Milyonlar bekliyor! 355 TL zam için tek şart kaldı

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara kilitlendi. Yürürlük maddesi iptal edilirse, 5 milyon emekliye 355 liraya varan zammın yolu açılacak.

 • GİRİŞ15.06.2017 09:18
 • GÜNCELLEME15.06.2017 09:19
Milyonlar bekliyor! 355 TL zam için tek şart kaldı

İntibak isteyen emeklilerin gözü, kulağı Anayasa Mahkemesi'nde. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak yolunu açacak başvuruyu bugün-yarın değerlendirecek. Eğer mahkeme, 2000 yılı öncesine ilişkin intibak düzenlemesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkese intibak zammı yolu açılacak.

MAHKEME AÇIKLAYACAK

Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemesi ve Yargıtay'dan olumsuz yanıt alan Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı. Avcı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun sonucu merakla bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nden emeklilerin beklediği karar çıkarsa, tek tek dava açmaya gerek kalmayacak. Çıkacak karar, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsayacak. İntibak zammı ile gelirler artacak. Önceki intibakta olduğu gibi 355 liraya varan artışlar söz konusu olacak. Türkiye Emekliler Derneği, başvuruda talep edilen intibak düzenlemesinin 4 ile 5 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini belirtti. Derneğin hukuk danışmanı Avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, "Dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararı lehimize olmasına rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği ret kararı onamıştır. Dernek olarak 2000 sonrası emeklilerimizin intibak hakkı için başlattığımız hukuk mücadelesini sonuna kadar kararlı bir şekilde sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

MAAŞLAR DEĞİŞİYOR

 2000 ve sonrası emekli olanlar intibak beklerken, Temmuz'da tüm emeklilerin maaşı artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam; memur emeklileri ise yüzde 4 zam ve enflasyon farkı alacak. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6.18, memur emeklilerine ise yüzde 4+ 3.18 enflasyon farkı göründü. Haziran enflasyonuna göre oranlar değişecek.

KAYNAKSABAH

Yorumlar47

 • ismail yalçın 8 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar bu belediyelerin kaldırım yapmakmıdır allah aşkına her sene kaldırımmı değişir dinimizde israf haram değilmi bu paraları az maaş alan emeklilerimize verselerde onlarda çalışmak zorunda kalmasalarda genç işsizlere iş kapısı açılır netice olarak işsizlik biraz olsun azalmış olur
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Artış yokmu 9 ay önce Şikayet Et
  Şu 355 TL yıllardır artmadı gitti. On yılda geçse 355 olarak kalacak herhalde.
  Cevapla Toplam 16 beğeni
 • Seyyanen 9 ay önce Şikayet Et
  1000 liranın altına seyyanen zam yapıldı iki defa. Ama asgari ücretin yine altında kaldı. Seyyanen zamında bir anlamı olmadı.
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • emekli 9 ay önce Şikayet Et
  Emekliye üç kuruşu veremezken sokaklara kaldırımlara nice paraları döküyoruz. Bu kadar masraf yazık değilmi. Neden ikide bir kaldırımlar değiştiriliyor. Bu paralar insanların kursaklarından geçmeli.
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  asgari ücretin altında emekli maaşı helal be vatandaş uyu
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber