EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan Akşener'in iddialarına cevap

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz GENSED seminerinde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in elektrik tarifelerine ilişkin iddialarına yanıt verdi. Yılmaz, "Tarifede dağıtım şirketlerine bir teşvik yok" ifadelerini kullandı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan Akşener'in iddialarına cevap
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan Akşener'in iddialarına cevap
GİRİŞ 23.06.2021 14:42 GÜNCELLEME 23.06.2021 14:44
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve EGE İhracatçı Birlikleri iş birliğiyle düzenlenen "Geleceğimiz Güneşimiz" başlıklı seminere katılan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in EPDK'ye yönelik iddialarına yanıt verdi.

EPDK OLARAK KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Akşener'in ifadelerinden büyük üzüntü duyduğunu dile getiren Yılmaz, "En iyi sizler biliyorsunuz, EPDK'nin siyasi tartışmalardan uzak, şeffaf, adil ve bu tavrıyla da her siyasi çevrede herkesten takdir toplayan bir kurum olduğunu. Ne yazık ki Sayın Genel Başkan sadece bir isim üzerinden çok büyük ve kalabalık bir ekibin emeğini, çok yanlış bir yorumla bugün kürsüden paylaştı. 'Sanki tarifeler belirleniyor, dağıtım şirketlerine teşvik veriliyor, vatandaşlarımız mağdur ediliyor' gibi bir yaklaşımı EPDK olarak kabul etmemiz kesinlikle mümkün değildir. Bu doğru değildir ve çok büyük bir haksızlıktır." diye konuştu.

KEŞKE DANIŞMANLARLA KONUŞSAYDI

Yılmaz, elektrik tarifeleri metodolojisini 3 yıl titizlikle çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu süreçte Tarifeler Dairesi Başkanlığında görev yapan ve alanında yetkin uzmanların oluşturduğu geniş bir ekip çalıştı. Diğer dairelerimiz de bu süreçte önemli katkılar verdi. Bu çalışmalar kamuoyumuzun görüşüne açıldı. İlgilenen, dileyen herkes bu sürece katkı verdi ve ortaya kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyeti odaklı bir taslak çalışma çıktı. Bu taslak, ilgili başkan yardımcımız tarafından yapılan düzeltmelerin ardından ben ve 6 üyemizden oluşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulumuzun onayına sunuldu. Kurulumuz bu konuyu haftalarca tartıştı. O kadar titizlendik ki bu konuya, en ufak ayrıntıları dahi düşündük. Kurul olarak pek çok kez de revize ettik. Nihayetinde son şeklini vererek Resmi Gazete'ye gönderdik ve düzenlememiz yürürlüğe girdi. Kesinlikle tarifede dağıtım şirketlerine bir teşvik, imtiyaz, ayrıcalık ama en önemlisi kesinlikle herhangi bir haksız kazanç yoktur. Zaten tarife bir teşvik metodu da değildir. Gönül isterdi ki Sayın Genel Başkan bu konuda enerji danışmanlarıyla konuşsun, eski tarifelerle bu yönetmeliği kıyaslasın. Aradaki farkı eminim kendisi de görecekti. Keşke kaliteli hizmet ve tüketici memnuniyeti konusunun nasıl öne çıktığını, hesaplamalara dahil edildiğini görebilseydi."

AKŞENER'E AÇIK DAVET

EPDK'nin siyasi tartışmaların dışında tutulmasının ülke için büyük önem taşıdığını vurgulayan Yılmaz, "Buyursunlar kurumumuza gelsinler. Kendilerine tarife metodolojisinin nasıl hazırlandığıyla ilgili bir sunum yapalım. Bu işin sadece bir kişinin işi olmadığını, onlarca çalışanın aylar süren mesaisinin sonucu bir çalışma olduğunu gösterelim. Hatta hepsiyle de tek tek tanıştıralım. Umuyorum kendisi davetimize icabet eder, bizi dinler, varsa soruları yanıtlarız. Ben eminim kendisi de dinledikten sonra bize haksızlık ettiğini anlayacaktır." dedi.

Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında, "EPDK Tarifeler Daire Başkanı olan kişi, 2021 yılının tarifesini ve verilecek teşvikleri ocak ayında belirleyip, mart ayında istifa ediyor. Sonra ne oluyor dersiniz? Bir elektrik şirketinde üst düzey yönetici olarak işe başlıyor. Bir başka grup başkanı da şubat ayında istifa edip bir başka şirkette yönetici oluyor. Yine EPDK'de çalışan bir uzman bir başka elektrik şirketine müdür olarak transfer oluyor. İşe bakar mısınız? Ocak ayında verilecek teşvikleri belirleyenler, hemen sonrasında bu paraları alacak şirketlere yönetici olarak gidiyor." ifadelerini kullanmıştı.

ETİKETLER
mustafa yılmaz
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • usta 1 ay önce Şikayet Et
  iftira makinesi
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Meral fetö taktiği ile siyaset yapıyor.
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Bütçe memuru isimli kardeş memursun galiba, etikle ilgili bir bilgin vardır yani. Ben bir soru sordum etik mi diye? Enerji sektöründe kural koyup bağlayıcı kararlar alan bir kurulda görev yapan kişilerin bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerde görev alması uygun mu, doğru mu , böyle mi olmalı?? Yanlışa yanlış demek bu kadar zor olmamalı demi kardeş..
  Cevapla
 • samii 1 ay önce Şikayet Et
  Fırıncılar odası başkanıda fırıncı, ayakkabıcılar federasyonu başkanıda ayakkabıcı. Tff başkanıda futboldan geliyor ne yapacağız.
  Cevapla
 • Ersan 1 ay önce Şikayet Et
  Meral apla burda iyi senaryo yazamamış yakışmadı insan güzel yalan söyler Meral apla nin yalani yatsıya kalmadan ikindin ortaya cikiyor
  Cevapla
 • dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu zavallı kadın yalanda ortaklarını geçerek, adeta bir yalan makinesine döndü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle