Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye'ye küstah tehdit! Yanıt BBVA'dan geldi

Merkez Bankası'ndaki görev değişikliği sonrası tehditvari bir açıklama da İsveç merkezli uluslararası yatırım bankası Nordea’nın küresel strateji şefi Andreas Steno Larsen'dan geldi. Larsen ''Erdoğan Merkez Bankası’nı yönettiği sürece Türk Lirası’nda hiçbir zaman boğa pozisyonu almayacağız” dedi. Larsen'e yanıt ise İspanyol devi BBVA'dan geldi. Yapılan açıklamada, "Türkiye'ye olan taahhüdümüz değişmedi" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye'ye küstah tehdit! Yanıt BBVA'dan geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye'ye küstah tehdit! Yanıt BBVA'dan geldi
GİRİŞ 22.03.2021 16:41 GÜNCELLEME 22.03.2021 16:41
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması bazı yabancı finans kuruluşlarını rahatsız etti. İngiliz gazetesi Financial Times, Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğine yönelik yayınladığı haberinde “Merkez Bankası’nın başına daha düşük faiz oranları için lobi yapan bir akademisyen getirildi” ifadelerini kullandı.

JP Morgan ve Deutsche Bank'tan Merkez Bankası açıklaması

8,38 SEVİYESİNE KADAR TIRMANIP HIZLA GERİLEDİ

Peş peşe yapılan açıklamaların ardından gece saatlerinde Asya piyasalarında yüzde 16 artışla 8,38 seviyelerine kadar yükselen doların ateşi ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın piyasalara yönelik sabah saatlerinde verdiği mesajlar ile söndü. Bakan Elvan'ın serbest piyasa mekanizmasından taviz verilmeyeceğine yönelik mesajı sonrası dolar hızla gerilemeye başladı.

LARSEN: TÜRK LİRASI'NDA POZİSYON ALMAYACAĞIZ

Döviz kurları üzerinden Türkiye'ye yönelik operasyon piyasalara verilen mesajlarla boşa çıkarken bir tehditvari açıklama da İsveç merkezli uluslararası yatırım bankası Nordea’nın küresel strateji şefi Andreas Steno Larsen'dan geldi.

İndirim sonrası daha da kötüleşecek: Türkiye'ye karşı kılıçları çektiler

Larsen Twitter’da yaptığı değerlendirmede,“Erdoğan Merkez Bankası’nı yönettiği sürece Türk Lirası’nda hiçbir zaman boğa pozisyonu (iyimser pozisyon) almayacağız” dedi.

LARSEN'E CEVAP BBVA'DAN GELDİ

İspanyol Bankası BBVA , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının değişmesinden sonra yaptığı açıklamada Türkiye'ye olan taahhüdünün değişmediğini açıkladı.

Bu hamlenin ardından TL dolar karşısında ciddi değer kaybı yaşadı. BBVA toplam kârının yaklaşık %14'ünü Türkiye'den elde ediyor ve 2020'de Türkiye'deki kârını %11.4 artışla 563 milyon Euro'ya (669.74 milyon dolar) çıkardı.

Şirketin sözcüsü, TL'nin euro karşısında %10 değer kaybetmesinin şirket sermayesinde yalnızca 2 baz puan etkisinin olduğunu söyleyerek, "BBVA'nın Türkiye'ye olan taahhüdü değişmedi" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Timothy Ash
YAZDIR
YORUMLAR 113
 • Terazi 2 ay önce Şikayet Et
  yazık... koskoca avrupa bunlar gibi tüysüz ergen tavırlı veletlerin idaresine kaldı. Margareth Teacher'lı Jacques Chirac'lı avrupa nerelerde kaldı
  Cevapla
 • gurbetci 2 ay önce Şikayet Et
  bi bu eksikti basimizda.
  Cevapla
 • ADANALI ALİ 2 ay önce Şikayet Et
  Bu zırtapoz nereden çıktı...
  Cevapla
 • mrt 2 ay önce Şikayet Et
  birisi merkez bankasinin basina gecsin lutfen...
  Cevapla
 • Meret 2 ay önce Şikayet Et
  Seni alalım oraya başkan olarak
  Cevapla
 • ......... 2 ay önce Şikayet Et
  Bir sivrisinek vizirtisimi geldi kulağıma,sizde duydunuz mu,banami öyle geldi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle