Fitch'ten dolar ve Türkiye açıklaması

Her fırsatta Türkiye aleyhinde tespit ve öngörülerde bulunan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yükselen dolardan üç ülkenin etkinebileceği tahmininde bulundu.

Fitch'ten dolar ve Türkiye açıklaması
Fitch'ten dolar ve Türkiye açıklaması
GİRİŞ 17.05.2018 21:00 GÜNCELLEME 17.05.2018 21:02
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de faiz oranlarının artmayla sıkılaşan finansal koşulların, toplam borcu 19 trilyon dolara ulaşan gelişen ekonomilere en çok da Ukrayna, Türkiye ve Arjantin’e zarar verebileceğini söyledi.

FITCH'IN RAPORUNDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

Fitch raporunda on yıl önce toplam borcu 5 trilyon dolar olan gelişmekte olan ülkelerin borcunun 19 trilyon dolara fırladığını vurguladı şu tespit ve öngörüleri paylaştı:

 

 

'EN AZ 6 KEZ FAİZ ARTIRIMI'

ABD Merkez Bankası’nın 2019 sonuna kadar en az altı kez faiz artırmasını öngörüyoruz”

Eğer gevşek finansal koşullar beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaştırılırsa gelişmekte olan ekonomilerin borcu baskı altına girebilir.

Eğer gelişen piyasalara yönelik risk iştahı tersine dönerse, sermaye çıkışları kurlar üzerinde veya döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturabilir. ABD tahvillerinin getirilerinin artması da ABD’li ve küresel yatırımcıları gelişen piyasalardan çıkmaya itebilir.

'UKRAYNA, TÜRKİYE, ARJANTİN...'

En kırılgan gelişen piyasalar Ukrayna, Türkiye ve Arjantin. Fitch Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Peru ve Kazakistan’da da dış borca bağımlılıklarından dolayı risk görmekte.

'ÇİN ORTA RİSKLİ ÜLKE'

Çin orta riskli bir ülke olarak değerlendiriliyor ve en büyük zorluğun orta ölçekli bankaların likidite durumları ve ekonomideki yüksek borçluluk olarak görülüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 69
 • aali 8 ay önce Şikayet Et
  dolar almayın, altın alın emperyallerin hepsi batsın.
  Cevapla
 • temel 8 ay önce Şikayet Et
  dünyanın en borçlu ülkesi abd denen HIRSIZ devlettir, ve ilk batacak olan onlardır.
  Cevapla
 • fethi 8 ay önce Şikayet Et
  Abd ekonomik savaşını başlattı. Sahte bastığı karşılıksız değersiz dolarını dünyada kendi kurduğu kapitalist sistem ve batılı çetesi aracılığıyla tüm dünya ülkelerini tehdit ediyor. Bu hareketiyle inşallah kendi sonunu getirecektir. Doların değerlenmesi amerikan mallarının pahalılanması anlamına geliyor, amerika bu durumda zorunlu silah harici bir ürün dünya pazarına zor satar. Bizim ürünlerimiz ise ucuzlamakta ve daha çok talep oluşturup ihracatımızı ve dolayısıyla üretimimizi artıracak, ithalatımızı azaltacaktır inşallah.
  Cevapla
 • Yistif - Rize 8 ay önce Şikayet Et
  Bir gün çıkıp da birisi derse ki senin dolarını bir karşılığı yok o zaman ne yapacaksın peki. Senin de yaptığın ihracatlardan elinde bir dünya dolar var. Ne olacak peki. Tüm dünya çökecek. En iyisi sen kimseden alma kimseye de satma. Kendin üret isteyene sat. Ama sen alma. O zaman kral olursun. Ama bizde üretim bitti. Montajcı ve hazırcı durumundayız şuan...
  Cevapla
 • Hamdi 8 ay önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık
  Cevapla
 • hakan 8 ay önce Şikayet Et
  Turkiye niye kendi dolarini çikartmiyor veya deyer kazanacak parasini çikartmiyor
  Cevapla
 • Yapildi 8 ay önce Şikayet Et
  Saddam cikardi isgal oldu
  Cevapla
 • Mert 8 ay önce Şikayet Et
  Iflas etmis Borc batagina girmis ulkelere tam not yunanistanin 350 milyar € iltalya 250 milyar € vs vs
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle