TÜSİAD yine Türkiye'nin yanında durmadı

Türk halkı döviz üzerinden yapılan ekonomik saldırıya karşı seferber olurken, 'patronlar kulübü' TÜSİAD'ın sessiz kalması dikkat çekti.

TÜSİAD yine Türkiye'nin yanında durmadı
TÜSİAD yine Türkiye'nin yanında durmadı
GİRİŞ 09.12.2016 06:12 GÜNCELLEME 09.12.2016 10:14
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Her darbe ve kriz dönemlerinde vesayetten yana tavır alan TÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da aynı tavrını sürdürdü. TÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişimine açıkça karşı çıkmadığı gibi; son dönemde Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif hamleleri de görmezden gelerek, hükümete uyarılar yapıyor. 15 Temmuz gecesinin üzerinden bir tam gün geçtikten sonra 'demokrasiye' saldırı şeklinde açıklama ile yetinen TÜSİAD, AB'nin Türkiye'ye karşı takındığı tavrın adeta içerideki savunucusu oldu.

SUSKUN KALDILAR

TÜSİAD, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu ekonomik ve siyasi işgal girişimini göz ardı ederek, FETÖ'cü ve diğer terör örgütlerinin himayesine soyunan AB kurumlarının kullandığı dile sahip çıktı. Bu kapsamda Avrupa Parlamentosu FETÖ ile mücadele için çıkarılan OHAL'i eleştirerek Türkiye ile ilişkilerin dondurulmasını isterken, TÜSİAD da aynı OHAL'in kaldırılması çağrısında bulundu.

OHAL VE KHK'LARIN AMACINI KAVRAYAMADILAR

1 Aralık tarihinde Ankara'da toplanan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, konuşmasında AB ve IMF çıpasına sarılarak, darbecilerin yeni girişimlerinin durdurulması için uygulamaya konulan OHAL'in kaldırılmasını istedi. TBMM'de daha sonra kanunlaştırılan ancak işlemlerin hızlı olması için uygulanan KHK'ların amacını da anlamadı.

EKONOMİDEN VE YÖNETİMİNDEN RAHATSIZ

Toplumda son zamanlarda yaşananlara bir tepki olarak dile getirilen idam cezası tartışmasının da hükümet tarafından getirildiği imajını vermeye çalışan TÜSİAD, dünyanın ekonomik krizden yıkıldığı bir dönemde 'güvenilir liman' pozisyonunu koruyan ekonomiye ve onu yönetenlerin yöntemlerinden de rahatsız oldu. Sınırımızda yaşanan terör olaylarını bastırmak amacıyla yapılan Ortadoğu operasyonlarını da 'Türkiye'nin elini zayıflattığı' gerekçesiyle durdurulmasını istemesi de gerçekçi bulunmadı.

ANLAMIYORLAR 'O TÜRKİYE ARTIK YOK!'

Ancak TÜSİAD'ın dile getirdiği bu eleştirilerin altında eskiden beri yönettikleri Türkiye özlemi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB ülke liderlerinin darbe girişimine yönelik takındıkları 'oportünist' tavırlarını eleştirmesi sonrası gerilen Türkiye-AB ilişkilerini de kendi lehlerine fırsata çevirmek isteyen TÜSİAD, geçmişten beri Türkiye'de motivasyonu yönetmeyi ve daha fazlasını istemeyi bütün darbe süreçlerinde ortaya koydu.

ÜLKENİN BEKLENTİLERİ İŞLERİNE GELMİYOR

Bu kapsamda hükümetin Bölgesel Teşvik Sistemi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 'cazibe merkezleri'ne yönelik iş dünyasından katılım beklentisi 'işlerine gelmediği için' yanaşmayan TÜSİAD, aslında 'ısmarlama' iş talebinin yerine getirilmemesinden de rahatsız. TÜSİAD temsilcileri, kendileri için teşviklerin içeriği ve büyüklüğünü masada hükümetle pazarlık yaparak belirleyemeyeceklerini anladıklarından beri hükümeti 'topa' tutuyor.

Ekonomik darbeyi seyretti

Son haftalarda döviz kurundaki oynaklığın önlenmesi için hükümet TL kullanımının artırılması çağrısı yaptı. Ancak bu çağrı ile ilgili hiçbir TÜSİAD üyesi şirket ve patrondan olumlu ya da olumsuz bir tepkinin gelmemesi de dikkat çekti. Piyasalarda bu durum, 'TÜSİAD üyeleri TL'ye dönerek zarar etme yerine mevcut durumlarını korumayı tercih eder' yorumlarını oluşturdu.

PİYASALARIN BAĞIMLI OLMASINI İSTİYORLAR

Hükümetin uygulamaya koyduğu, 'Varlık Fonu', 'Bireysel Emeklilik Fonu' gibi katılımı artıracak adımlarla Türkiye'nin ekonomik varlığını güçlendirmesinden de rahatsız olan TÜSİAD, bu adımlar sonrasında güçlenen Türkiye'nin ellerinde tuttukları sermayenin kontrolünden çıkmasını da istemiyor. 1971 Askeri Darbesinin ardından kurulan TÜSİAD'ın şimdi Türkiye ile ilgili elindeki argümanlar kayboldukça daha da hırçınlaşıyor.

Kenan Evren'i desteklediler

Geçmiş darbelerle doğrudan bağlantılı olan TÜSİAD, itibarsız bir darbeci olarak ölen Kenan Evren ile 1980 darbesinde konsensüs içerisinde oldu. 1980 Askeri Darbesine giden süreçte, 15 Mayıs 1979'da gazetelerde başlattığı ilan kampanyası sonucu Bülent Ecevit başkanlığındaki hükümetin düşmesinde büyük rol oynadı. Gazetelere verilen ilanlarda “güçlü hükümet” vurgusu ve istikrar çağrıları yaptı.


TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) İzmir'de düzenlediği
20'nci Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde, Türkiye ekonomisinin, öngörülebilirliğin azaldığı, güven ve güvenlikte olağanüstü sıkıntıların yaşandığı bir süreçten geçtiğini ileri sürerek, “Son iki haftadır hızlı bir şekilde yükselen döviz kurunun, enflasyon
beklentileri ve dolayısıyla uzun vadeli faizler üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerden, fazlasıyla endişe duyuyoruz” demişti.

Yeni Şafak

ETİKETLER
dolar
YAZDIR
YORUMLAR 103
 • Şaban 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu TÜSİAD nasıl bir oluşum yahu? Ülkesi ile kavgalı, insanı ile kavgalı Ulan bir kere de Ülkenizin, halkınızın yanında olun be! Aha sizi de yazdık bir kenara, elbet bu devran böyle gitmez, o zaman ağlamayın, günah çıkarmaya da çalışmayın.
  Cevapla
 • KOLAY SORULAR 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman bu milletin ve Türkiye'nin yanında durdular ki? Türkiye'nin yanında durmayanların malını satın alan, onların gücüne güç katan bu fotoğrafta poz vermesini sağlayan kim? Ne yapman gerektiğini bildiğin halde, neden yapmadığını biliyor musun?
  Cevapla
 • yakup 1 yıl önce Şikayet Et
  bunların varlıklarına el koyun
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  TOBB ve diğer Odalardan da hiç ses çıkmadı....
  Cevapla
 • Ramo 1 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki İrlandalılar, İçimizdeki IMF, içimizdeki Siyonizm uşakları ne beklersiniz. Ya Tüsiad Millileşir, ya da Milli iş dünyası üretilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle