VakıfBank'tan devlet destekli 120 ay vade ile 125 bin TL kredi! Banka kredi başvuru şartları

VakıfBank, devlet destekli 1,24 faiz oranı 120 ay vade ile 125 bin TL'ye kadar Konut kredisi imkanı sunuyor. Yeni konut inşa etmek isteyen, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı ve konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen vatandaşlara sunulacak krediye ilişkin tüm detayları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan faiz oranlarını desteğine ilişkin detayları derledik.

VakıfBank'tan devlet destekli 120 ay vade ile 125 bin TL kredi! Banka kredi başvuru şartları
VakıfBank'tan devlet destekli 120 ay vade ile 125 bin TL kredi! Banka kredi başvuru şartları
GİRİŞ 08.12.2020 17:28 GÜNCELLEME 08.12.2020 17:29

VakıfBank, devlet destekli 1,24 faiz oranı 120 ay vade ile Konut Kredisi veriyor. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konut yapımı veya bitmiş konut alacak vatandaşlara özel faiz desteği sağlıyor. Kişi başı maksimum 125 bin TL'ye kadar sunulan kredi bağımsız binalara sahip olan vatandaşlar için maksimum her biri 125 bin TL'yi geçmeyecek şekilde 625 bin TL'ye kadar Konut Kredisi kullanama hakkı sağlanıyor. Peki VakıfBank Kentsel Dönüşüm Kredisi nasıl alınır? İşte Kredi başvuru detayları..

 

VAKIFBANK KENSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

VakıfBank devlet destekli Kentsel Dönüşüm Kredisi başvuruları VakıfBank şubelerinden yapılabiliyor.

 

VAKIFBANK KENSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ KİMLER YARARLANABİLİR?

- Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine,

- Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahiplerine,

- Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklere 

KENSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI!

VakıfBank 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile birlikte sunduğu Kentsel Dönüşüm Kredisi kampanyası kapsamında 1,24 faiz oranı ile Konut Kredisi imkanı sunuyor. 

Bakanlık tarafından Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir. Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 4 (aylık % 0,33) oranında destek sağlayacak.

VAKIFBANK KENSEL DÖNÜŞÜM KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1) Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare tarafından AFAD’ın görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı ifade eder.

Riskli yapı: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade eder.

2) Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.

3) Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 125.000.-TL’dir. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 125.000.-TL ’yi aşmamak kaydıyla toplamda en fazla 625.000.-TL olabilecektir.

4) Bankamızca kullandırılacak Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir. Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 4 (aylık % 0,33) oranında olacaktır.

5) Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıldır. Bireysel işyeri kredilerinde 7 yıldır.

6) Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak müşterilerimiz ödemelerini eşit taksitli veya bitmiş konut(edindirme) kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.