Nükleer enerjide “yerli” hamle! 30 binden fazla test yapıldı

Türkiye için kalkınma ve büyümede itici güç olacak nükleer enerjide önemli hamleler geliyor.

Nükleer enerjide “yerli” hamle! 30 binden fazla test yapıldı
Nükleer enerjide “yerli” hamle! 30 binden fazla test yapıldı
GİRİŞ 05.04.2021 14:54 GÜNCELLEME 05.04.2021 15:01
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Enerji ekipmanlarının Türkiye'de üretimi, geliştirilmesi amacıyla güçlü bir program ortaya konulurken, malzemelerin yerli tedarikinden, personele kadar birçok alanda milli unsurlar ön plana çıkıyor.

Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın nükleer enerji sektöründe KOBİ'lerin önemli rol oynayacağını belirterek şu değerlendirmede bulundu:

"Küçük işletmelere yerel ve küresel nükleer pazarlarda önemli bir pay alma şansı vererek yüksek değerli işler ve ekonomik büyüme yaratacak. Nükleer enerji endüstrisi reaktör operatöründen, kaynakçıya, radyasyondan korunma uzmanlarından, sağlık fizikçilerine kadar birçok alanda yüksek kaliteli işler sağlayacak."

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temeli atıldı

ÇELİK İÇİN YURTİÇİ ZİNCİR

Nükleer santrallerin kurulumunda ihtiyaç duyulacak yüksek ısıya dayanıklı kompozit malzemeleri yerli üretimden tedarik eden firmalar desteklenecek. Santrallerde kullanılan çelik türlerinde kalite ve ebat bazında yurt içi tedarik zinciri geliştirilecek ve girdi tedariki güvence altına alınacak.

Yunanistan'dan 'Akkuyu' paniği: ABD'ye şikayet ettiler

GÜVENLİK EN ÜST SEVİYEDE

Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki çalışma tüm hızıyla devam ediyor. Güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu santral inşaatında çalışan personelin mesaisi de güvenlik prosedürlerine göre düzenleniyor.

CNN Türk'ün haberine göre uluslararası prosedür gereği santral personelleri güvenlik amacıyla farklı alanlarda konaklıyor. Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışan hem Rus hem de Türk işçiler için ayrı ayrı kamp alanları oluşturuldu.

Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışan personeller şantiye alanında değil, otel apart gibi 25 farklı konaklama merkezlerinde hayatlarına devam ediyor. Bu alanlarda koronavirüs tedbirleri unutulmamış. Maske mesafe ve hijyen kurallarına oldukça uyuluyor.

Bakan Dönmez açıkladı: İkinci nükleer santral Trakya'ya kurulabilir

İdari İşler Firma Yetkilisi Burhan Keleş, "Günlük yaklaşık olarak 400 bin metreküp dezenfektan işlemi yapılıyor. Bugüne kadar 25 bin adet test gerçekleştirdik" açıklamasında bulundu. 

Akkuyu NGS’nin 1’nci güç ünitesi için pasif kor su basma sistemi üretimine başlandı

30 BİNDEN FAZLA TEST YAPILDI

Personelin kaldığı odalar ve kullandığı ortak alanlarda Covid 19 tedbirleri kapsamında günlük dezenfekte ediliyor. İnşaat alanına ulaşım ve yemek saati de mesafe kurallarına göre düzenlendi. Yemekhanedeki yiyeceklerde tek kullanımlık malzemelerle getiriliyor.

İdari İşler Firma Yetkilisi Burhan Keleş, "Yemeklerimiz önceden yapılıp, kapanıp, kapalı şekilde servis ediliyor" dedi. 

10 binden fazla personelin çalıştığı Akkuyu'da 30 binden fazla test yapıldı. Testi pozitif çıkan personelin karantina için ayrı konaklama alanında yer almasına özel gösteriliyor. Salgın denetimleri gerçekleştiriliyor.

YORUMLAR 16
 • hak 1 yıl önce Şikayet Et
  Aman aman ne kadar da önemli bir şey yaw bu malzemeyi Avrupa, abd, Çin 80 yıldır yapıyor
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 1 yıl önce Şikayet Et
  raporda, Geleneksel reaktörlerde kullanılan yüzde 95 civarındaki toryumun önümüzdeki 5-10 yılda, daha güvenilir erimiş tuz reaktörlerinin (Molten Salt Reactor-MSR) 10-15 yılda, asıl yeşil nükleer enerji temin edecek hızlandırıcı sürümlü sistemlerin (Accelerator Driven System-ADS) 15-20 yılda ticarileşeceğinin öngörüldüğüne işaret edildi ............
  Cevapla
 • qwerty 1 yıl önce Şikayet Et
  guzel
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Toryum yakıtlı santral üzerinde bir çalışma var mı?
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Raporda, ülkemiz toryum rezervlerinin "bin yıllar boyunca" enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğu vurgulandı. Bu nedenle toryumla ilgili 2003 yılından itibaren kabul edilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararlarının acil olarak uygulanması istendi.
  Cevapla
 • ISTEMEŹÜK 1 yıl önce Şikayet Et
  2007 de vardi dusurduler ve bilgisayar usb bellekler yoktu akabinde abd toryum yakitli nukler santrallerin calismasini hizlandirdi bunlar bir teseduf olamaz suan varsada aciklama yapmasinlar taki kurulu duzene gecene kadar
  Cevapla
 • Mühendis 1 yıl önce Şikayet Et
  Sabah 7:30 ile 7:50 arası ve akşam 18:50 ile 19:15 arası giriş kapısının fotoğraflarını çekseniz alınan bir önlem olmadığını görürsünüz. Rus çalışanlar zaten devlet kanunlarına göre sabah geç saatte işe başlayıp akşam erken saatte iş bırakıyorlar. Türkler olarak kendi memleketimizde de yabancılara karşı ezdiriliyoruz malesef. Onlar tatil yapıyor ve ceplerini dolduruyorlar. Türkler ise uzun çalışma saatleri düşük ücret ve korona önlemlerinde yine 2. planda kalıyor malesef. Yapılan bu şirin haberler gerçeklerin üstünü örtmeye yetmiyor malesef. Üzgünüm.
  Cevapla
 • Harman 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yazikki kızlarımızın başörtüsü ile ugrasmayipda ilimle bilimle ugraşsaydik, sizde gider Rusya'da reaktör kurar, onlardan daha fazla maaş alırdınız.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Alakası yok yurtdışında çalışanlar her zaman daha fazla alırlar ve şartlar daha iyidir ben çalıştım Rusya’da mühendis olarak biz onlardan en az 5-6 kat daha fazla alıyorduk yeme içme konaklama cabası
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya'da da Türkler cebini dolduruyor. Nedense. Az önce konuştum, 3000$.
  Cevapla
 • Harun 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardes kesge bizdede rus bilimadamlari gibi akilli bilimadamlari olsada bu santrali kendimiz yapabilsekte hicbir rus a mecbur kalmasaydik ama ne yazikki bizimkiler o zamanlarda ogrencileri ikna odalarinda bas actirmakla mesguldu
  Cevapla
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yazık ki her alanda yabancılar, ülkemiz insanına göre el üstünde tutuluyor. Yabancı sermayeli şirketlerde de bu böyle , haklı bile olsanız .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle