Yaptığı makineye ilk talip Hindistan'dan geldi

İzmir'de, 1952 yılından bu yana takım tezgahı ve pres imalatı yapan bir firmanın Türk mühendisleri, savunma sanayinde uçak ve tank parçaları üretebilen 5 Eksenli Gantry Tipi işleme merkezi üretti. Çok hassas parçaları dahi üretebilen tezgaha ilk talip ise Hindistan oldu.

Yaptığı makineye ilk talip Hindistan'dan geldi
Yaptığı makineye ilk talip Hindistan'dan geldi
GİRİŞ 05.07.2018 13:37 GÜNCELLEME 05.07.2018 13:37
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türk mühendisler, yine bir ilki başardı. İzmir'de 1952 yılından bu yana takım tezgahı ve pres imalatı yapan Dirinler Makinenin Türk mühendisleri, sürtünmesiz çalışması nedeniyle bakım maliyetlerini düşüren 5 Eksenli Gantry Tipi işleme merkezi üretti. Savunma sanayinde uçak ve tank parçaları üretebilen makinenin talipleri de ortaya çıktı.

HİNDİSTAN MAKİNEYE TALİP OLDU

Elektromanyetik alanda çalışarak mekanizmalar arası sürtünmeyi ortadan kaldırıp, yıpranma ve bakım maliyetlerini düşüren yeni makineye Hindistan talip oldu.

20 kişilik Türk mühendisleri tarafından bir yıllık çalışma sonucu üretilen freze tezgahı boyutlarıyla da bir ilk oldu. Drinns markasıyla 6 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde ve bir metre yüksekliği sahip 5 Eksenli Gantry Tipi CNC Freze Tezgahı, sanayinin tüm alanlarında kullanılabilecek. Çok hassas parçaları dahi üretebilen tezgah, uluslararası sektörde de büyük ilgi gördü.

MAKİNENİN ALT YAPISI 1999'A DAYANIYOR 

Proje Yöneticisi Doruk Eğinlioğlu, 5 Eksenli Gantry Tipi CNC Freze Tezgahı'nı üretmek için bir yıldır çalıştıklarını; ancak böyle bir AR-GE'ye sahip olabilmek için 1999 yılından beri alt yapı çalışmaları yürüttüklerini söyledi. “Makine üreten makine” olarak nitelendirilen tezgahın Fransa, Almanya gibi rakipleri geride bırakarak Hindistan tarafından satın alındığını söyleyen Eğinlioğlu, “Önümüzdeki ay teslim edeceğiz ve Hindistan tarafından savunma sanayiinde uçak ve tank parçaları üretmek için kullanılacak. Türkiye'ni en önde gelen kuruluşları da yine bizimle bağlantıya geçerek taleplerini iletti. Bu makine, Türk sanayisinin geldiği noktayı da gözler önüne seriyor” dedi.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK BİR MAKİNE

Dirinler Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin ise, Drinns markasıyla üretilen freze tezgahın tüm dünya ülkeleri açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, "Türkiye'nin sanayideki 'yapabilirlik' gücünü gözler önüne sermiş olduk. Türkiye, Avrupa’nın makine üretimi konusunda önde gelen 5 ülkesinden birisidir. İhracat artışında da yine ilk 3 ülkeden birisiyiz. Bunlar son 2 yılda olanlar; ancak bu değişimi artık daha çok AR-GE ve katma değeri yüksek ürünlerle taçlandırmamız gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Dirinler'in geliştirdiği yeni teknolojilerle ürettiği bu makineleri yaptıkça, Türkiye'nin de sanayideki yükselişi devam ediyor” diye konuştu.

Yeni bir makine üretiminin sanayi kollarını da olumlu yönde etkilediğini ifade eden Nihan Dirin, “Bu yeniliklerle en stratejik alanlarda da Türkiye söz sahibi oluyor. Bu yalnızca bir freze tezgahı değil aynı zamanda Türk sanayisinin neleri yaptığını, neleri başardığını ve hangi noktaya ulaştığını gösteren bir sanayi eseridir” dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Mesut ŞEN 7 ay önce Şikayet Et
  BU tür makinaların yurtdışına ihracı özel izinlere tabi olmalı.
  Cevapla
 • garip 7 ay önce Şikayet Et
  40 sene önce "Fabrika üreten Fabrika", "Makine üreten Makine" kavramını ortaya atıp, onları yapmak için harekete geçen biriyle bayağı dalga geçmiştik. Demek bir fikrin kabul, tasdik ve takdir görebilmesi için Türkiye gibi bir yerde 40 yıl elzemmiş. Çok yavaş ilerlemişiz.
  Cevapla
 • Ali aksoy 7 ay önce Şikayet Et
  Böyle haberleri okuyunca,bilhassa ihmal ettigimiz kadinlarimizin başarisi beni oldukça mutlu ediyor!
  Cevapla
 • hiadam 7 ay önce Şikayet Et
  Hemen firmayı yabancılar almasa :((
  Cevapla
 • Çetin 7 ay önce Şikayet Et
  Elinize emeğinize sağlık. Bizi gururlandırdınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle