Bakan Karaismailoğlu: Dev proje 20 bin kişiye istihdam sağlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 20 bin kişiye istihdam sağlayacak Tersane İstanbul projenin tamamlanması ile birlikte yıllık 30 milyon ziyaretçi hedeflediklerini açıkladı.

GİRİŞ 06.03.2021 16:53 GÜNCELLEME 06.03.2021 17:07
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu“Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanları ile İstanbul için bir çekim merkezi olacak. Proje ile birlikte az 20 bin kişiye istihdam imkânı ve yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefi ile İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak.” dedi.

Akıllı otoyolda indirim müjdesi! Bakan açıkladı

PROJENİN İLK ETABI 2022'DE TAMAMLANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karasiamiloğlu, Tersane İstanbul’da incelemelerde bulundu. Karaismailoğlu, 2022’nin sonuna doğru projenin ilk etabını tamamlamayı planladıklarını belirtirken; Divanhane ve Eski Karakol Binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını bildirdi. 

Kentsel dönüşümde yeni hamle! Bakan Kurum açıkladı

700 METREKARELİK BİR ALAN İSTANBUL'A KAZANDIRILACAK

İstanbul için Haliç’in çok önemli bir yer olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul’dayız.  Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, yine Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda çok hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz. ”

PROJE, 20 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, bir taraftan da tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkıldığının altını çizdi.  

Karaismailoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul bittiğinde sinema salonları, müzeleri, sosyal alanları ile İstanbul için bir çekim merkezi olacak. Bittiğinde en az 20 bin kişiye istihdam imkânı ve yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefi ile İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje tamamlandığında 83 bin metre kare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımıma sunulacak. Yine proje kapsamında hem Kasımpaşa Hasköy Tünelinin Bülent Demir Caddesi, Bahriye Caddesi ile birleştiği noktadaki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için Divanhane binasında restorasyon çalışmaları ve eski karakol binasının yeniden ihya edilmesi için de Koruma Kurulu onayı ve denetiminde projeler devam ediyor. Divanhane ve Eski Karakol Binası bu projenin dışında bir yapı. Onların restorasyonu ve ihyası bittiğinde eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacaktır.”

 “İSTANBUL’A DEĞER KAZANDIRACAK BİR PROJE”

Bin 800 metrelik kıyı şeridindeki yaya yolları, bisiklet yolları, yürüme yolları ile birlikte projenin hem Beyoğlu’na hem de çevresi Kasımpaşa’ya, Hasköy’e çok öneli katkılar sağlayacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul’un marka değerini arttıracak, değerine değer kazandıracak bir proje. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tane tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbulların hizmetine sunacağız.  Onlara yaşam alanı kazandıracağız. 2022 sonuna doğru ilk etabı tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Okutan 8 ay önce Şikayet Et
  Bu İstanbul ayrıcalığından vaz geçin! Üstelik kalabalıktan yaşanmaz oldu. Başka yerlere yatırım yapın...!
  Cevapla
 • Hsnej 8 ay önce Şikayet Et
  Istanbul dan başka yer mi var?
  Cevapla
 • dursun 8 ay önce Şikayet Et
  Eko da taş koymaya çalışır Bir İstanbullu olarak bu yatırımlara gereken desteği vermek lazım ki gerisi gelsin
  Cevapla
 • Komutan 8 ay önce Şikayet Et
  Hastaneye yolu bile yapaman Papasoglu :) Daha cok bekleriz ondan
  Cevapla
 • Namyelüs 8 ay önce Şikayet Et
  Bakalım CHP'liler biz iktidara gelirsek 'Tersane İstanbul'u yıkacağız' diye ne zaman saldırmaya başlayacaklar.Biliyorsunuz CHP'liler Türkiye'nin yararına olan her şeye karşı olmayı muhalefat yapmak zannediyorlar.
  Cevapla
 • ucrun 8 ay önce Şikayet Et
  ah keşke sizin İstanbul'a verdiğiniz değerin birazcığını İstanbuldakiler anlayabilseydi?
  Cevapla
 • Kemalettin Subasi 8 ay önce Şikayet Et
  Yilda 30 milyon gunde 100 bin kisi yapar. Her gun 3 seyrantepe stadyumu dolusu insani bu bolgeye mi sokacaksiniz. Bir mac gunu trafigim ne hale geldigini dusunun.
  Cevapla
 • acaba 8 ay önce Şikayet Et
  kapasite tahmini bu zaten istanbul yıllık bu turisti almıyor 30 milyon çok ileriye dönük max. rakkamlar olmuş :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle