Son dakika haberi: Türkiye'den 5 müthiş hamle! Bu ay devreye alınacaklar

Son dakika haberi: Türkiye ardı ardına attığı adımların meyvesini toplamaya başlıyor. Önümüzdeki aylarda enerji sektörünü yakından ilgilendiren 5 önemli yerli üretim makine ve uygulama hayata geçirilecek.

Son dakika haberi: Türkiye'den 5 müthiş hamle! Bu ay devreye alınacaklar
Son dakika haberi: Türkiye'den 5 müthiş hamle! Bu ay devreye alınacaklar
GİRİŞ 07.03.2021 11:45 GÜNCELLEME 07.03.2021 11:47
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Geçtiğimiz günler Meclis KİT Komisyonu toplantısına katılan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan yerli teknoloji üretimi ve kullanımına ilişkin yürüttükleri çalışmalar ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Özcan'ın verdiği bilgiye göre bu yıl içinde devreye sokulacak yenilikler şöyle:

YERLİ SCADA SİSTEMİ

Petrol ve gaz hatlarında kullanılacak yerli SCADA sistemi önümüzdeki Ağustos ayında devreye alınacak. Böylece tüm hatlarda ekipmanların kontrolünden üretimin planlanmasına kadar otomatik ve uzaktan kontrol ve gözetlemesi mümkün olacak. Sistem isteyen özel sektör kuruluşlarına da satılabilecek.

TANKLAR İÇİN YERLİ ROBOT

Tank temizlenmesi için yerli robot geliştirilmesi çalışmaları bu yıl içinde tamamlanacak ve önümüzdeki yıl kullanıma hazır hale gelecek. Projeyi BOTAŞ ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ortak yürütüyor.

DENİZALTI ROBOTLARI

Deniz altından geçen petrol ya da gaz boru haklarının bakım ve tamiri için yerli denizaltı robotları geliştirildi. Bunların kısa sürede kullanımı mümkün olacak. Boru hatları büyük oranda deniz yüzeyinde yer alıyor. Balıkçılar, gemiler fırtınaya yakalandığında çapalarını atıyorlar ve bunlar boru hatlarına takılıyor, hasara neden oluyor. Gemilerin üzerinden düşen konteynerlerde hatlara zarar verebiliyor. Yerli robotlar ile hatlar 7 gün 24 saat kontrol altında tutulacak. Herhangi bir problem olduğunda müdahale edilecek. Bu kontrol sayesinde problem çıkmadan önce de müdahale kabiliyeti de kazanılacak.

KÖMÜR OCAKLARI

Kömür ocaklarında kullanılmak üzere alev almayan motorların üretimi tamamlandı, birkaç ay içinde kullanım başlayacak. Bu motorlar motorlardan kıvılcım çıkması sonucu oluşan kazaların önüne geçmiş olacak.

YERLİ MOTOR

Petrol ve gaz boru hatlarında kullanılan motorların yerlileri geliştirildi. Motorlar bir maç içinde kullanılmaya başlanacak.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
Türkiye enerji
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  İşte bu çapsız muhaliflere en güzel cevap böyle üreterek verilir. Gerçi hala heykel yapamıyor iktidar ama olsun idare edeceğiz artık.
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  Bu açılışlar yunanlıları, ermenileri ve bunların içimizdeki hain akrabalarını delirtir. Birde uçak fabrikalarını yok edip uçakları gömen chp yi. Allah Türk düşmanlarına pkk ya fetöş ve peşindeki sığır sürüsüne ve dostlarına fırsat vermesin.
  Cevapla
 • TATAR REMİ 1 ay önce Şikayet Et
  içimizdeki irlandalılar malesef çok ama çok üzgün kahroluyorlar süzmeler.
  Cevapla
 • Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Sağlık için birincil madde GDO'suz yiyecekler bu olmazsa ilerisi için ne yaparsan yap boş sağlıksız bir nesil ne yapabilir ki 18 yıl geçti adım atılmadı acaba neden....
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  memur maaşının asgari ücrete düştüğü bir ülkede güneş batıyor demektir.
  Cevapla
 • Memo 1 ay önce Şikayet Et
  Eski günleri unuttun mu belki de çok gençsin bilemezsin.
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  Atma şakir din kardeşiyiz . Ak pari iktidara geldiğinde asgari ücret 110 dolar memur ücreti 140 dolardı. Şimdi asgari ücret 400 dolar memur ücreti 750 dolar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle