Trump'tan Türkiye adımı! Mektup gönderdi: Sizi çıkarıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin gelişmiş ekonomisini gerekçe göstererek, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan "Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından Türkiye'yi çıkarmak istediğini açıkladı.

Trump'tan Türkiye adımı! Mektup gönderdi: Sizi çıkarıyoruz
Trump'tan Türkiye adımı! Mektup gönderdi: Sizi çıkarıyoruz
GİRİŞ 05.03.2019 07:25 GÜNCELLEME 05.03.2019 10:20
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Başkan Trump'ın Kongre'ye yolladığı mektup, Beyaz Saray tarafından  yayınlandı.

Mektupta, 1974 Ticaret Yasası'nın 502(2) (2) maddesi referans  verilerek, "Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş  Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum."  ifadesi kullanıldı.

ABD'den Türkiye'ye bir tehdit daha! Pentagon şartları sıraladı

Trump, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den  yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm  için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli  hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir. Buna ilave olarak Türkiye, gelişmiş ekonomisi  sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla diğer gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir."

Mektupta ayrıca, ABD'nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına  dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı.

HİNDİSTAN DA GTS PROGRAMINDAN ÇIKARILIYOR

Öte yandan Trump, yine Kongre'ye gönderdiği ayrı bir mektupta  Hindistan'ın da söz konusu GTS Programından çıkarılması niyetini ifade etti.

Hindistan, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan  ülkelerin başında geliyordu.

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre, 1974'te yürürlüğe giren  GTS programı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye  toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 91
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  İSRA SURESİ 16NCI AYET MEALLERİNDEN: "Biz bir memleketi helâk etmek istediğimiz zaman, VARLIKLI ŞIMARIKLARINI İDARECİ YAPAR, İKTİDARA GETİRİRİZ . İlâhi-İslâmî emirleri uygulamayı emrettiğimiz halde, onlar orada, doğru ve mantıklı düşünmeyi terkederler, hak dine itaat dışına çıkarlar, günah, isyan, inkâr bataklığına dalarlar. Hür iradeye, özgürce seçme hakkına sahipken, sana ve Kur’ân’a itibar etmedikleri için, o memleket halkı gerekçeli olarak cezaya müstehak olur. Biz de orayı darmadağın ederiz.
  Cevapla
 • Yerli 2 yıl önce Şikayet Et
  Kapat Müdür İncirliği
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  kin ve nefretleri onları helak edecek ama müslümanlara birşey yapamayacaklar.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten biz ABD ye me satiyoruzki , hic bir sey yeni pazarlara yol almak lazim...
  Cevapla
 • ysf aa 2 yıl önce Şikayet Et
  haber yanlis anlaşılmiş adam türkiye gelismekte olan ülke degil gelizmis ülke artik diyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle