiğini belirtti.

Bitcoin, saat 16.30 itibarıyla 64 bin 200 dolar seviyesinde alıcı buldu. Aynı dakikalarda Ethereum, 2 bin 967 dolar bandında işlem gördü.

Ons altın ise 2 bin 367 dolardan el değiştirdi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Recep 2 hafta önce Şikayet Et
    Bizim enflasyonla hemen hemen aynı.
    Cevapla
  • Hakkı 2 hafta önce Şikayet Et
    ABD ve diğer siyonist destekçileri ülkeler. İnşallah enflasyonun en babasını ülkelerinizde tez zamanda acı yokluklar içinde görür ve yaşarsınız.
    Cevapla