Bakan Dönmez açıkladı: İkinci nükleer santral Trakya'ya kurulabilir

İkinci nükleer güç santrali için Trakya’nın daha öne çıktığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Sonuçlara göre kesin yer belirlenecek. Neden Trakya derseniz? İstanbul’u da içine alarak söylüyorum; ülkenin en büyük talep noktası burası” dedi.

Bakan Dönmez açıkladı: İkinci nükleer santral Trakya'ya kurulabilir
Bakan Dönmez açıkladı: İkinci nükleer santral Trakya'ya kurulabilir
GİRİŞ 12.03.2021 15:05 GÜNCELLEME 12.03.2021 15:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin vizyon projelerinden Akkuyu Nükleer Güç Santralinde üçüncü ünitenin temelinin de atılmasıyla birlikte yeni dönem başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise ikinci nükleer santral projesinin yerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İKİNCİ ÜS TRAKYA OLACAK

Sinop’ta benzer bir anlaşmayı Japonya ile yaptıklarını ancak ilerleyen süreçte hem maliyetler hem de takvimin beklentilerin üzerinde olmasından kaynaklı o projeyi ilerletemediklerini dile getiren Bakan Dönmez, ''Yani en azından şu anda Japonya’yla yürümüyoruz. Fakat sahaya ilişkin, sahanın hazırlanmasına ilişkin zeminle ilgili, ÇED’le ilgili, diğer hususlarla alakalı biz sahayı hazırlayalım istiyoruz. Çünkü günün sonunda birisiyle yola çıktığınızda bunları yapmak zorundasınız. Hazırlıklı olmamız lazım. Sinop’la ilgili henüz şu anda görüşülen bir ülke de yok. Burada Trakya daha öne çıkıyor. Çin’le görüşmelerimiz var. Yerle ilgili zemin etütleri, çevresel etkiler gibi birçok parametrede şu anda çalışmalar devam ediyor. Bunların sonuçlarına göre kesin yer belirlenecek. Ama neden Trakya derseniz? İstanbul’u da içine alarak söylüyorum, Trakya ülkenin en büyük talep noktası. Bölgesel arz güvenliği açısından böyle bir santrale Trakya’da daha çok ihtiyacımız var. Bazı engellemeler ile mücadele ettik. Bunların bir kısmı çevreci girişimler altında oldu. Ama Türkiye’nin böyle bir nükleer teknolojiye sahip olmasını istemeyen ülkeler de var. Ama hamdolsun, şu anda ilk projemizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bundan sonra ikinci ve üçüncüyü de yaparız”.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • VATANDAŞ 7 ay önce Şikayet Et
    Nükleerde çok geç kaldık. Çok acil en az 5 santrasle ihtiyacımız var.
    Cevapla