ABD, Kanada, Fransa ve Almanya satışı durdurdu! Türkiye göbeğini kendi kesti

Türkiye’nin savunma sanayideki hamleleri uluslararası silah lobilerini rahatsız etmeye devam ediyor. Özellikle Türkiye’nin PKK’ya yönelik başlattığı operasyonları bahane ederek Kanada’dan Almanya’ya, ABD’den Fransa’ya kadar birçok ülke silah satışını durdurdu. Bunun son örneği ise Dağlık Karabağ operasyonunda ortaya çıktı.

ABD, Kanada, Fransa ve Almanya satışı durdurdu! Türkiye göbeğini kendi kesti
ABD, Kanada, Fransa ve Almanya satışı durdurdu! Türkiye göbeğini kendi kesti
GİRİŞ 06.03.2021 13:44 GÜNCELLEME 06.03.2021 13:44
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Savunma sanayiinin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılım, tüm dünyanın dikkatini çekti. Bu alanda katedilen mesafe, ülkemizin bölgesel ve küresel ölçekte giderek daha fazla söz sahibi olmasını sağladı. Bu noktaya gelinmesinde, her fırsatta bahaneler üretilerek uygulanan ‘açık ve üstü kapalı ambargolar’ büyük rol oynadı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki önceki gün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında da Türk savunma sanayiinin açık veya gizli ambargolarla hedef alındığı vurgulandı. Yapılan açıklama sonrası akıllarda ‘Niçin ambargo uygulanıyor’ sorusu belirdi. Uzmanlar bölgesinde güçlü bir Türkiye’nin istenmediğini belirterek, bu ambargoların bir asırdır sürdüğünü belirtti. Türkiye ise bu engelleme ve tehditleri bertaraf etmek için deyim yerindeyse ‘kendi göbeğini kendisi kesmeyi’ tercih etti.

Hayran kaldı! İHA ve SİHA'lar için sıraya girdiler

HAREKATI DUYAR DUYMAZ SATIŞLARI DURDURDULAR

Silah lobilerini rahatsız eden bir davranış, anında tepki buldu. Türkiye’nin PKK’ya yönelik harekât başlattığı duyulur duyulmaz Kanada’dan Almanya’ya, ABD’den Fransa’ya kadar birçok ülke silah satışını durdurdu. Azerbaycan, Dağlık Karabağ operasyonunda Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanınca Ermenistan yanında tavır takınan Kanada optik ürün satışını durdurdu. Benzer bir adım da Avusturya motor firması Rotax’tan geldi.

DEV PROJELERİN BAŞARISI ULUSLARARASI LOBİLERİ RAHATSIZ ETTİ

Savunma sanayiinin hemen her alanında yapılan büyük yatırımlar, dünyaya meydan okuyan ürünleri ortaya çıkardı. Hafif ve ağır silahlardan gemilere, füzelerden uzay çalışmalarına, kritik parçalardan en sofistike ve geleceğin savaşlarında belirleyici olacak teknolojik silahlara kadar birçok alanda dev projelere imza atıldı. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı operasyonlarında rüşdünü ispatlayan yerli üretim savunma ürünlerimiz, dünyanın en büyük silah lobilerini rahatsız etti. 2002’de 1,3 milyar dolar olan savunma ve havacılık sektörü cirosu 6 milyar dolara, ihracat 247 milyon dolardan 2 milyar dolar seviyelerine, AR-GE harcamaları ise 49 milyon dolardan 1,25 milyar dolara ulaştı.

ABD'den Türkiye'ye TCG İstanbul ambargosu

“TÜRKİYE İLE MASAYA OTURMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Prof. Dr. Hasan Köni yapılan uygulamaların Türkiye’yi güçlendirdiğini belirterek “1964'te ambargo uyguladılar, çıkarma gemisi yaptık. 1974'te ambargo uyguladılar, kendi tüfeğimizi, silahımızı yaptık. ABD de Türkiye'yle bilgi paylaşmadı ve sonunda Türkiye İHA ve SİHA'sını kendisi üretti” dedi. Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca ise ambargolar karşısında Türkiye’nin dik durmaya devam edeceğini belirterek “Eğer dik duran, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen Türkiye olursa en sonunda bir şekilde bizimle masaya oturmak zorunda kalacaklar” diye konuştu.

İLK 100 ŞİRKET ARASINDA 5 TÜRK ŞİRKETİ BULUNUYOR

Türkiye, silah ve teknoloji satışı konusundaki ambargoları yerli ve millî üretim sayesinde kısa sürede aştı. Hâlihazırda dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketinin arasına beş Türk şirketi girmeyi başardı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 55
 • çalış çalış 2 yıl önce Şikayet Et
  daha gidecek çoook yolumuz var. Geleceğin savaşları uzayda olacak. Kendi uzayını savunamayan savunmasız kalacak. Durmak yok yola devam.
  Cevapla
 • İTTİHADI İSLAM 2 yıl önce Şikayet Et
  La galibe illallah , ALLAHın izniyle İTTİHADI İSLAM DOĞUŞU BAŞLADI , müslüman uyanık olursa kefere gavur uşağı güruhu alt ederiz inşallah.. ALLAHım yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • mmed 2 yıl önce Şikayet Et
  İttihad olması için kuklaların temizlenmesi lazım.
  Cevapla
 • Boşnak 2 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi İçimizdeki İrlandalılara bunu nasıl anlatacağız onlar hala Tayyip gitsin Türkiye batsada olur diyorlar bir gram akıl yok bunlarda.
  Cevapla
 • İstanbullu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir emir vardır. Türkiye Türk & İslam dünyasını ayağa kaldırıyor.
  Cevapla
 • Alto 2 yıl önce Şikayet Et
  Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Umarım savunma sanayimiz en kısa zamanda 100% yerli ve milli en kritik parçaları üretir. Hiç bir ülkeye muhtaç kalmayız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle