AYM'den emsal mesai kararı: Parmak izi ile takip hak ihlali!

Anayasa Mahkemesi, Söke Belediyesi'nin parmak iziyle mesai takibi yapmasını kişisel verilerin korunması hakkının ihlali olarak değerlendirdi.

GİRİŞ 16.03.2022 08:53 GÜNCELLEME 16.03.2022 09:46
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi, parmak izi kayıt sistemi ile mesai takibi yapılması nedeniyle özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, parmak izi uygulamasından vazgeçilmesi için yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre AYM'ye taşınan olay, Aydın Söke Belediyesi'nde yaşandı. R.Ş. adlı memur, belediyede 2016'dan itibaren parmak izi sistemi ile mesai takibi yapılmasına itiraz etti. Sistemin kaldırılmasını isteyen Ş.; belediyeye verdiği dilekçede, parmak izinin bireyin fiziksel olarak belirlenmesini sağlayan kişisel bilgi olduğunu, bunun özel hayatın gizliliği kapsamında kaldığını vurguladı.

Buna karşı açılan davada Aydın 1. İdare Mahkemesi'ne savunma gönderen belediye, "uygulamanın kamu hizmetinin etkin yürütülmesine hizmet ettiği, çalışanın mesai saatlerine uyup uymadığının kontrolü amacıyla yapıldığı, bunun özel hayata saygı hakkını ihlal etmediği"ni öne sürdü.

İDARE MAHKEMESİNDEN İPTAL

İdare mahkemesi, 2017 yılında idari işlemin hukuka aykırı olması nedeniyle iptaline karar verdi. Kararın gerekçesinde; personelin parmak izi tarama sistemi ile mesai kontrolünün yapılması durumunun özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin işlenmesi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Kamu görevlilerinin mesaiye devam durumlarının kontrolü konusunda ayrıntılı bir yasal düzenlemenin mevzuatta bulunmadığı anlatılan kararda, temel hakların kısıtlanabilmesi için yasal bir dayanağın bulunmasının anayasal bir zorunluluk, aynı zamanda da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin de temel ilkelerinden biri olduğu belirtildi.

İSTİNAF KARARI KALDIRDI

Söke Belediyesi bu karara itiraz etti. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2. İdare Dava Dairesi, 29 Kasım 2017 tarihinde yerel mahkemenin kararını kaldırarak, belediyeyi haklı buldu. Kararda, davacı memurun mesaiye devam etme zorunluluğunun olduğu, idarenin de bunu kontrol ve denetim yükümlülüğünün bulunduğu belirtilerek, parmak izi alınarak teknik cihazlarla mesai takibinin yapılmasında mevzuata aykırılık bulunmadığı, bunun özel hayatın ihlali olmadığı savunuldu.

AYM'DEN PARMAK İZİ KARARI

Memur R.Ş., kararın kesinleşmesinin ardından 2018 yılında Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, 10 Mart tarihli toplantısında başvuruyu kabul etti. Parmak izi kayıt sistemi ile mesai takibi yapılması nedeniyle özel hayata saygı hakkı kapsamında kişisel verilerin korunmasını isteme hakkının ihlal edildiğine karar verildi. Yeniden yargılama kararına da hükmeden AYM; yerel mahkemeden hak ihlaline neden olan kararın kaldırılmasını istedi.

AYM'nin gerekçeli kararını tamamlanmasının ardından karar, yerel mahkemeye tebliğ edilecek. Yerel mahkeme, davayı R.Ş. lehine sonuçlandırarak belediyenin parmak izi kararını iptal edecek.

YORUMLAR 40
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İşveren neden fabrika yspmıyor , bu yüzden fabrika kapatanlar var , nasıl kontrol edikecek fikri olan var mı? 500 kişi
  Cevapla
 • çetin 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru adam karlı giriş yapmalı kartı birine vermeli oda işe geldi göstermeli böylece işe gitmeden kazanç sağlamalı değil mi? OLMAZ siz kinin ekmeğine yağ sürüyorsunuz AYM olarak bence dünyadan geri kalıyor haksız kazançların yolunu açıyorsunuz. İş veren kişileri takip etmeli ve haksız kazancı önlemeli burada kullanılan güvenlik ürünleri iki tarafında hakkını korur bence bu tip güvenlik ürünleri hastanelerde nüfus müdürlüklerinde bu bilgilerimiz alındı boşunamı alındı devlet tüm işletmelere bu tip cihazları zorunlu tutmalı ki kimse o zaman başkasının kartı veya kimliği ile dolaşamaz.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Arpalık heryer. Heryer özel olacak kaytarma kalmaz. Taşeronlar kadrolaştı ne oldu.
  Cevapla
 • Muhammet 2 yıl önce Şikayet Et
  Her zaman diyorum Türkiye'de adalet yok
  Cevapla
 • mehmet4 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada yorum yapanların hemen hemen hepsi kaytarma , çalışmama vb şeyler yazmış. Her kurumda başında şef, müdür , amir var onların sorumluluğunda zaten .kartla giriş çıkış yapar sorun çözülür. Bir söz var ''kişi kendinden bilir işi'' .HERKES KENDİNİ DÜZELTSE ,BAŞKASINI DÜZELTMEYE KALMASA ZATEN HER ŞEY KENDİNDEN DÜZELİR. BU DA ÜLKE İÇİN YETER.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle