3 bin projeyle 35 milyon lira harekete geçti

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, ajansın bir yılda 3 bin projeyle bölgede 35 milyon lira değerindeki beşeri sermayeyi harekete geçirdiğini ve başarılı projelere de 740 bin lira kaynak tahsis ettiğini bildirdi.

3 bin projeyle 35 milyon lira harekete geçti
3 bin projeyle 35 milyon lira harekete geçti
GİRİŞ 12.09.2011 12:24 GÜNCELLEME 12.09.2011 12:24

Serdengeçti,DOĞAKA'nın 2010 yılı Nisan ayından bugüne kadar Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasına yönelik birçok faaliyet gerçekleştirdiğini, verdiği teknik ve mali desteklerle birçok projenin hayata geçmesini sağladığını belirtti.

Türkiye'de 26 kalkınma ajansı arasında ilk kez DOĞAKA tarafından teknik destek programı hazırlandığını ifade eden Serdengeçti, ajansların sadece mali destek veren kurumlar olmadığını, bölgenin beşeri sermayesinin gelişmesini sağlayan programlar yürüttüklerini kaydetti.

Hazırladıkları teknik destek programına üç ilden toplam 115 başvuru gerçekleştiğini vurgulayan Serdengeçti, bu başvuruların 87 adedinin desteklendiğini ayrıca bin 104 kişiye proje hazırlama eğitimi verildiğini söyledi.

''BAŞARILI PROJELERE 740 BİN LİRA KAYNAK''

DOĞAKA'nın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler veren Serdengeçti, ''Ajansımızın fizibilite, araştırma ve planlama çalışmalarına mali destek sağlayan doğrudan faaliyet mali destek programı var. Bu çalışmaya 88 başvuru yapıldı ve uygun bulunan 16 proje desteklendi. Desteklenecek projelerin seçiminde bölgenin kalkınması açısından önem arz eden, çarpan etkileri olan araştırma ve fizibilite projelerine öncelik tanıdık ve başarılı projelere 740 bin 835 lira kaynak tahsis ettik'' diye konuştu.

''BÖLGEDE 35 MİLYON LİRA HAREKETE GEÇTİ''

Çalışmalar kapsamında bölgede 35 milyon liralık bir kaynağın aktif olarak harekete geçtiğini dile getiren Serdengeçti, şöyle konuştu:

''Bunun yanında kar amacı güden iktisadi kalkınma mali destek programına 216 başvuru, kar amacı gütmeyen iktisadi kalkınma mali destek programına 61 başvuru, sosyal kalkınma mali destek programına ise 207 başvuru gerçekleşti. Program kapsamında gerçekleştirilen değerlendirme sürecinin ardından 113 proje desteklenmeye hak kazanmıştır. Ajansın teknik ve mali destekleri dışında 2010 yılı içerisinde bölgede yer alan paydaşların gelişimine yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimi ve dış ticaret eğitimleri verildi.''

SODES PROGRAMINA YOĞUN İLGİ-

2010 yılında yoğun tempoda yürüttükleri faaliyetlerine 2011 yılı içerisinde de devam ettiklerine anlatan Serdengeçti, GAP ve DAP bölgelerine yönelik olarak 2008 yılından bu yana valilikler bünyesinde yürütülen Sosyal Destek Programı'nın (SODES)her üç ilde DOĞAKA tarafından uygulanmaya başladığını söyledi.

SODES Programına yoğun bir ilgi gösterilerek 2 bin 247 adet proje başvurusu gerçekleştiğini belirten Erdoğan Serdengeçti, şunları kaydetti:

''İstihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat, spor projelerinin destekleneceği programın değerlendirme süreci devam etmektedir. Öte yandan 2010 yılı içerisinde olduğu gibi teknik destek ve doğrudan faaliyet mali destek programları kapsamında proje başvuruları alınmaya devam etmektedir. Son olarak bölgede yer alan paydaşlara yönelik olarak 2011 yılı içerisinde girişimcilik ve dış ticaret eğitimlerinin verilmesi planlanmaktadır.''

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ