25 kilo topladılar 300 bin TL ceza yediler

Elazığ'da 25 kilogram salep soğanı ile yakalanan 5 kişiye "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek” suçundan toplam 300 bin TL para cezası kesildi. Koruma altında bulunan salep soğanları ise tekrar aynı bölgede toprakla buluşturuldu.

GİRİŞ 22.05.2019 13:37 GÜNCELLEME 22.05.2019 14:16
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Edinilen bilgiye göre, Alacakaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları denetimler sırasında bir aracı durdurdu. Araçtaki bir çuvaldan şüphelenen polisler, açıp baktıklarında içerisinde toplanması yasak olan, doğadan kaçak olarak toplanan 25 kilogram salep soğanıele geçirdi. Araçtaki salep soğanlarını topladığı ileri sürülen 5 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, durum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesine de bildirildi. Bölgeye giden ekipler, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 9. maddesinin A ve F bendinde belirtilen hususlara aykırı olarak "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek"ten dolayı aynı kanunun 20. maddesinin K bendine göre 5 şüpheliye ayrı ayrı 60 bin TL olmak üzere toplam 300 bin TL'lik para cezası uyguladı. Doğa Koruma ve Milli Parklara bağlı ekipler ise, polisten teslim aldıkları salep soğanlarını bölgede tekrar toprakla buluşturdu. 

 

 

GEÇEN YIL 48 BİN TL OLAN CEZA 60 BİN TL'YE YÜKSELDİ

Aynı ilçede geçtiğimiz ay 6 şahıs yine 25 kilogram salep soğanı ile yakalanmış, aynı maddeye göre işlem yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise bölgede 1 şüpheli 6 kilogram salep soğanı ile yakalanmıştı. Yakalanan şahsa 48 bin TL para cezası kesilmiş, salep soğanlarının ise tekrar ekimleri yapılmıştı. Bu yıl "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek" suçunun para cezasının 60 bin TL'ye yükseldiği öğrenildi. 

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Hasan alsan 4 ay önce Şikayet Et
  Yooooooook artık
  Cevapla
 • serkan 4 ay önce Şikayet Et
  afiyet olsun sıcak sıcak
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Bu bildiğimiz salep değilmi? Bunun neresine ceza kesilmiş anlamadım.
  Cevapla
 • Fatih Albayrak 4 ay önce Şikayet Et
  Orkide soğanı sektörü olduğunu ilk kez duydum. İlginç olan kilosu 12000 Tl ye gelmiş bari soğanları vereymişler:)
  Cevapla
 • Ahmet Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  yazık günah bukadar ceza verilirmi ? insafsızlık bu resmen ! sanki herkonuda adalet varda burada sağlanmış ! bu cezalar nedir arkadaş ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle