Palandöken: Esnaf faturalardaki vergilerden muaf olmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken esnafın doğalgaz ve elektirk faturalarındaki vergilerden muaf olması gerektiğini ifade etti.

Palandöken: Esnaf faturalardaki vergilerden muaf olmalı
Palandöken: Esnaf faturalardaki vergilerden muaf olmalı
GİRİŞ 11.11.2020 10:59 GÜNCELLEME 11.11.2020 10:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Elektrik ve doğalgaz faturalarındaki vergi oranlarından esnafın muaf olması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Elektrik faturasının yüzde 49'u, doğalgaz faturasının yüzde 18'i vergi ve diğer kesintilerden oluşuyor. Pandemi döneminde kazancı düşen ve maliyetleri artan esnafımız bu faturalardaki vergilerden muaf olmalı" dedi.

"En önemli gider kalemi elektrik ve doğalgaz"

Elektrik ve doğalgaz faturalarının pandemi sürecinde esnafın en önemli gider kalemi olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Mart ayından bu yana devam eden pandemi sürecinde, evden çalışmalar, evde kalmalar gibi durumlarda elektrik tüketimi iki katına çıktı. Bununla birlikte kış aylarına girdiğimiz bu süreçte doğalgaz kullanımı da yaza göre iki kat artacak. Esnafımız ise bu süreçte dükkanları kapalı kalırken de çalışan tabela, buzdolabı gibi cihazlar nedeniyle elektrik faturası öderken, normalleşme süreciyle birlikte yine yüksek faturalar ödemeye devam etti. Bununla birlikte eski kazancına ulaşamaması ise maliyet kaleminde önemli bir gider olarak kalmaya devam etti" dedi.

"Faturalardaki vergi oranları esnafın omzuna yük"

Esnafın elektrik ve doğalgaz faturasındaki vergilerden muaf olmasının, faturalarda sevindirici bir değişime neden olacağını hatırlatan Palandöken, "Doğalgazda, gelen zamlarla birlikte birim fiyatının artması ve yüzde 18 oranında KDV oranı kış aylarına girdiğimiz bu dönemde faturaları daha da kabartacak. Elektrik faturasında ise yüzde kayıp-kaçak bedeli, okuma bedeli, kullanım bedeli adı altında geçen sistem kullanım bedelinin oranı yüzde 29, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV adı altında geçen vergi ve fonların oranı ise yüzde 19. Dolayısıyla elektrik faturasının yüzde 49'u tamamen vergiler, fonlar ve diğer bedeller. Esnafımız bu zorlu süreçte, kış aylarına da girmişken, elektrik ve doğalgaz faturalarında vergi ve kesintilerden muaf olmalı. Bunun yaşanması durumunda gelen faturalarda sevindirici bir değişiklik olacağı için esnafımızın bu talebi göz ardı edilmemeli" dedi.

YORUMLAR 2
  • Ömer midyatlı 2 yıl önce Şikayet Et
    Hepsi para kazanıyor, kazanmayan dükkanını devrediyor. Kimse fişli mal satmıyor, sen neyin peşindesin...
    Cevapla
  • serdar 2 yıl önce Şikayet Et
    Asıl sen neyin peşindesin. 211tl lik elektrik kullanmışım 493 tl fatura geldi. 77tl lik su kullanmışım 155tl fatura geldi. bu kadar vergi sence normalmi. esnaf olsan halimizden anlardın
    Cevapla