Bakan Zeybekci'den Moody's çıkışı: Anlamı yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bankalara yönelik not indirim kararına ilişkin, "Moody's ne demiş kesinlikle bizim için hiçbir anlamı yoktur. Türk ekonomisi ne diyor, biz ona bakıyoruz." dedi.

Bakan Zeybekci'den Moody's çıkışı: Anlamı yok
Bakan Zeybekci'den Moody's çıkışı: Anlamı yok
GİRİŞ 08.06.2018 15:00 GÜNCELLEME 08.06.2018 15:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Moody's'in bankalara yönelik kararını değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 18 Temmuz sabahı aynı şekilde  Türkiye'nin notunun kırıldığını anımsattı. 

"Türkiye ile ilgili yapılan bu açıklama kasıtlıdır. Bütün dünyanın  gözü önünde yapılan bir operasyon." diyen Zeybekci, şöyle devam etti:
 
"Nasıl ki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden 1 hafta önce  gündemlerinde olmamasına rağmen Türkiye'nin kredi notuyla ilgili değerlendirme  yapma hususunda ne kadar acele ettikleri gibi. Türk bankalarının değerlerine  bakmak ve bütün dünyaya bunu duyurmamız lazım. Türk bankalarının sermaye  yeterlilik oranları yüzde 16 seviyelerinde. Bu sermaye oranı Maastricht  kriterlerinde yüzde 8, yani tam iki katı. Diğer taraftan da Türkiye'deki  kredilerin geri dönüşümüyle ilgili rakamımız yüzde 2,5 seviyesinde. Yani zorluğa  düşen krediler anlamında bakıyoruz."
 
Kredi Garanti Fonu ile ilgili verilen kredilerin geri dönüş  oranında sıkıntılı olan bölümün yüzde 0,09 olduğunu ifade eden Zeybekci, Türk  bankalarının sermaye yeterlilik oranının, Avrupa Birliği'nin (AB) tamamından iyi  olduğuna işaret etti.
 
Zeybekci, Moody's'in açıklamasının zamanlanmasına dikkati çekerek,  şunları kaydetti:
 
"Merkez Bankasının çok aktif bir şekilde para piyasaları ve  politikalarıyla ilgili çok net karar ve insiyatifler aldığı bir dönemde, yani  Türkiye'ye düzenlenen kur operasyonunun etkilerini azaltmakla ilgili çok önemli  adımlar attıktan birkaç saat sonra böyle bir açıklama yapmaya özel gayret  gösterilmesi ve acele edilmesi son derece anlamlıdır.
 
Biz Türk ekonomisi olarak sapasağlam ayaktayız. Tüm bu vakalarla yani  bize karşı yapılan hareketlere biz sadece ve sadece gülüp geçiyoruz. Allah'ın  izniyle 24 Haziran'dan sonra da Türkiye olarak ekonomiyle ilgili almış olduğumuz  kararlar, önümüzdeki süreçte Türkiye'nin sürdürülebilir ve dengeli büyüme,  enflasyonla çok kalıcı bir şekilde mücadele ederek faizoranlarımızı, yatırım,  tüketim ve üretim yapılabilir ve kabul edilebilir bir seviyeye doğru çekmek için  topyekün bir mücadele içinde olacağız. Moody's ne demiş kesinlikle bizim için  hiçbir anlamı yoktur. Türk ekonomisi ne diyor, biz ona bakıyoruz. Makroekonomik  sonuçlarımız ne diyor, ona bakıyoruz. İhracatımız, istihdamımız, kapasite  kullanım oranımız, büyümemiz ne diyor? Bunların hepsi de inşallah Türkiye'nin  önümüzdeki dönemde yine her alanda dünya rekorları kırmaya devam edeceğini  söylüyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    moody'sin açıklamasının anlamını ve etkisini gözlemlemek için bugün borsadaki değişime bakmanız yeterlidir.
    Cevapla
  • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
    Kendi derecelendirme kuruluşlarına not veren bir kuruluş kurun.
    Cevapla