TYP başvurusu nasıl yapılır, maaşı kaç TL? İŞKUR başvuru şartları neler?

İŞKUR’un en çok rağbet gören Toplum Yararına Programı (TYP) ağırlıklı olarak temizlik, bakım onarım, kamusal altyapının yenilenmesi, ağaçlandırma, park düzenlemeleri alanlarında alım yapmaktadır. Peki TYP nedir, nasıl başvuru yapılır, TYP maaşı ne kadardır?

TYP başvurusu nasıl yapılır, maaşı kaç TL? İŞKUR başvuru şartları neler?
TYP başvurusu nasıl yapılır, maaşı kaç TL? İŞKUR başvuru şartları neler?
GİRİŞ 01.10.2018 09:35 GÜNCELLEME 01.10.2018 09:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Program TYP son günlerde adından sıkça söz ettiriyor. TYP, Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü hizmetidir. Peki TYP başvurusu nasıl yapılır? TYP şartları nelerdir? TYP aylık maaşı ne kadar? Tüm merak edilenler haberimizde...

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin fazla olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP İLE HANGİ KADROLARA ALIM YAPMAKTADIR?

TYP alımları yönetmeliğin 65 inci maddesinin birinci fıkrasında aşağıdaki şekilde sayılmıştır. Bu sınırlar çerçevesinde TYP uygulanacak alanların belirlenmesinde İl Müdürlüğünce kamu yararı gözetilir. Buna göre TYP pozisyonları şu şekildedir:

- Çevre temizliği

- Kamusal altyapının yenilenmesi

- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

- Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

- Ağaçlandırma

- Park düzenlemeleri

- Vadi ve dere ıslahı

- Erozyon engelleme çalışmaları

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

- TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

TYP MAAŞI KAÇ TL?

İŞKUR’un TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.Bunun yanında vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri vardır.

TYP SÜRESİ NE KADAR?

Toplum yararına Program (TYP) uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER?

-Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

-Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

-Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

PERSONEL SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • demet karakaya 1 yıl önce Şikayet Et
    ilan neden açıklanmıyor ne zaman başvuru olcak
    Cevapla
  • UMUT 1 yıl önce Şikayet Et
    e devlete gir orada ssk işkur bölümü ordan başvur
    Cevapla