Araç fiyatları değişti: Yine de kimse almıyor rekor geldi

Hükümetin aldığı tedbirler ve kredi faizlerindeki artışın ardından otomobil piyasasında fiyatlar tamamen değişti. Sektörde fırsatçıların yoğunlaştığı bir dönemde, ikinci el araçların satışı rekor seviyeye ulaştı.

GİRİŞ 06.05.2024 08:45 GÜNCELLEME 06.05.2024 08:52
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

Haber7

Pandemi sonrası tedarik sıkıntısı ve emtia fiyatlarındaki yükseliş, otomobil sektörünü fırsatçıların hedefi haline getirdi ve dengeler hızla değişiyor.

Son zamanlarda hükümetin kararlı adımları, otomobil piyasasında etkisini gösteriyor.

Tedbirler ve sıfır araç kampanyaları, piyasada dengeyi değiştirdi.

Otomobil satışları son 3 yılda fahiş fiyatlar, araç bulunamaması, sıfır araç stokları, aksesuar zorunluluğu, ve ikinci el fiyatlarının yüksek olması gibi sorunlarla boğuşuyordu.

ARAÇ SATIŞLARINDA 20 AY SONRA DURGUNLUK
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Nisan ayı satış rakamlarını açıkladı. Otomotiv satışları 20 aylık bir döneminde ardından ilk kez düşüş yaşadı. 
 

80 bin adedin altında kalması beklenen satışlar geçen yılın anı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu. 

Araç satışlarında 10 yıllık ortalama ve aylık satışlar...

Geçen ay otomobil satışları yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 adede düştü, hafif ticari araç satışları ise yüzde 28,6 azalarak 14 bin 471'e geriledi. Böylece otomotiv pazarında satışlar 20 ay sonra ilk kez düştü.

FİYAT ARTIŞLARI FIRTINASI SONA ERİYOR

Şimdi alınan önlemlerle, stokçuların piyasadan çekilmesi ve sıfır otomobillerin artmasıyla, herkesin al-sat yaptığı bir piyasaya dönüştü.

Otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasıyla, ikinci el ilan sayıları hızla artıyor.

KİMSE ALMIYOR: SATILIK 2. EL ARAÇLAR SAYISI 1 MİLYONA GELDİ

Satışların sert bir şekilde yavaşladığının diğer bir göstergesi de ilan sitelerinde 1 milyona yaklaşan rakamlar oldu. İkinci el otomobil piyasasında, sadece bir ilan sitesindeki satış ilanları Mayıs 2024 tarihi itibarıyla 934.355 kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. 
 

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN YENİ ARAÇ SATIŞ KURALLAR

Ticaret Bakanlığı'nın taslağına göre, araç bayileri, taşıtın üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edilip vergilerinin ödendiği andan itibaren satış fiyatını artıramayacaklar. Ayrıca, alıcıdan satış fiyatının en fazla yüzde 10'u kadar ön ödeme alınabilecek.

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 105
 • Mustafa Kemal 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar gıda barınma ihtiyacını kredi ile karşılıyor emin olun o satışların çoğuda ya ikinci aracı alanlar yada keyfe keder araç değiştirenlerdir
  Cevapla
 • bUrhAn 2 ay önce Şikayet Et
  Piyasada para dönmüyorki millet altına yatırım yapıyor
  Cevapla
 • Yanlış mı 2 ay önce Şikayet Et
  Ya adam sigortadan almış pert, yaptırmış arabayı değeri 300 tl ise yazmış 500 600 bu nasıl bir zihniyet acaba
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Otomobili ve ev' i yatırım için değilde kullanmak için alırsak piyasa son derece yerli yerine oturacak ve birde kullandığımız ne varsa israf etmeden kullanırsak eğer 2017-1018 piyasasına geri döneceğiz inşallah.
  Cevapla
 • Cd4129 2 ay önce Şikayet Et
  3 yıl önce 100 bin lira olan araca bugün 450/ 500 bin TL isteniyor...ve şimdi piyasa şiştiği için satmak isteyen kendince %30 indirim yaptığını söylüyor..%500 zam yapmışsın % 30 indirim...yok böyle bir dünya... Herkes şu arabaları bi % 50/60 indirim yapması gerekiyor...yoksa isterse milyon istesinler....alan olmadık mtan sonra......!
  Cevapla
 • Şükrü 2 ay önce Şikayet Et
  2. El araç piyasasını sıfır araç piyasası belirler.3 yıl önce ki sıfır araçla şimdi ki sıfır araç arasında 4 kat fiyat farkı oluşmuşken 2.el araç sahipleri bahsettiğin makul oranlara satsa, sıfır araç satın alamaz.Sıfır araçtaki değer artışını görmezden gelerek 2.el araç fiyatlarını yorumlamak yanlış bir analizler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle