Maddi sıkıntı yaşayan gençlere 350 milyonluk destek

Devlet yuva kurmak isteyen ancak maddi sıkıntı yaşayan gençlere 350 milyon TL çeyiz desteği sağladı. Aylık gelirin 24 katı kadar da evlenme ödeneği veriliyor

Maddi sıkıntı yaşayan gençlere 350 milyonluk destek
Maddi sıkıntı yaşayan gençlere 350 milyonluk destek
GİRİŞ 15.06.2021 10:57 GÜNCELLEME 15.06.2021 10:58
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Evlenme ödeneği olarak bilinen çeyiz parası bu yıl evlenecek binlerce gencin giderlerini karşılamasına yardımcı olacak. Bir diğer destek de "çeyiz hesabı" üzerinde yapılacak ödemelerle gerçekleştirilecek. Devlet yuva kurmak isteyen ancak maddi sorunlar nedeniyle hayalini gerçekleştiremeyen gençlerin açtıkları çeyiz hesabına yaklaşık 350 milyon lira katkı sağladı.

Yetim aylığı ve geliri alan kız çocuklarının evliliklerine destek amacıyla verilen evlilik ödeneğinde yaş sınırı bulunmuyor. Evlilik yardımı ve çeyiz hesabına ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

 KİMLERE ÖDENİYOR, BAĞ- KUR'LU OLAN DA ALIR MI?
Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne, babasından aylık, gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde ödeniyor. Ölüm aylığı, geliri alırken evlenmiş olmamak gerekiyor. Erkek çocuklarına ödenmiyor. Bağ-Kur'dan yetim aylığı alanlar da yararlanabiliyor. 

ESKİ EŞİYLE YENİDEN EVLENEN YARARLANIR MI?
Dul olup yeniden evlenenler, eski eşle nikâh tazeleyenler yararlanamıyor. 

EVLENME ÖDENEĞİNİN TUTARI NE KADAR?
Evlenme ödeneğinin miktarı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı kadar ödeniyor. Aldığı aylığın veya gelirin 24 katı kadar ödenen evlenme ödeneği kapsamında 750 lira alan bir genç 18 bin liralık çeyiz parası alabilecek.

BOŞANMA DURUMUNDA BU PARA İADE Mİ EDİLİYOR?
Kız çocuğunun boşanması durumunda anne ya da babasından yeniden gelir ve aylığı alması için 2 yıl geçmesi gerekiyor. Çeyiz parası aslında iki yıllık gelir veya aylığın peşin verilmesi anlamına geliyor. Bu paranın iadesi söz konusu değil.

ÇEYİZ PARASI İÇİN NEREYE BAŞVURULUYOR?
Bulunulan yerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri ve merkezlerine başvuru yapılabilir. 

BİR DEFAYA MAHSUS MU VERİLİYOR?
Alınan aylığın 24 katı ödeme yapılıyor. Çeyiz parası kaç kere evlilik yapılırsa yapılsın sadece bir defaya mahsus ödeniyor. Anne, babasından yetim (ölüm) aylığı evlendiği için kesilen ve bu çerçevede çeyiz parası alan kız çocuğu, eşini kaybeder ve eşinden dolayı yetim aylığı almaya hak kazanırsa aylığı hemen alabilir.

350 MİLYON TL KATKI
Hükümet çeyiz hesabını 2016'da yaşama geçirdi. Evlenecek gençleri tasarrufa teşvik etmek, desteklemek amacıyla yaşama geçirilen çeyiz hesabında üç yılını dolduranlar da devlet katkısıyla birlikte evlilik birikimlerini almaya başladı. Çeyiz hesabına 60 ay ve üzerinde para yatıranlara hesapta biriken paranın yüzde 25'i 11 bin 32 lirayı geçmemek üzere devlet katkısı olarak veriliyor.

Yaklaşık 25 bin gencin katıldığı çeyiz hesabında biriken para 100 milyon liraya yaklaştı. Devlet son iki yılda çeyiz, konut hesabına yaklaşık 350 milyon liranın üzerinde katkı sağladı.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Osman 4 ay önce Şikayet Et
  Bende zamaninda basvurdum kosgebe yönlendirdiler...ne alakaysa...sonrasinda bi mesaj geldi kriterlere uygun degilsiniz diye...ne arayan ne soran sen kimsin diye soran olmadi....
  Cevapla
 • yılmaz 4 ay önce Şikayet Et
  Yaş sınırı olması kötü. 29 yaşındaki oğlum başvurdu olmadı. Günümüzde evlilik yaşı maalesef ileri yaşlara doğru çıkıyor 35 yaş üst sınır olabilir.
  Cevapla
 • gurbetchi 4 ay önce Şikayet Et
  genclerimizi kötü yollardan korumak icin bu tür yardimlar 18 - 32 yas arasi olan genclerimize devamli yapilmasi gerekiyor.. egerki ilerde güclü devlet olmak istiyorsak.. is ve meslek yardimlariyla genclerimizi calismaya tesvik etmeliyiz.. hangi durumda olursa olsun.. yoksa hepsi.. erkegide kizida model ve artist olmak ister.. buda ülkemiz adina facia.. romanyada, rusya ve ukraina daki genclerin hallerini görüyoruz.. ya model oluyorlar, ya dansci, yada eskort oluyorlar.. bu cok kötü bir durum.. bunu engellemeliyiz devlet olarak.. genclerimiz istismar edilmekten korumaliyiz..
  Cevapla
 • Ceziri 4 ay önce Şikayet Et
  Çeyiz parasını bosandiginda kadına iade ederler ağa, kadın cinayet işliyor, serbest kalıyor, gerçi erkekde cinayet işlediğinde bir kısmı serbest kalıyor adalet ne oldu?
  Cevapla
 • Sadullah 4 ay önce Şikayet Et
  Dul olup başkasıyla beraber yaşayanlara ödenebiliyor yani yasal olarak engel yok
  Cevapla
 • ayhan01 4 ay önce Şikayet Et
  can bir insani suclarken ne anlattigini anlamiyorsan cahil o degil sen olursun arkadas diyor ki kisi eşinden ayrildi yetim maasina baglandi ayrildigi esi ile yasamaya devam ederse ve bu tespit esilirse yetim maasi kesilir esinin disinda biri ile yasiyorsa bu tespit edilse dahi maasi kesilmez bu çarpıklik anlatilmak istenilmis hakli da
  Cevapla
 • Can 4 ay önce Şikayet Et
  Çeyiz parasından bahsediliyor. Önce okunayi öğren. Cok cahil birisin. Evlenen kişiye ceyiz yardımı yapılıyor. Dul kişiye yada ikinck evliliklerde verilmiyor bu. Biraz kanun ögrenmek istiyorsan önce okuma anlama geliştir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle