Rekabet Kurulu'ndan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW'ye soruşturma!

Rekabet Kurulu, Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında yürütülen ön araştırması sonucu söz konusu lüks otomobil üreticilerine soruşturma açmaya karar verdi. Ön araştırma sonucunda araç tavanları, partikül filtre kullanımı önlenmesi, SCR teknolojisi ve AbBlue depo boyutuyla ilgili iddiaların ciddi ve yeterli bulunduğu belirtildi

Rekabet Kurulu'ndan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW'ye soruşturma!
Rekabet Kurulu'ndan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW'ye soruşturma!
GİRİŞ 01.07.2020 16:49 GÜNCELLEME 01.07.2020 17:12
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurulu yaptığı ön araştırma sonucunda Alman otomotiv şirketleri Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Kurul'dan yapılan açıklama şöyle:

 

 

Yapılan ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11.06.2020 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulunca, Beşli Grup arasındaki güvenliğe ilişkin iş birliği kapsamında; radar hız kontrol sisteminin çalışacağı maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en fazla hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini, çevreyle ilgili iş birliği kapsamında benzin partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini, SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) bakımından rekabete hassas bilgilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini içeren iddialara ilişkin bulgular ciddi ve yeterli bulunarak bahsi geçen karar ve eylemler yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin ve iddia konusu eylemlerin Türkiye’de etki doğurup doğurmadığının tespitine yönelik olarak; Audi AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Volkswagen AG, Mercedes-Benz AG, Bayerische Motoren Werke AG hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi uyarınca, belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

 

 

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 2. maddesi uyarınca, “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mal ve hizmet piyasalarında faaliyet gösteren ya da bu piyasaları etkileyen her türlü teşebbüsün aralarında yaptığı rekabeti engelleyici, bozucu ve kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar” anılan Kanun’un kapsamını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye piyasasında rekabeti kısıtlayıcı bir ihlalden söz edebilmek için teşebbüslerin mutlaka Türkiye’de yerleşik olması şartı aranmamaktadır. Yurt dışında rekabeti kısıtlayıcı davranış içine giren teşebbüslerin faaliyetlerinin de Türkiye piyasalarını etkilemesi söz konusu olduğunda Rekabet Kurumu 4054 sayılı kanundaki yetkilerini kullanır.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • sessiz 2 ay önce Şikayet Et
  arabamizi uretelim.Muhtac olmayip seri uretimle yollara cikaralim.AB ye verilecek en buyuk ceza budur.O zaman kazaniriz.Yoksa hep basimiz one egilir sirtimiza semer vuran cok olur.Bizim sayemizde teneke fiat, teneke renoyu ayakta tutan biziz.
  Cevapla
 • kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Senmisin almanya turkiyeye turist yollamayan alsana
  Cevapla
 • Akinci Beyi 2 ay önce Şikayet Et
  Tüm test ve sertifikasyon calismalarinin saptirildigi almanya avrupanin öncü devleti ve türkiyeye karsi ekenomik ambargo uygulayan ülkelerin basinda geliyor,covid 19 da 35 bin ölüm olan ingiltere fransa italya gibi devletlere sinirlari acarken en az ölümün en iyi tedbirlerin alindigi türkiyeye kapatiyor,turuzmi engelliyor,daha ne kadar zarar verecek bu almanya bize.Simdi icimizdeki hainler baslarlar zurna gibi ötmeye,birakin devlet kendisine zarar veren devletlere karsi önlemini yapsin.Kisasa kisas.
  Cevapla
 • Insan 2 ay önce Şikayet Et
  Intikam hirsiyla yapiliyor bunlar. Ama hersey dahada berbat olacak.
  Cevapla
 • Bir Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Avrupanin cöplügü veya arka bahcesi degil.Tüm dünya emisyon ve Rekabet ile önlem alirken neden Türkiye önlem almasin? basinizi kumun altindan cikarin artik. Türkiye eski Türkiye degil.
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  neden?, almanlara kimse dokunamaz mı?
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  20 yıl çalışsam orta sekmen bir arabayı zor alıyorum. Ama başka ülkelere bakıyorum çoluk çocuğun bile altında araba var. Alım gücü çok düşük canım ülkemde... Sağlık olsun varsın arabamız olmasın...
  Cevapla
 • Ssekonar 2 ay önce Şikayet Et
  Yokk kardeş böyle boyun bükmekle olmaz hakını yiyene haram edeceksin var olanlar nasıl alıyor bir kaç yılda sayılı zengin nasıl olunuyor haramzadeler yandaşlar çakallara para yedirmekten biz bu haldeyiz garibanı kimse düşünmez sen kendini düşünüçeksin lanmıcaksın
  Cevapla
 • Dövizle Sömürü 2 ay önce Şikayet Et
  Döviz kur farkı ile ülkemiz sömürülüyor, Döviz kurları dünyadan tamamen kalkmalı, 1 heryerde 1 olmalı, 1€ yada 1$ bizim 1₺ mizden kat kat değerli olmamalı, Örnekle 1$ ile 1€ arasında fark yok,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle