Son dakika haberi: Elektrikli traktör için tarih verildi! Sipariş yağıyor

Son dakika haberi: Türkiye'nin elektrikli traktöründe tüm çalışmalar tamamlandı, haziranda seri üretime başlanması planlanıyor. ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, "Şu an hattımızda 25 traktörümüz hazır bekliyor. Haziranda üreteceğimiz traktörlerle ilgili ön siparişlerimizi aldık, ciddi satışlar yapıldı." dedi.

Son dakika haberi: Elektrikli traktör için tarih verildi! Sipariş yağıyor
Son dakika haberi: Elektrikli traktör için tarih verildi! Sipariş yağıyor
GİRİŞ 08.03.2021 12:22 GÜNCELLEME 08.03.2021 12:22
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, AA muhabirine, "Elektrikli Traktör Projesi"nin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin projesi olduğunu söyledi.

Projeyi Ziraat Bankası ile ortak yürüttüklerini ifade eden Yol, daha önce 2020'nin sonunda seri üretime geçmeyi planladıklarını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadıklarını bildirdi.

3 ÇEŞİT TRAKTÖR KULLANILIYOR

Yol, Türkiye'de bahçe, orta ve büyük olmak üzere 3 çeşit traktörün kullanıldığına dikkati çekerek, bunların kullanım yerlerine uygun  elektrikli traktör üretimi yapacaklarını dile getirdi.

Küçük boylu olanı 130-140 beygir gücünde yapmayı planladıkları bilgisini veren Yol, bu traktörün hem bahçede hem de orta boyluların çalıştıkları yerlerde kullanılabileceğini kaydetti. Yol, "Bu traktörler yaklaşık 20 dakikada şarj edilebilecek ve 5 saate kadar çalışabilecek." diye konuştu.

Türkiye'den 5 müthiş hamle! Bu ay devreye alınacaklar

ORTA BOY TARLA TRAKTÖRÜN SERİ ÜRETİMİ 2022'DE

Orta boy traktörlerin dünyada 105 beygire kadar olduğuna işaret eden Yol, kendi yapacaklarının ise 220 beygir gücünde sisteme sahip olacağını vurguladı.

Orta boy tarla traktörlerini en kötü tarla şartlarında 6-7 saat çalışacak şekilde tasarladıklarını belirten Yol, "Orta boy tarla traktörümüz 2022'nin ilk aylarında seri üretime gireceği için çalışmalarımız devam ediyor, yüzde 95 bitmiş durumda." ifadelerini kullandı.

En büyük boy traktörlerin ise dünyada yaklaşık 130 beygir gücünde olduğuna dikkati çeken Yol, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz bu traktörü de yaklaşık 320 beygir olarak piyasaya çıkartıyoruz. 1000 beygire kadar da çıkabilecek sistemleri koyacağız. Bu da hem büyük traktörlerin yapmış olduğu işleri yapacak hem de yurt dışında 'Canavarlar' diye adlandırılan traktörlerin de yaptığı bütün işleri yerine getirecek. Bu traktörlerimizin en büyük özelliği sessiz ve kokusuz olması. Hayvancılıkta ses çok önemli, ses arttığı zaman hayvanlar sütten kesiliyor. Bu sessizlik hayvanlar için önem taşıyor."

Tarım, bünyesindeki 10 sektörün 8'iyle ihracatta atağa kalktı

BÜYÜK BOY TRAKTÖRÜN SERİ ÜRETİMİ HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

Yol, en büyük boy traktöre ilişkin çalışmalarda sona gelindiğini bildirerek şöyle devam etti:

"En büyük traktörümüzün bütün çalışmaları bitmiş durumda, haziran ayı içinde seri üretime girmeyi planlıyoruz. Şu an hattımızda 25 traktör üretilmek için hazır bekliyor. Bu traktör yaklaşık 7 saat çalışabilecek ama bu süreyi artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Traktör, üzerindeki şarj aletiyle 90 dakikada dolabilecek seviyede. Dışarıya bir ünite koyulduğunda ise bir saatin altında rahatlıkla şarj edilebilecek. Salgın olmasaydı biz seri üretime girmiştik. Tedariklerimizin tamamlanmasında sıkıntılar yaşadık. Tip onay belgesi için evraklarımızın yüzde 85'ini tamamladık. Haziranda üreteceğimiz traktörlerle ilgili ön siparişlerimizi aldık, ciddi satışlar yapıldı. TİGEM traktör alımı yaptı."

Satışları durdurdular! Türkiye göbeğini kendi kesti

Büyük boy traktörlerden yılda 1050 adet üretecek kapasitelerinin bulunduğu bilgisini veren Yol, gelecek dönemlerde kapasiteyi yılda 10 bin adet üretecek şekilde artırmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 36
 • berk 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz ÖTV zamı yapacakmı millet bıktı artık bu ötv zammından oy atarkende ötvli oy kullansak
  Cevapla
 • Teşvik Ediniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçenlerde Elektrikli arabaya ÖTV gelmişti, tıpkı Matbaanın günah olduğu fetvası veren çağdışı zihniyet gibi
  Cevapla
 • serkan bulut 1 yıl önce Şikayet Et
  Bekliyoruz, inşallah hayırlısı olur.Traktör güçleri ile ilgili yanlış yazım var gibi, küçük sınıf 130-140 beygir yazılmış yanlışlık var. Türkiyede bu büyük güç sınıfıdır.
  Cevapla
 • Husmen 1 yıl önce Şikayet Et
  Bana ne kardesım traktorden satılmıs satılmamıs umurumda sankı benım cebımemı gırıyo paraları yıyecegın varmı paran varmı dıye soran yok .
  Cevapla
 • Safa 1 yıl önce Şikayet Et
  Memlekette olan bitenden haberin olsun. Elektrikli traktör çifçimizin giderini azaltacak. Daha çok yatırım yapılacak ve daha çok kişi burdan ekmek yiyecek. .Siz bile bundan fayda görebilirsiniz.. Bu sayede dışarı bağımlılık sona erer dolar ihtiyacı azalır. Üstelik ilerde ihraç olur memlekete döviz girer dolarda yerinde sayar..
  Cevapla
 • Ercan 1 yıl önce Şikayet Et
  vayy arkadas, bu ne egoistlik,milliyetcilik sifir,Allah seni islah etsin.
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Tepesine bir güneş şarj paneli tak bedavaya şarj etsin.Çiftçinin yüzü gülsün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle