Piyasalarda hareketli dakikalar! Yine rekor kırdı

Tahvil piyasasında devam eden yabancı ağırlıklı satış dalgası ile dolar/TL 3.86'yı aşarak kasım 2017'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra çizgisini koruyor. Euro / TL ile rekor kırmaya devam ediyor. 4.80 TL aşıldı

Piyasalarda hareketli dakikalar! Yine rekor kırdı
Piyasalarda hareketli dakikalar! Yine rekor kırdı
GİRİŞ 14.03.2018 09:37 GÜNCELLEME 14.03.2018 10:08
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kur ve faiz geçen hafta tahvil/bono piyasasında görülen yabancı ağırlıklı satış yönlü işlemler ile gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif ayrışmıştı.

Tahvil piyasasında yaşanan yükseliş eğilimi ile 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başından beri yükseliş 90 baz puana yaklaştı. Beklentilerin üzerindeki enflasyon verisi ardından tahvil faizlerinde başlayan yükseliş PPK ve Moody's kararları sonrasında da devam etti.

 

 

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseldikten sonra dün 25 baz puan yükseldi. Bugün sabahtan  beri yaşanan yükseliş ise 15 puana ulaşmak üzere.

Bu gelişmelerle dün güne 3.8410 seviyesinde başlayan dolar/TL bugün en yüksek 3.8632 seviyesini test etti. Dolar kuru bu sabah saat 07:30'da 3.8696 TL'den el değiştiriyor.

Euro / TL ise dün 4.75 seviyesini aşmasının ardından bugüne de yükselişle başladı 4.80 TL'yi aşarak 4.8039 ile rekor kırdı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Gelişmekte olan piyasalarda hafif olumsuz bir hava var. Ancak TL piyasalarına bakınca bu olumsuzluğun daha kuvvetli yansıdığını görüyoruz. Bu her geçen gün bir trend halini alıyor. Bu hususta ne etkili derseniz tek bir neden gösteremeyiz" dedi ve ekledi:

"Afrin operasyonunda kritik noktalara gelinmiş olması, TBMM'de yasalaşan ittifak yasasına ilişkin endişeler, yüksek enflasyon yüksek cari açık... Her biri tek başına değil ama bunların bir araya gelmesi yabancı algısının bozulmasına yol açmış olabilir. Bono piyasasındaki satış baskısı özellikle de yabancıların ağırlıklı olduğu satışlar endişe verici ve yakından izlenmeli." 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mehmet Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman müdahale edilecek 100.000 dolar ödememiz var bu üreticiye yazık değil mi iflas etmemizi mi bekliyorlar.
  Cevapla
 • pirana61 9 ay önce Şikayet Et
  dolara hükümet müdahale etmez ise spekülasyon yapanları ceza kesmez ise çok zor dolar 4.20 tl bu devranda böyle gitmez
  Cevapla
 • tokatlı 9 ay önce Şikayet Et
  bunlsr hayra alamet değil hükümet derhal çözüm aramalı yoksa develüvasyonun ayak sesleri duyuluyor.
  Cevapla
 • kadir 9 ay önce Şikayet Et
  boş işler bunlar, kağıt para devri bitti, altın paraya geçmemiz lazım.
  Cevapla
 • 360 9 ay önce Şikayet Et
  merkez uyamaya devam...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle