Prim gün sayısı için flaş öneri

Esnafın toplumda en çok çalışan kesim olmasına rağmen diğer sigortalılardan daha çok prim ödediğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e indirilmeli" dedi.

Prim gün sayısı için flaş öneri
Prim gün sayısı için flaş öneri
GİRİŞ 14.03.2018 10:44 GÜNCELLEME 14.03.2018 10:46
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken prim gün sayısı için öneride bulundu.

“Esnafımız emeklilikte maalesef diğer kesimlerle eşit haklara sahip değil. SSK’lı çalışanlar 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli olurken, esnaf ve sanatkarımız 9 bin günü doldurmak zorunda" ifadelerini kullanan Palandöken, "Arada bin 800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Ancak esnaf ve sanatkar, SSK’lının iki katından fazla mesai yapıyor. Sabah 05.00'te dükkanı açıp, gece 24.00'e kadar çalışan esnafımız var. SSK ile çalışanlar ay sonu geldiğinde maaşını alırken, esnaf ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Anayasamızda ‘devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmesine rağmen esnafımız uzun prim gün sayısı altında eziliyor” şeklinde konuştu.

 

 

“Sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı”

İş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm hallerinde SSK'lı ve Bağ-Kur'lu ayrımlarına son verilmesi gerektiğini belirten Palandöken, “60 günden fazla prim borcu olan esnaf sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Diğer kesimlerde olduğu gibi esnaf ve sanatkar da prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmelidir. Ayaktan tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için ‘rapor ücreti’ hakkı verilmelidir. Ayrıca esnaf ve sanatkarın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalı. Çünkü iş yerinin kendine ait olması kaza yaşanmayacağı anlamına gelmez. Çalışanın hayatını kaybetmesi halinde geride kalanlara aylık bağlanması için SSK'lıların 900 gün, Bağ-Kurluların ise bin 800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. İş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm hallerinde SSK'lı ve Bağ-Kur'lu ayrımlarına son verilerek, tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Lutfi can 1 yıl önce Şikayet Et
  1500 TL sayın vekillerimiz alsınlar geçirebilecekleri bir gorelim
  Cevapla
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkurda hem fazla prim ödeniyor hemde geç emekli olup SSK,lıdan daha az maaş alınıyor.
  Cevapla
 • Bakkal osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Günde 16 saat bakkal çalıştırıyorum hiçbir hakkım ve hayatım yok...
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  ''İNTİBAK = 2019 BAŞKANLIK SEÇİMLERİ...'' Umarım ülkemi yönetmeye talip siyasiler milyonlarca SSK'lı emeklisinin ve eşlerinin oylarını görmezden gelmezler...
  Cevapla
 • mtdrgn 1 yıl önce Şikayet Et
  intibak çıkarsa da aynı kişiye oy verecekler çıkarmasa da. niye çıkarsınlar bu durumda?
  Cevapla
 • yahya 1 yıl önce Şikayet Et
  başkan doğru söylemiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle